Tak powinno się remontować bloki w Polsce. Bloki z wielkiej płyty nie muszą być nudne

Redakcja
Bloki z wielkiej płyty w Bordeaux przed renowacją, proj. Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture, Christophe Hutin Architecture
Bloki z wielkiej płyty w Bordeaux przed renowacją, proj. Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture, Christophe Hutin Architecture fot.Philippe Ruault
Czy doklejenie styropianu do elewacji i pomalowanie na pastelowe kolory to jedyny sposób na remont bloków z wielkiej płyty? Nie! Mogą wyglądać o wiele lepiej. Przykład daje francuskie Bordeaux. Do starych bloków dobudowano tutaj tarasy, które wyglądają genialnie i spełniają wiele ciekawych funkcji. Francuskie rozwiązanie znalazło się w finale międzynarodowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe.

Przykład z francuskiego Bordeaux pokazuje, że do odnawiania takich budynków można podejść zupełnie inaczej. Władze miasta zdecydowały się odświeżyć trzy bloki z lat 60. XX wieku, wizja projektantów wyszła daleko poza ocieplanie i malowanie elewacji - donosi serwis noizz.pl. Architekci chcieli, żeby mieszkańcy zyskali dzięki renowacji więcej przestrzeni do życia oraz mieli lepszy dostęp do naturalnego światła i widok na okolicę - dobudowali tarasy. Stare bloki z wielkiej płyty zostały zmodernizowane tak dobrze, że trafiły do finału bardzo prestiżowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe.

Powstałe latach 60., 70. i 80. w Polsce bloki są coraz częściej odświeżane, niestety w standardowy niezbyt udany sposób - budynki są ocieplane i malowane na pstrokate, niepasujące do siebie kolory. - Początkowo ten sposób miał być tzw. odtrutką na szarość PRL'u, ale stało się to tak powszechne, że polskie osiedla zachorowały na pastelozę (termin wymyślony przez Filipa Springera, znanego reportażystę piszącego o architekturze) - zauważa noizz.pl.

A jak Wam się podoba francuskie rozwiązanie? Czekamy na komentarze!

Zobacz też:

Zbudowanie historii kredytowej, spłata mniejszych zobowiązań, pożyczenie pieniędzy na dłużej czy wybór raty równej a nie malejącej – to tylko kilka z prostych sposobów na poprawienie swojej zdolności kredytowej. Odpowiednie uporządkowanie domowych finansów i planowanie są konieczne, aby zaciągnąć kredyt mieszkaniowy z głową.Przedstawiamy raport przygotowany wspólnie z firmą Open FinanceZobacz na kolejnych slajdach co zrobić żeby dostać kredyt - posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami

Dzięki temu dostaniesz kredyt! 7 sposobów na podniesienie zd...

Zobacz też:
Polacy nie spłacają kredytów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak powinno się remontować bloki w Polsce. Bloki z wielkiej płyty nie muszą być nudne - Gazeta Wrocławska

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-03-20T13:08:49 01:00, B:

W Niemczech przeprowadza się remont kapitalny w takich blokach. Polega on na wysiedleniu fragmentu budynku lub całości. Potem następuje rozbiórka tak ze pozostaje sam szkielet. Dobudowa balkonów w formie modułów kotwipnych do konstrukcji. Oczywiście wszystko zostaje wymienione tzn. Instalacje okna. Tynków brak w standardzie jest tapeta. Budynek po takim remoncie jest jak nowy jedynie ściany nośne pozostają krzywe. W Polsce taki remont pozostaje w sferze marzeń. Jego koszt jest ogromny. No I pytanie co z ludźmi wysiedlanymi na czas remontu? Śmiać mi sie chce gdy widze ceny mieszkan w blokach z wielkiej płyty. I nawet nie chce myśleć jaka panika bedzie gdy zacznę odpada w nich balkony i pękać ściany. Ile wtedy będą warte te mieszkania....

Powinno się je sukcesywnie wyburzać ze względów estetycznych.

k
k
1. ten kawałek ziemi przed blokiem zabudowany w górę wymaga zapewne wykupu. Co, jeśli znajdą się oponenci i nie ze chcą w to wchodzić?
2. Brak przedzieleń między sąsiadami. Nie każdy się lubi. Brak prywatności. Najgorzej jak za sąsiada ma się menela.
3. Powstająca graciarnia. Wątpię w to, że każdy wstawi sobie komplet ogrodowy.
4. Nie każdy lubi zasłony w jednym kolorze, za jakiś czas spora część zacznie zmieniać lub likwidować zasłony a na dodatek zacznie malować na "swój" ulubiony kolor własną część.
Dopiero wtedy powstania papugarnia. Gorsza chyba od pastelozy.
5. Dojdą anteny satelitarne, to pogorszy kwestię estetyki.
G
Gość
Miał człowiek okno, przez które wpadało światło, aż ktoś mu za tym oknem zrobił dodatkowy pokój, a za nim podest, po którym mogą sobie chodzić sąsiedzi.
A
AdamWroKlo
Widocznie Tobie wszystko trzeba napisać tj., że to taras bo sam wśród kwiatów i leżanek wypatrujesz gratów (pewnie mieszkasz w jakimśto luksusie buhahaha)
G
Gość
A ty od pastelków wolisz borda i niebieskości Jarząbka, "wielkiego" architekta Wrocławia?
G
Gość
W Rumunii trzęsienie ziemi przetrwały właśnie tylko budynki z wielkiej płyty, takie budownictwo jak na nowym dworze. Bzdury opowiadasz pan, panie B.
x
x
Bo też pracowałem przy modernizacji bloków z wielkiej płyty w byłym NRD i robiliśmy to podobnie jak u nas, czyli termomodernizacja, wymiana okien i ewentualnie remont klatek schodowych i to wszystko.
M
Monika28
Wasz przerwany Titanic koło sky towera jest najfajniejszy:))))codziennie na niego patrzę gdy idę do pracy:)))).
I
Inż.
częściej mam obawy o odpadanie części z nowych budynków tzw. "deweloperów" niż wielkiej płyty...
j
jon asz
Ok, no to mamy już dwie propozycje:
1. To nie nasz problem, bo nie wydarzy się za naszego życia, więc po co się zastanawiać.
2. To nie nasz problem, bo blok nie należy do nas, więc po co się zastanawiać.

Jeszcze kilka takich odpowiedzi i damy radę wysnuć diagnozę na temat ogólnej kondycji naszego kraju :D
W
Wrocław
Albo i późniejszy.
t
taras
Tarasy są tam na porządku dziennym, a miasta nie duszą się w smogu.
M
Młody jeszcze jesteś
Proroctwa sypania się bloków słyszę od 30 lat.
I
Inżynier budownictwa
Wielka płyta jest bardzo trwała i bardzo wytrzymała. W całej Polsce do tej pory zdarzyły się dwa czy trzy wypadki odpadnięcia jednej z bocznych płyt (tam płyty są podwójne, więc nie było tak, że ktoś budzi się bez ściany). Popatrz na słynny wybuch gazu w wieżowcu w Gdańsku. 2 piętra zmiotło, a blok się nie zawalił, choć poleciał kilka metrów w dół. Budynki z wielkiej płyty, to postoją jeszcze ze 200-300 lat, jak nie więcej.
G
Gość
hahahhahahhahahaahahaha dobre
Wróć na i.pl Portal i.pl