OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Tadej Pogacar wygrał 20. etap Tour de France.
Tadej Pogacar wygrał 20. etap Tour de France. Fot. PAP/EPA/Christophe Petit Tesson
Słoweński kolarz Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wygrał w stacji narciarskiej Le Markstein w Wogezach przedostatni, 20. etap Tour de France. Trzecie miejsce zajął Duńczyk Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) i praktycznie przypieczętował zwycięstwo w wyścigu.

Pogacara i Vingegaarda rozdzielił w walce sprinterskiej Austriak Felix Gall (AG2R Citroen). Tuż za pierwszą trójką finiszowali brytyjscy bracia Yates - Simon z ekipy Jayco AlUla minął linię mety na czwartej pozycji, a na piątej Adam (UAE Team Emirates). Na wysokim, dziesiątym miejscu ukończył etap Rafał Majka, kolega klubowy Pogacara i Adama Yatesa.

Była to ostatnia próba sił kandydatów do podium wyścigu. Vingegaard, który przystępował do etapu z olbrzymią przewagą ponad siedmiu i pół minuty nad Pogacarem, wjedzie w niedzielę do Paryża w żółtej koszulce lidera i będzie świętować drugie z rzędu zwycięstwo w Wielkiej Pętli.

W sobotę Duńczyk stracił tylko sześć sekund do Słoweńca i w klasyfikacji generalnej wyprzedza go o 7.29 oraz o 10.56 Adama Yatesa. Na czwarte miejsce awansował Simon Yates, spychając na piąte Hiszpana Carlosa Rodrigueza (Ineos Grenadiers). Majka przesunął się z 16. na 14. pozycję, najwyższą w karierze.

Wygrana etapowa poprawiła Pogacarowi humor, ale ambicje miał wyższe. Dwukrotny zwycięzca Tour de France (2020, 2021) po raz drugi z rzędu zakończy wyścig na drugim stopniu podium, za Vingegaardem.

- Dzisiaj znów byłem sobą. Czułem się dobrze od startu do mety, po kilku bardzo trudnych dniach na rowerze. W końcówce czekałem na powrót do czołówki Adama Yatesa i jego brata. Adam dobrze poprowadził mnie do sprintu, z nim było łatwiej. Jestem bardzo zadowolony z tego, co zespół zrobił na trasie. Nasze chwile spędzone w autobusie pozostaną moim najlepszym wspomnieniem z tego wyścigu - powiedział Pogacar.

Rozstrzygnęła się również klasyfikacja górska. Wygrał ją Włoch Giulio Ciccone z drużyny Lidl-Trek. W punktowej zdecydowanym liderem jest zwycięzca czterech etapów Belg Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck), który w niedzielę na Polach Elizejskich powalczy o piąty triumf.