Tabletka Dzień po bez recepty dla nastolatek. Jak działa pigułka Dzień po? Gdzie kupić?

Agata Pustułka
Pigułka Dzień po
Pigułka Dzień po ARC
Tabletka dzień po bez recepty: Kto może kupić antykoncepcyjne tabletki "dzień po"? W obowiązującym w Polsce prawie farmaceutycznym nie ma przepisu, który wprowadzałby ograniczenia wiekowe przy zakupie jakiś leków! Także antykoncepcyjnych. CZYTAJ WIĘCEJ O PIGUŁKACH DZIEŃ PO

Pigułka dzień po bez recepty:

Kiedyś taką granicą był 12 rok życia i aptekarze nie sprzedawali żadnych leków młodszym osobom - mówi dr Izabela Majewska, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach.

Pigułka dzień po bez recepty!

Tymczasem Komisja Europejska 7 stycznia zdecydowała, że we wszystkich krajach UE pigułki dzień po mają być sprzedawane bez recepty! Także w Polsce.

Oczywiście apteka nie ma obowiązku prowadzenia pełnego asortymentu leków i nie musi posiadać akurat pigułki dzień po. Z pewnością nie będzie można dostać pigułek dzień po w aptekach należących do farmaceutów skupionych w Stowarzyszeniu Farmaceutów Katolickich Polski, ale oni nie chcieli sprzedawać nawet prezerwatywy. (w województwie śląskim to niewielka grupa). W większości aptek pigułki dzień po będą dostępne.

Pigułka dzień po bez recepty WIDEO:

Jak działa pigułka dzień po?

Nie jest to tabletka wczesnoporonna, ale opóźniająca owulację. Jajeczko nie wydostanie się z pęcherzyka Graafa. Plemnik nie zdąży zapłodnić jajeczka.

Ale jeśli jajeczko już się wydostało z pęcherzyka to pigułka dzień po zablokuje kolejne podziały w komórce i jajeczko nie będzie się przemieszczać.

Lekarze są podzieleni w sprawie pigułki dzień po. 12 stycznia 2015 roku największy portal dla lekarzy www.konsylium24.pl zadał 1002 losowo dobranym lekarzom pytanie: "Komisja Europejska zdecydowała, że antykoncepcja po stosunku (tzw. "leki wczesnoporonne" lub"pigułki awaryjne") ma być dostępna dla pacjentów bez recepty. Czy uważasz, że to dobra decyzja?". Zdecydowanie tak, odpowiedziało 24 proc. lekarzy, a raczej tak, stwierdziło 22 proc. Raczej nie, 17 proc. lekarzy, zaś zdecydowanie nie aż, 32 proc.!

Kiedy decydujemy się na pierwszy raz?

Badania pokazują, że na swój pierwszy stosunek seksualny młodzi ludzie często decydują się średnio około 17 roku życia. Zapytani o trzy najważniejsze warunki, które powinny zostać spełnione, aby doszło do „pierwszego razu”, wymieniają przede wszystkim dojrzałość, która objawia się tym, że człowiek wie czego chce i jest na to świadomie zdecydowany. Drugim warunkiem jest posiadanie odpowiedniego partnera seksualnego, przy którym można czuć się swobodnie, a trzecim przygotowanie odpowiedniej formy antykoncepcji. Jednak badania przeprowadzone w ramach raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014” pokazały, że ten ostatni warunek jest najczęściej pomijany.

Jedną z pierwszych form kontaktów seksualnych podejmowanych przez młodych ludzi jest petting. Średnio o 2 lata wyprzedza stosunek seksualny. Blisko 40 proc. kobiet i mężczyzn przyznaje, że uprawiało petting pomiędzy 13 a 15 rokiem życia. „Ten rodzaj kontaktu seksualnego pozwala partnerom oswoić się ze swoją cielesnością, bez obaw związanych z ryzykiem zajścia w niepożądaną ciążę” - podkreśla seksuolog Michał Pozdał.

Młodzi nie zabezpieczają się tak, jak trzeba!

Obawa przed nieplanowaną ciążą towarzyszy pierwszym kontaktom seksualnym, ponieważ młodzi decydując się na współżycie nie dbają o właściwe zabezpieczenie. Dlaczego tak jest? Lekarze i seksuolodzy podkreślają, że wynika to z braku wiedzy o antykoncepcji, strachu przed pójściem do ginekologa, przekonania o prawdziwości wielu mitów oraz zaniżania ryzyka i naiwnego myślenia, że „mi to się nie przydarzy”. „Z moich obserwacji wynika, że młodzi zbyt mało znają swoją fizjologię, cykl menstruacyjny, niewiele wiedzą o antykoncepcji. Są przekonani, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę i że nie zdarzy się to podczas pierwszego razu, a stosunek przerywany jest wystarczającą formą antykoncepcji. Oczywiście wszystkie te przekonania są błędne” – podkreśla lekarz ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Ekspert zauważa, że powodem braku skutecznego zabezpieczenia antykoncepcyjnego może być także przekonanie wśród części młodych kobiet, iż nie powinny one stosować metod hormonalnych. Tymczasem według WHO i wszelkich standardów medycznych nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej u młodych dziewczyn, które zakończyły wzrost kostny. Dodatkowo terapia hormonalna, którą może zalecić lekarz w młodym wieku, daje kobiecie dużo korzyści zdrowotnych w przyszłości, zmniejsza ryzyko stanów zapalnych, torbieli i guzów jajnika oraz rozwoju endometriozy.
Dużym problemem jest wciąż niska świadomość dostępnych metod antykoncepcji. Młodzi podejmując współżycie często myślą, że mają do wyboru tylko prezerwatywę oraz pigułkę. Nie wiedzą, że istnieją jeszcze jakiekolwiek inne skuteczne środki. Jak podkreśla seksuolog Michał Pozdał, autor raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014”, nowoczesne metody antykoncepcji takie jak pierścień antykoncepcyjny, plaster czy implant nie funkcjonują jeszcze w zasobach pojęciowych młodych osób.

