Tajemnice dawnej, nazistowskiej kręgielni przy ulicy Wieniawskiej (WIDEO, ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Dawna niemiecka kręgielnia przy ulicy Wieniawskiej
Dawna niemiecka kręgielnia przy ulicy Wieniawskiej Anna Kurkiewicz
W czasie wojny zbrodniarz Odilo Globocnik grał tutaj w kręgle. Pokazujemy wnętrze budynku, który wkrótce może przestać istnieć.

Charakterystyczny gmach stoi przy ulicy Wieniawskiej. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili sobie tam knajpę. Budynek znalazł się na terenie tzw. dzielnicy niemieckiej. Śladem po hitlerowskiej Gospodzie Ulmen był niemiecki napis "Izba Myśliwska". (Robotnicy zamalowali go w czasie remontu, gdy gospodarzem tego miejsca był jeszcze Instytut Pamięci Narodowej).

Dziś dawna kręgielnia jest pusta i zamknięta na cztery spusty. My - za zgodą ratusza - weszliśmy do środka z aparatem fotograficznym i kamerą. Na parterze wiszą jeszcze plakaty Instytutu Pamięci Narodowej. Naprzeciw wejścia stoi piec kaflowy, za to podwieszany sufit pamięta pewnie lata 90. XX wieku.

Wchodzimy na górę po drewnianych schodach, stopnie sprawiają wrażenie oryginalnych. Szereg pokoi na pierwszym piętrze ma na podłodze wykładzinę. Niespodzianka czeka na drugim piętrze, gdzie obok pomieszczeń biurowych widać fragmenty strychu z odsłoniętą więźbą dachową i ściankami z niemalowanego drewna. Małe okienka wyglądają tak, jakby miały kilkadziesiąt lat. Podobnie jak para drewnianych, malowanych białą, olejną farbą drzwi. Oddzielnym wejściem wchodzi się do dawnej strzelnicy.

Jak powinno się datować gmach? Powszechnie mówi się o nim jako o wybudowanym w latach 40. XX wieku, w czasie niemieckiej okupacji Lublina. Niemcy urządzili tam kręgielnię dla Odilo Globocnika, dowódcy SS i policji na dystrykt lubelski Generalnego Gubernatorstwa, zbrodniarza wojennego kierującego zagładą Żydów.

W biurze miejskiego konserwatora zabytków słyszymy z kolei, że przynajmniej część budynku może być przedwojenna. Ustalenie tego wymagałoby jednak przeprowadzenia szerokich badań. - Ze względu na wartość historyczną budynek z całą pewnością jest cenny, jako dokument przeszłości Lublina. Świadectwo tego, co działo się w Polsce w czasie II wojny światowej - podkreśla Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków Lublina. Zajrzeliśmy do dokumentacji gmachu przy Wieniawskiej, która znajduje się w Archiwum Państwowym w Lublinie.

W teczce odnajdujemy plan z dokładnym rozmieszczeniem pomieszczeń. Na parterze oznaczono strzelnicę, pokój karciany, skład broni, kotłownię i skład opału. Na piętrze były bufet, kuchnia, czytelnia i sala jadalna. Plan jest sporządzony po polsku, ale niedatowany. Podłogi na parterze pierwotnie były betonowe, na piętrze leżał parkiet z klepki dębowej, a poddasze miało podłogi z sosnowych desek.

Jaka będzie przyszłość świadka mrocznej historii?

Miasto przeznaczyło budynek przy Wieniawskiej na sprzedaż, zgodzili się na to miejscy radni. Jednocześnie w internecie pojawił się protest pod hasłem "Uratujmy byłą niemiecką, nazistowską kręgielnię w Lublinie".

Jego inicjatorzy boją się, że jeżeli zabytek kupi np. deweloper, to zostanie on zburzony. Dawna kręgielnia nie jest wpisana do rejestru zabytków, znajduje się jednak na chronionym obszarze Śródmieścia.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tajemnice dawnej, nazistowskiej kręgielni przy ulicy Wieniawskiej (WIDEO, ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
NSZ
To trzeba tez Zamek Lubelski zburzyć, Majdanek etc etc niech powstaną na tym miejscu biurowce!!!! Co za kretyn wydał zgodę na to??
A
Agata Witkowska
Jako osoba, bedąca inicjatorem internetowych akcji na rzecz uratowania zabytku, chciałabym złozyć serdeczne podziękowania Autorce artykułu oraz redakcji kuriera, która poostanowila go wyróżnić na stronie, dzięki czemu jest on widoczny/ Nie dziwie się takim głosom, jak jeden z poniższych: "za ludzie bronią tej nazistowskiej placówki "kultury"? I co oni chcą w ten sposób upamiętnić, nazistów w Lublinie? ..." Głosicielem podovbnych poglądów jest przecież nie kto inny, jak K. Żuk. To jest kwestia braku właściwej edukacji w zakresie historii zabytków, pozwolę sobie tylko na małą uwagę...Kogo uapmiętnia Majdanek? Katów czy ofiary? Spróbujcie w ten sposób popatrzeć na budynek Kręgielni, jako obiekt bedący świadectwem największego, zorganizowanego ludobójstwa w dziejach ludzkości. Ludobójstwa, którego centrum logistyczne i decyzyjne mieścilo się, niestety, w Lublinie. Tego faktu nie da się wymazać, podwazyć, i zepchnąć w nicość. Zburzenie Kręgielni nie zmieni historii, a skoro tak, to może warto ją zachować, jako jej świadectwo? Cóż - zapraszam do polubienia fejsbukowej akcji "Uratujmy byłą niemiecką, nazistowską kręgielnię w Lublinie", jak również do zlożenia podpisów pod petycją (link na stronie).
lubelak
...już prawie nie ma żadnego majątku narodowego ani w kraju ani w naszym mieście. Co tylko pomyślą rządzący to ta BEZNADZIEJNA RADA MIASTA LUBLINA przyklepuje , nie używają w ogóle mózgów i sprzedają. A może podejmijcie decyzje i sprzedajcie Ratusz co zapewne w najbliższym czasie uczynicie, bo będziecie wynajmowali od dewelopera nowy budynek przy Wieniawskiej. Wybraliśmy my Was Radni i wy trwonicie majątek miejski. Nie liczy się ani mieszkaniec ani wartości historyczne. Wstyd!!!
p
pif paf
Tę profesurę Marconi to chyba ci dali na kursie historycznym w PGR, u nas na takich mawiali "kulturalny" cham. Nadajesz się tylko do rozrzucania gnoju.
G
Gość
Faszystowski zwykły barak tyle tylko że murowany , a zrobiliście z tego perełkę architektury.
A ilu obrońców tego nędznego kurnika się znalazło .
Ale jak się z takiego nędznego domostwa wychodzi to i do takich klimatów się tęskni .
Budki , komóreczki , jakieś doklejane przybudówki to takie typowe dla wschodniej rasy.
O
Ość
zapomina swojej historii będzie zmuszony do nauczenia się jej ponownie... a nauczycielami będą inne narody.
K
Katolik
Nie czepiajcie się dr Marco. On sam nie wie. Matkę się ma jedną i ją się kocha, chociaż że suką była i każdemu dawała, czy on był biały czy czerwony... Co chłopina ma teraz począć. Każdego broni, każdego kocha, jednocześnie napluć także na wszystkich wolno...
Przepraszam, chyba jednak na czarnych bardziej nie lubi... Ale to chyba jego osobiste i miłosne doświadczenia, wzloty i upadki ....
a du..pa boli...
Matka miała przyjemność a jego boli, a le to nic...
Gorzej, że migdałki pieką...
.
Kolego z PIS - daj juz spokój z tym "czarnym PR-em". A tak przy okazji - chcesz muzeum w budynku rozrywki SS-manow? Toż to wstyd!!!
T
Tak sobie pomyślałem
poszerzenie możliwości wystawienniczych Muzeum Pod Zegarem.
s
saski
jakaś moda nastała na nowe osiedla na terenach po byłych fabrykach,skwerach itp..
B
BM
Macie świadomość, że jesteście lobbystami. Tak czy inaczej to część naszej historii. Obóz na Majdanku też isnieje jako muzeum. Wiadomo kumu zależy na zburzeniu kręgielni.
p
prof. Marconi
Należy zniszczyć wszystko co wiążę się z "krassnaja armija", bo to byli bydlaki i swołocz, niszczyli kilkadziesiąt lat nasz piękny kraj !!! To nie byli ludzie to była banda morderców, złodziei i gwałcicieli !!! Ty chujasie komsomolski pachołku chyba się z nimi do nas przywlokłeś !!!
G
Gość
ja nic nie sprzedałem!i nic nie przejadłem!dlaczego wypowiadasz się w imieniu wszystkich?powinno być rozgrabili!albo bardziej dosadnie,,złodzieje rozkradli"( ci bardziej inteligentni będą wiedzieć o kogo chodzi)
s
sas
Istniejace tu jeszcze do niedawna,biuro poselskie pewnej posłanki ,jakoś wcale nie kolidowało z historią tego budynku.
d
dr Marco
I młodzieży niech dalej wtaczajà do głòw że Armia Radziecka nas nie wyzwoliła i trzeba burzyć pomniki tych Bohaterôw...
Wróć na i.pl Portal i.pl