Zamknij

PolskaTimes.pl - Dziennik Polska, aktualności, najnowsze informacje

Tak podatek cukrowy zmienił ceny w sklepach. Mocno się zdziwisz!

Od początku roku w Polsce obowiązuje nowy podatek cukrowy. Podatkiem cukrowym rząd objął te napoje, które zawierają cukry i spotykaną w m.in. napojach

Pexels

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/12] Następne

Tak podatek cukrowy zmienił ceny w sklepach. Mocno się zdziwisz!

Od początku roku w Polsce obowiązuje nowy podatek cukrowy. Podatkiem cukrowym rząd objął te napoje, które zawierają cukry i spotykaną w m.in. napojach energetycznych kofeinę i taurynę. Jeśli w słodzonym napoju jest 5 gramów cukru w 100 mililitrach, to cena litra tego napoju wzrosła o 50 groszy. Jeśli zawartość cukru w 100 ml przekracza 5 gramów, to każdy taki dodatkowy gram zwiększa podatek cukrowy od litra napoju o 5 groszy.

To nie koniec. Od początku roku obowiązuje też opłata za sprzedaż na wynos napojów alkoholowych, których pojemność nie przekracza 300 ml. Naliczana jest wg ilości 100 procentowego alkoholu w butelce o pojemności do 300 ml. Stawka bazowa to 25 zł od litra czystego alkoholu. Zatem np. jeśli w “małpce” o pojemności 100 ml jest 40 procentowa wódka, to kupując taką butelkę trzeba zapłacić od nowego roku o 1 zł więcej.

W założeniu nowe podatki i wzrost cen mają promować zdrowszy sposób odżywiania.

Jak zmieniły się ceny? Te sklepy, które mogły sobie na to pozwolić, zrobiły duże zakupy jeszcze w ubiegłym roku, aby stopniowo i rozkładając w czasie zwiększać ceny. Inne z każdą nową dostawą produktów objętych nowymi podatkami zmieniają etykiety z cenami.

Sprawdziliśmy w kilku osiedlowych sklepach we Wrocławiu, jak wzrosły ceny popularnych napojów w pierwszych dniach nowego roku.

Zobacz na kolejnych slajdach - posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy