Tajemnica Poli Maciejowskiej. Kim naprawdę była i kto ją w Bytomiu zamordował? [HISTORIA DZ]

Grażyna Kuźnik
Pola Maciejowska ma zaledwie 21 lat, kiedy bardzo tajemniczo traci w Bytomiu życie.Urodziła się 115 lat temu, ale gdzie? Jak się nazywa? Za co ją aresztowano? A w końcu - kto ja zabił? Odpowiedzi są różne. Pewne jest tylko to, że w Bytomiu spędziła zaledwie kilka miesięcy i tutaj została pochowana. Rodzina nie zabrała jej do siebie.

Pamięć o Poli wciąż trwa, bo bytomski rynek długo nosił jej imię. Chociaż nikt nie wie, co tak naprawdę jej się przytrafiło. W PRL historycy twierdzą, że była komunistką o pseudonimie "Kałuża" i uwięziono ją za agitację. Inni odpierają, że wtedy, zaraz po cudzie na Wisłą, gdy odepchnięto bolszewików od granic Polski, komuniści nie śmieli się ujawniać i publicznie agitować. A może ta studentka, odważna i inteligentna, o wyglądzie uczennicy była szpiegiem? Wiedziała o wiele więcej niż powinna? Należała do Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej, była kurierką Wojciecha Korfantego. Wykształcone kobiety, studentki, były wtedy na Śląsku rzadkością.

Spotyka się opinie, że Pola stała się ofiarą sądu kapturowego niemieckiej zbrojnej organizacji "Escherich". Ale to znaczy, że Pola była kimś więcej niż patriotką entuzjastką, "rezolutną osóbką, rzucającą światło szerokim promieniem w ciemne masy górnośląskie", jak pisze o Poli zaraz po jej śmierci "Katolik" (1920 r. nr 142). Pismo zresztą niewiele o niej wie, nazywa ją Lolą Maciejewską. Ale zaznacza:"Krążą pogłoski, że zmarła zeszła ze świata sposobem nienaturalnym." I że wyjaśnienia "tego tajemiczego wypadku" żąda lewicowy radny Bytomia J. Brandt oraz komisja koalicyjna. Pola była przecież bardzo młoda i pełna energii.

Urodziła się 3 lutego w 1899 roku w Kowlu (obecnie Ukraina), a może we wsi Kowala koło Płocka? "Bytomski Słownik Biograficzny"podaje po prostu, że w Kowlu koło Płocka, chociaż nie ma takiej miejscowości. O ojcu brak informacji,matka była nauczycielką. Wysyła córkę na Uniwersytet Warszawski, gdzie Pola studiuje polonistykę i historię.

I nagle Pola przerywa studia, wbrew bliskim jedzie sama do Bytomia. Co robi? Walczy w II powstaniu, pracuje w sekcji harcerskiej przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym, jest kurierką, działa wśród śląskich robotnic, bo jest emancypantką. 10 listopada 1920 roku policja plebiscytowa zatrzymuje ją w centrum Bytomia. Za co? Czy ktoś ją wcześniej namierzył? Nie wiadomo. Pola trafia jednak do aresztu.

To ostatnie jej chwile. W pościgu zostaje postrzelona, noc spędza w celi. Rankiem strażnik odkrywa, że Pola wisi na prześcieradle. Ale inne wersje podają, że ktoś zabił ją w więziennym szpitalu i tylko podrzucił do celi. Dziewczyna podobno dzielnie się broniła, miała ślady walki. Skąd taka nienawiść do młodziutkiej działaczki? Wtedy bezbronnej, rannej kobiety? A może to jednak samobójstwo? Pola była i wciąż pozostaje tajemnicą.

HISTORIA ŚLĄSKA I REGIONU W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE

*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]

*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]

*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tajemnica Poli Maciejowskiej. Kim naprawdę była i kto ją w Bytomiu zamordował? [HISTORIA DZ] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl