Tak rosły Nowa Huta i Tychy. Niezwykła wystawa archiwalnych zdjęć

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Nowa Huta_Wiktor Pental_kolekcja Fundacji Imago Mundi
"Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Miejskim w Tychach. Na ekspozycję składają się reporterskie zdjęcia, dokumentujące powstawanie tych dwóch miast.

Źródłem wystawy są dwa fotograficzne zbiory archiwalne, pochodzące z Tychów i Nowej Huty. Są to: archiwum tyskie, stworzone ze zdjęć Zygmunta Kubskiego, fotoamatora dokumentującego miasto począwszy od połowy lat 50. ubiegłego wieku oraz nowohuckie archiwum Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala, złożone ze zdjęć wykonanych w latach 1949-1970, znajdujące się pod opieką krakowskiej Fundacji Imago Mundi.

- Mimo znaczących różnic oba te zbiory wiele łączy: wspomniany temat, czyli powstawanie dwóch nowych miast; czas powstania, a więc druga połowa dwudziestego wieku; oraz okoliczności powstania: socjalistyczny kraj za wszelką cenę pragnący pochwalić się dokonaniami swego zapóźnionego przemysłu - tłumaczy kurator wystawy, Wojciech Nowicki. - Oba zbiory są też w dużej mierze dokumentacją mieszającą rejestry: prywatne płynnie przepływa tu w oficjalne, dokumentacja na potrzeby zakładów pracy zmienia się nagle i bez ostrzeżenia w ironiczny zapis peerelowskiej rzeczywistości. Właśnie ów brak jednorodności, niepewny, chwiejny status jest wielką zaletą zdjęć Kubskiego, Makarewicz i Penatala. Pozwala na nowe odczytania, często zapewne poza lub wbrew intencjom autorów.

Ekspozycję można oglądać w Muzeum Miejskim w Tychach, w Dawnej Młótowi (ul. Katowicka 9). Szczegóły: muzeum.tychy.pl.

TOP 5 książek, które musisz przeczytać wiosną (bo wszyscy b...

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak rosły Nowa Huta i Tychy. Niezwykła wystawa archiwalnych zdjęć - Dziennik Polski

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
acorn
Dzieki tym budowniczym dostalismy w Nowej Hucie 3-pokojowe mieszkanie. Szacun dla nich ze po wojnie majac ciagle braki materialowe zbudowali miasto ktore odroznia sie od innych przestrzenia i terenami zielonymi nie mowiac juz o Zalewie ktory chetnie odwiedzaja zarowno emeryci jak i biegacze czy mlodzi ludzie z dziecmi na placu zabaw.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Tak rosły Nowa Huta i Tychy. Niezwykła wystawa archiwalnych zdjęć
G
Gość
Nowa Huta pierwotnie miała być odrębnym miastem i szkoda, że to nie zostało zrealizowane. Powinno się jednak dążyć do secesji nowej huty, tym bardziej, że Kraków w swoich obecnych granicach to olbrzymi moloch, trudny do życia i planowania a Nowa huta zasługuje na samodzielny byt miejski (a przynajmniej gminny). Można stworzyć zespół 2 miast - Kraków i Nowa Huta.
Wróć na i.pl Portal i.pl