„Bez najmniejszego sensu są próby stosowania przez młodą dziewczynę, która nie ma jeszcze regularnych cykli, metod okresowej abstynencji. Sporym ryzykiem może okazać się także używanie wyłącznie prezerwatywy, gdyż może dojść do jej uszkodzenia. Wskazane jest stosowanie dodatkowej skuteczniejszej metody antykoncepcji” – podkreśla dr Południewski.

Pierwszy raz jest stresujący

Młodzi rozpoczynający współżycie przeżywają duży stres. Kobieta obawia się bólu związanego z przerwaniem błony dziewiczej, mężczyzna natomiast boi się czy będzie miał erekcję lub czy sprosta oczekiwaniom partnerki. Dobrze dobrana i właściwie zastosowana antykoncepcja może zapewnić poczucie spokoju podczas aktu seksualnego i komfort, że w następstwie nie przydarzy się nieplanowana ciąża lub choroby przenoszone drogą płciową.

Przed pierwszym razem warto porozmawiać z partnerem lub partnerką o sposobie zabezpieczenia i wybrać się do ginekologa, najlepiej wspólnie. Można wówczas zapytać o to jakie metody stosować na początek, jak je stosować, aby nie popełniać błędów, a także o skuteczność poszczególnych sposobów oraz przeciwwskazania.

Prezerwatywa najpopularniejsza

Najpopularniejszą metodą antykoncepcji w Polsce jest prezerwatywa. Skuteczność prezerwatywy zależy w dużej mierze od jej właściwego stosowania.
Stosując prezerwatywę należy zwracać uwagę na datę ważności oraz jak była przechowywana. Istnieje ryzyko, że ciepło, wilgoć i duże nasłonecznienie mogą powodować, iż lateks traci swoje antykoncepcyjne właściwości. Przy stosowaniu prezerwatywy nie można używać niektórych leków dopochwowych czy substancji nawilżających pochwę tj. kremy czy oliwki.
Warto pamiętać, że prezerwatywa jest jedyną metodą chroniącą przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego nie można o niej zapominać szczególnie podczas przygodnych kontaktów seksualnych lub współżycia z nowym partnerem.

Metody hormonalne

Najskuteczniejszymi sposobami zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą są metody hormonalne, jeśli nie ma przeciwwskazań do ich zastosowania. Badania pokazują, że wśród tych metod wyższą skuteczność antykoncepcyjną zapewniają nowoczesne metody niecodzienne takie jak pierścień, plaster, implant czy wkładka wewnątrzmaciczna, ponieważ kobiety nie zapominają o nich tak, jak w przypadku tabletki. Młodym kobietom, które rozpoczynają antykoncepcję, lekarz może zaproponować pierścień antykoncepcyjny stosowany raz w miesiącu lub plaster przyklejany na skórę raz w tygodniu. Obie te metody kobieta stosuje samodzielnie. Zawierają one, podobnie jak tabletka dwuskładnikowa, estrogen i progestagen. Dzięki ich działaniu cykl ulega stabilizacji i znikają uciążliwe objawy towarzyszące miesiączkom jak obfite krwawienia lub bóle.

Wysoka skuteczność nowoczesnych metod, to tylko jedna z wielu korzyści. Istotną zaletą jest również to, że zapewniają dużo lepsze samopoczucie, ponieważ dzienna dawka hormonów nie podlega wahaniom jak przy metodzie codziennej. Szczególnie efektywnie hormony wchłaniają się przy zastosowaniu pierścienia antykoncepcyjnego, który uwalnia je w pochwie i stąd dopiero przechodzą one do krążenia. Dzięki temu metoda ta zapewnia niskie równe stężenie hormonów, co wpływa na brak takich objawów jak bóle głowy wynikające z wahań hormonów, osłabienie libido, wahania nastrojów. Dodatkowo pierścień eliminuje suchość pochwy, co pozwala na większy komfort podczas współżycia seksualnego. Stosowanie nowoczesnych metod niecodziennych daje jeszcze jedną wspólną korzyść – omijają one układ pokarmowy i dzięki temu dolegliwości takie jak wymioty czy biegunka nie osłabiają ich skuteczności.

Lekarz zaleci tabletkę

Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą hormonalną jest pigułka przyjmowana codziennie. Tabletki antykoncepcyjne to metoda skuteczna, pod warunkiem, że kobieta pamięta o jej codziennym przyjmowaniu. Pominięcie już jednej tabletki w trakcie cyklu może odblokować owulację i umożliwić zajście w ciążę.

Jako pierwszą antykoncepcję lekarz zaleci tabletkę dwuskładnikową, zawierającą estrogen i progestagen. Schematów stosowania złożonych tabletek antykoncepcyjnych jest kilka. Przyjmuje się je raz dziennie przez 21 lub 24 dni, później następuje przerwa trwająca odpowiednio 7 lub 4 dni. Są też dostępne pigułki, które stosuje się 28 dni, czyli bez przerw.

Poza metodami hormonalnymi jest jeszcze do wyboru kilka innych środków jak dopochwowe preparaty plemnikobójcze, metody okresowej abstynencji seksualnej (zwane naturalnymi) oraz w przypadku sytuacji awaryjnej właśnie antykoncepcja po stosunku.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl