Tak funkcjonują polskie psychiatryki. Młoda TikTokera zdradza, jak mieszka się w szpitalu psychiatrycznym

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Na niektórych oddziałach psychiatrycznych pacjenci nie mogą mieć przy sobie ładowarek do telefonów, a nawet sznurówek.
Na niektórych oddziałach psychiatrycznych pacjenci nie mogą mieć przy sobie ładowarek do telefonów, a nawet sznurówek. StockSnap.io
Czy pobyt w szpitalu psychiatrycznym może pomóc? Przez epidemię koronawirusa osoby potrzebujące specjalistycznej pomocy mają utrudniony dostęp do usług psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. Niektóre szpitale psychiatryczne przestały nawet przyjmować pacjentów. Jak żyje się w psychiatryku osobom, którym udało się tam dostać? Rzeczywistość osób z dysfunkcjami psychicznymi pokazuje popularna TikTokerka i Instagramerka, jaKrynia.

Dowiedz się na TikToku, jak jest w psychiatryku

Psychiatryk dla wielu osób stanowi temat tabu. Mimo to młodzi ludzie coraz częściej pokazują na TikToku i Instagramie, jak wygląda codzienne życie w szpitalu psychicznym. Na taki gest zdecydowała się młoda TikTokerka o nicku jaKrynia. Dziewczyna zdradza, jakie warunki panują w polskich psyciatrykach.

Blogerka ma na swoim koncie trzy pobyty w szpitalu psychiatrycznym. Edukuje innych, jak wygląda życie w psychiatryku. Pokazuje także, dlaczego warto się leczyć.

Problemy psychiczne nie powinny stanowić powodu do wstydu

Krynia mówi otwarcie o swoich epizodach depresyjno-lękowych oraz zasadach obowiązujących w szpitalach psychiatrycznych. Stara się udowodnić, że terapia w takim miejscu naprawdę może pomóc. W jej opinii placówki dla osób z zaburzeniami psychicznymi często są demonizowane. Po zakończeniu trzeciego pobytu w psychiatryku dziewczyna udzieliła m.in. wywiadu dla serwisu Noizz.pl, w którym podzieliła się swoimi doświadczeniami:

– O krzykach i zapinaniu w pasy słyszymy w mediach niemal od zawsze, a ja chciałabym, aby moje filmy na TikToku pokazywały, jak jest naprawdę. Szpital psychiatryczny to miejsce, w którym osoby w potrzebie otrzymują pomoc, bez której nie mogłyby normalnie funkcjonować – powiedziała TikTokerka w rozmowie z Krzysztofem Tragarzem z Noizz.

Jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym?

Krynia nie tylko opowiada na swoim profilu na TikToku o terapii, ale także odsłania niuanse funkcjonowania szpitali psychiatrycznych. Opowiedziała swoim widzom, jak żyje się w psychiatryku oraz czym prywatna placówka różni się od państwowej. Okazuje się, że różnice są kolosalne. Według TikTokerki w prywatnym szpitalu psychiatrycznym pacjenci częściej mogą porozmawiać z psychologiem i psychiatrą, dostają przepustki (np. na sylwestra), mają zapewnione lepsze jedzenie, a personel jest milszy.

@jakrynia Odpowiedz użytk. @sbm.x.mata Q&A v.2 #szpitalpsychiatryczny#megachorapsychicznie#qanda#dc dźwięk oryginalny - jaKrynia

Więcej filmów jaKrynii z serii Q&A oraz nagrania innych pacjentek i pacjentów można znaleźć pod hashtagiem #szpitalpsychiatryczny.

@jakrynia i was shy bo ludzie byli na korytarzu ps. możecie w kom zadawać pytania, to będę nagrywać odpowiedzi #szpitalpsychiatryczny#depresja The Magic Bomb (Questions I Get Asked) [Extended Mix] - Hoàng Read

Jakiego specjalistę wybrać?

Wiele osób nie podejmuje leczenia u psychiatry czy psychologa, ponieważ nie wie, który lekarz jest godny zaufania. Nie każdy specjalista wykonuje swój zawód z powołania, a niektórzy z nich potrafią skutecznie zniechęcić pacjentów do sięgania po pomoc psychologiczną i psychiatryczną. jaKrynia postanowiła stworzyć listę lekarzy polecanych przez własnych followersów. Rekomendacji można szukać na jej profilu na Instagramie, na oddzielnym story, które właśnie powstaje.

@jakrynia BARDZO WAS ZACHĘCAM, ŻEBY POMÓC SOBIE NAWZAJEM!! #terapia#psychiatra#psychoterapia#psychologia dźwięk oryginalny - jaKrynia

Czy pobyt w szpitalu psychiatrycznym może pomóc?

Z wywiadu na serwisie Noizz można się dowiedzieć, że początkowo Instagramerka nie chciała ujawniać swoich problemów. Obawiała się reakcji rodziców. W wieku 16 lat dziewczyna zwróciła się do szkolnego psychologa z prośbą o pomoc. Zmagała się z myślami samobójczymi. Podobnie jak wielu nastolatków w jej wieku, samookaleczała się i nie radziła sobie z dbaniem o zdrowie. Gdy trafiła do szpitala, zdiagnozowano u niej zaburzenia osobowości. Jak wielokrotnie podkreśla, osoby, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, mogą tutaj otrzymać pomoc. Jednak pierwsze doświadczenia z psychiatrykiem wywoływały w niej przerażenie.

Polskie psychiatryki mają wiele wad. W jednej z placówek, w których przebywała Krynia, pacjentom nie wolno było trzymać w pokoju przedmiotów, za pomocą których mogliby targnąć się na swoje życie. Zakazane było wnoszenie na oddział pasków, sznurówek czy ostrych narzędzi, a kable do ładowania trzeba było oddawać na noc. Jeszcze większe restrykcje obowiązują w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, gdzie nie można mieć przy sobie telefonu z dostępem do internetu i kamery.

Duży problem w publicznych placówkach psychiatrycznych stanowi także przemęczenie personelu. Pielęgniarki i pielęgniarze często pracują po kilkanaście godzin dziennie. Ponadto na szpitalnych oddziałach niejednokrotnie dochodzi do kradzieży. Kolejnym czynnikiem zniechęcającym do pobytu na zamkniętym oddziale jest towarzystwo osób z poważnymi problemami. Do szpitali psychiatrycznych trafiają m.in. pacjenci uzależnieni od narkotyków.

Krynia chce jednak oswoić swoich rówieśników z tematem dbania o zdrowie psychiczne. Przekonuje, że pobyt w psychiatryku nie stanowi powodu do wstydu. Za dnia uczestniczy się w zajęciach terapeutycznych, ale czas wolny można spędzać w dowolny sposób – nie wolno tylko opuszczać terenu szpitala. Pacjenci na oddziałach dla dorosłych mają do swojej dyspozycji telewizję, przestrzeń wspólną czy palarnie. Po zakończeniu trzeciej hospitalizacji 19-letnia Instagramerka powiedziała w rozmowie z Noizz: „mam poczucie, że nareszcie wszystko jest tak, jak powinno”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet