Tak sobie radzimy w upalne i duszne dni. Lekarz podpowiada, jak zachować się podczas gorąca [ZDJĘCIA]

mk
Mariusz Kapała / GL
Upały cieszą, gdy jest się na urlopie nad morzem. Ale jak je przeżyć, gdy musimy iść do pracy, biegać po mieście, kiedy to wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne utrudnia nam o oddychanie, drażni skórę… Miejskie mury nagrzewają się i powodują, że temperatura jest jeszcze wyższa niż na wiejskiej łące.

Jak się zachowywać w upały?

- Rada numer jeden jest taka, zwłaszcza dla ludzi starszych, chorych, matek z małymi dziećmi, by aż do późnego popołudnia nie wychodzić z domu – mówi lekarz medycyny rodzinnej Wojciech Perekitko z Kożuchowa. – W każdym domu jest chłodniej niż na zewnątrz.

Jeśli musimy już koniecznie wyjść na zakupy, to o 7.00 albo 20.00. Buszowanie po sklepach z ubraniami odłóżmy na czas, kiedy spadnie temperatura. Na spacer wychodźmy po 20.00.

Bo jak jest gorąco, to wszystko w naszym domu paruje, nawet ziemia z kwiatków w doniczce

Czasem się tak nie da. Pamiętajmy więc wtedy o nakryciu głowy (kapelusz, czapka z daszkiem), jasnym przewiewnym ubraniu oraz okularach przeciwsłonecznych z filtrem pochłaniającym promieniowanie UVA i UVB.

Zdaniem pana doktora naszym największym błędem jest wietrzenie mieszkań w dzień. Tymczasem od rana od wieczora okna powinny być zamknięte, a wietrzenie powinno się odbywać w od 22.00 do 8.00. W dzień dobrze jest mieć zasłonięte roletami okna. Można też powiesić koc. W krajach śródziemnomorski domy mają drewniane okiennice. I to jest bardzo dobre rozwiązanie, bo drewno nie przewodzi ciepła.

Kolejny dzień upałów w Polsce. Uwaga na gwałtowne burze. WIDEO:

Wiele osób radzi też, by w mieszkaniu porozwieszać mokre prześcieradła, ręczniki.
- To błąd! Wraz z temperaturą wilgotność powietrza rośnie – tłumaczy doktor Perekitko. – Bo jak jest gorąco, to wszystko w naszym domu paruje, Nawet ziemia z kwiatków w doniczce. Dlatego nie powinniśmy w mieszkaniu suszyć prania. Wywieszajmy je na dworze.

- Kolejna rada to pić odpowiednio dużo napojów. Ile? To zależy od naszej wagi, temperatury powietrza, ale generalnie można powiedzieć, że co najmniej 2 litry – mówi W. Perekitko. – Najlepiej wody (może być też gazowana), ale może być też gorzka lub lekko słodzona herbata, niesłodzone napoje.

Lekarz ostrzega, by nie lekceważyć sobie tych porad, W upały nasilają się schorzenia, przede wszystkim związane z układem krążenia. Wysoka temperatura potrafi też zakłócić pracę układu trawiennego czy oddechowego.

Tradycyjne kiszenie ogórków w Zielonej Górze. WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak sobie radzimy w upalne i duszne dni. Lekarz podpowiada, jak zachować się podczas gorąca [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl