Tajemnica Poli Maciejowskiej. Kim naprawdę była i kto ją w Bytomiu zamordował? [HISTORIA DZ]

Grażyna Kuźnik
Pola Maciejowska ma zaledwie 21 lat, kiedy bardzo tajemniczo traci w Bytomiu życie.Urodziła się 115 lat temu, ale gdzie? Jak się nazywa? Za co ją aresztowano? A w końcu - kto ja zabił? Odpowiedzi są różne. Pewne jest tylko to, że w Bytomiu spędziła zaledwie kilka miesięcy i tutaj została pochowana. Rodzina nie zabrała jej do siebie.

Pamięć o Poli wciąż trwa, bo bytomski rynek długo nosił jej imię. Chociaż nikt nie wie, co tak naprawdę jej się przytrafiło. W PRL historycy twierdzą, że była komunistką o pseudonimie "Kałuża" i uwięziono ją za agitację. Inni odpierają, że wtedy, zaraz po cudzie na Wisłą, gdy odepchnięto bolszewików od granic Polski, komuniści nie śmieli się ujawniać i publicznie agitować. A może ta studentka, odważna i inteligentna, o wyglądzie uczennicy była szpiegiem? Wiedziała o wiele więcej niż powinna? Należała do Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej, była kurierką Wojciecha Korfantego. Wykształcone kobiety, studentki, były wtedy na Śląsku rzadkością.

Spotyka się opinie, że Pola stała się ofiarą sądu kapturowego niemieckiej zbrojnej organizacji "Escherich". Ale to znaczy, że Pola była kimś więcej niż patriotką entuzjastką, "rezolutną osóbką, rzucającą światło szerokim promieniem w ciemne masy górnośląskie", jak pisze o Poli zaraz po jej śmierci "Katolik" (1920 r. nr 142). Pismo zresztą niewiele o niej wie, nazywa ją Lolą Maciejewską. Ale zaznacza:"Krążą pogłoski, że zmarła zeszła ze świata sposobem nienaturalnym." I że wyjaśnienia "tego tajemiczego wypadku" żąda lewicowy radny Bytomia J. Brandt oraz komisja koalicyjna. Pola była przecież bardzo młoda i pełna energii.

Urodziła się 3 lutego w 1899 roku w Kowlu (obecnie Ukraina), a może we wsi Kowala koło Płocka? "Bytomski Słownik Biograficzny"podaje po prostu, że w Kowlu koło Płocka, chociaż nie ma takiej miejscowości. O ojcu brak informacji,matka była nauczycielką. Wysyła córkę na Uniwersytet Warszawski, gdzie Pola studiuje polonistykę i historię.

I nagle Pola przerywa studia, wbrew bliskim jedzie sama do Bytomia. Co robi? Walczy w II powstaniu, pracuje w sekcji harcerskiej przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym, jest kurierką, działa wśród śląskich robotnic, bo jest emancypantką. 10 listopada 1920 roku policja plebiscytowa zatrzymuje ją w centrum Bytomia. Za co? Czy ktoś ją wcześniej namierzył? Nie wiadomo. Pola trafia jednak do aresztu.

To ostatnie jej chwile. W pościgu zostaje postrzelona, noc spędza w celi. Rankiem strażnik odkrywa, że Pola wisi na prześcieradle. Ale inne wersje podają, że ktoś zabił ją w więziennym szpitalu i tylko podrzucił do celi. Dziewczyna podobno dzielnie się broniła, miała ślady walki. Skąd taka nienawiść do młodziutkiej działaczki? Wtedy bezbronnej, rannej kobiety? A może to jednak samobójstwo? Pola była i wciąż pozostaje tajemnicą.

HISTORIA ŚLĄSKA I REGIONU W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE

*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]

*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]

*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tajemnica Poli Maciejowskiej. Kim naprawdę była i kto ją w Bytomiu zamordował? [HISTORIA DZ] - Dziennik Zachodni

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stan
Myślę, ze chodzi raczej o miejscowość Kowal blizej Włocławka niż Płocka
G
Gabi M.
Osoba dorosla i wystudiowana.
Inna sprawa - podpada: studiowala historie i polonistyke.
A wiec pewnie byla po praniu mózgu i taka gorliwa "patriotka",
z rewizjonistyczna, "ekspansjonistyczna" i szowinistyczna misja.
W kazdym razie wszystko na to wskazuje.
" Ale to znaczy, że Pola była kimś więcej niż patriotką entuzjastką,"
Quod ad demonstrandum erat.

Nagle przerywa studia w Warszawie i jedzie sama do Bytomia.
G
Gabi M.
A ja znam przypadek nazistowskiego niemieckiego sadu wojennego nad 19-letnim Górnoslazakiem (zolnierz kriegsmarine) z wyrokiem smierci i przypadek komunistycznego polskiego "sadu doraznego" w Gliwicach nad 17(!)-letnim Górnoslazakiem z Paczyny, kilka lat juz po(!) wojnie - bo podobno szpiegowal (obserwowal linie kolejowa). No i co Polaczki - chcemy sie licytowac ?

A 21 lat to czlowiek tzw.dorosly. Wiec nie próbujcie nam wciskac kitu i wyciskac lez.
Ta obca pani/dziewczyna nic tu nie stracila !!!!! I jesli wczesniej brala udzial w
(niejej) "powstaniu", to byla swiadoma tego, co robi i co jej grozi.
o
odoaker
No i po co takim tonem czy ty nie potrafisz pisać bez emocji i zbędnego kopania ? przecież każdy kto z uwagą i z jakąś nieco szerszą od przeciętnej wiedzą na temat na temat wydarzeń przytaczanych w tekście przeczyta to pisanie to stwierdzi że się tam nic nie trzyma kupy że wszystko zostało napisane ku pokrzepieniu serduszek patriotek i patriotów polskich. Nie widzę dalszej potrzeby roztrząsania sprawy UW ale bohaterka wywiadu na pewno nie nadawała się do niesienia wiedzy ciemnemu Śląskowi i zapewne nie miała najmniejszego zamiaru tego czynić bo nie po to ją tam wysyłano bo tylko naiwniak może wierzyć że pojechała do Bytomia z własnej przekory .Zamiast robić się nadętą po pisaniu to lepiej przed pisaniem nieco głębiej przemyśl swoje teksty .
A plusy nie ja wymyśliłem i nie ja będę komentował są i to wszystko .Widzę że dałaś sobie monopol na ocenę kto jest jakim historykiem wobec tego rodzi się pytanie jeśli wszyscy są nieukami to kim ty jesteś odsłoń nieco zasłonę swojego zaplecza intelektualnego może wtedy wstrzymam oddech z wrażenia.
z
zasłużyla sobie
na to by nazywac jej imieniem Bytomski Rynek? Należy zapytac komuchów, oni wiedzą za co ją tak uhonorowali, tej gazecie przydałby się proces dekomunizacji. Uważacie że za mało nas karmiliście czerwonym barszczem? Pisze pani że wykształcone kobiety były wówczas na Śląsku rzadkością, czytając pani i pani Semik wypociny, ma sie wrażenie że nic od tego czasu się nie zmieniło.
!!!!!!!
Najwięcej seryjnych samobójców jest za (nie)rzadow RYZEJ KANALII.
C
Chcesz ? to masz ...
Ty -" Na pewno nie miała ukończonego UW bo ta uczelnia została zamknięta po pwstaniu styczniowym "
Artykuł -"Urodziła się 3 lutego w 1899 roku w Kowlu (obecnie Ukraina), a może we wsi Kowala koło Płocka? "
Daty ,daty ,forumowiczu .
Ty -"" Na pewno nie miała ukończonego UW bo ta uczelnia została zamknięta po pwstaniu styczniowym "
Artykuł -"I nagle Pola przerywa studia, wbrew bliskim jedzie sama do Bytomia. "
Czytanie ze zrozumieniem forumowiczu .
Ty -"dopiero źli Niemcy ją otwarli w 1915 roku "
"Otwarli "? lubisz wiki ?to czytaj dokładnie. Niemcy zgodzili się na OTWARCIE Uniwersytetu w Warszawie ,oczywiście żadna wyższa uczelnia od powstania styczniowego do czasów tych wspaniałomyślnych Niemców nie działała ?(nie ważne pod jaką nazwą ,uniwersytet jest nazwą uczelni ,jeżeli nie wiesz co się kryje pod ta nazwą ,poszukaj w Wiki )
Jestem z innej bajki ,polemizować ? po co ? Ty piszesz "źli Niemcy" a potem " o mądrej polce" tak się to pisze ? i za takie wpisy ( po to aby zaistnieć ) brak szacunku dla Ciebie .
Ps.Bawią Cię plusy ? to dam Ci jednego ( chciałem dać ostatnio też gościowi i jego sympatykom za wpis na forum że Emilia Plater była komunistką ,a miał tam kilku takich
"historyków" ,no ale nie mogłem się przemóc ,taki historyk jak i ty )
C
Chrisraf
Nie bardzo wiem, jaka byla Pani intencja, ale to co Pani posklecala przy uzyciu polskiej klawiatury mozna zaszufladkowac [USUNIĘTE. DZ]

Z pozalowaniem
P
Polaków, ich determinację
i zatracanie się w tej farsie historycznej jaką jest ich interpretacja historii Śląska. Czytając te brednie, ma sie wrazenie że dzieje się to na terenie Polski. Te braki polskich wątków w śląskiej historii trzeba czymś wypełnic, nawet takim [USUNIĘTE. DZ].
o
odoaker
zamiast mało sympatycznych określeń mogłeś(aś) użyć bardziej merytorycznych wtedy bym z tobą polemizował bo po to jest to forum ale ty widocznie jesteś z innej bajki i rzeczowa polemika jest dla ciebie za abstrakcyjna.
T
Tyta
Polaki sie tak gupkowato usmiychajom,
bo jynzyka niy rozumiom
G
Gość
jak mo tam jaki Schlonzok zglosic,
jak tam wszysko polactwo ze wschodu
obsiadlo?
T
Tyta
to jom zlikwidowali,
co sam miała do szukanio.
K
Kowal dentysta
Czy bezzębni Polacy też się śmieją,podobno to cecha narodowa,tak przynajmniej uważają Amerykanie,ktorzy mają u siebie 12 milionów Polonusów.
D
Dałem Ci plusa.
Masz rację,u Ślązaków rodzina jest najważniejsza.Przynajmniej Gornośląskie "baby" nie szwendają się po obcych sypialniach.
Wróć na i.pl Portal i.pl