Szymon Marciniak: polski sędzia klasy UEFA Elite zaszedł do finału mundialu [osiągnięcia, wykształcenie, hobby, zarobki]

Krzysztof Kowalski
Krzysztof Kowalski
Komisja Sędziowska FIFA może przydzielić Szymona Marciniaka do finału mistrzostw świata
Komisja Sędziowska FIFA może przydzielić Szymona Marciniaka do finału mistrzostw świata Piotr Hukalo
Szymon Marciniak to jedyny polski sędzia posiadający kategorię UEFA Elite. Sędziował mecze na Euro 2016 i mundialu 2018, a z zeszłorocznego Euro wykluczyły go problemy zdrowotne. Pod koniec 2022 roku poleciał na mistrzostwa globu do Kataru, na których poprowadzi wielki finał. Jak przygodę z gwizdkiem zaczynał najpopularniejszy polski arbiter? Na kim się wzoruje? Jakie wykształcenie ma Szymon Marciniak i ile zarabia?

Szymon Marciniak - sportowe początki: najpierw kolarz, później piłkarz

Przygodę ze sportem Szymon Marciniak rozpoczął od kolarstwa. Bedąc uczniem szkoły podstawowej wygrywał wiele wyścigów. Trenował półzawodowo do 12 roku życia. Ostatecznie tę wymagającą dyscyplinę porzucił w w wieku 15 lat. Postanowił spróbować sił w piłce nożnej, którą kochał od najmłodszych lat. Treningi zaczynał w grupie młodzieżowej Wisły Płock. Na początku nie został przyjęty, ale ostatecznie przekonał do siebie trenera Tadeusza Prosowskiego. Na mistrzostwach Polski juniorów starszych zajął z Wisłą Płock czwarte miejsce.

Szymon Marciniak - jak został sędzią? Inspiracja od Adama Lyczmańskiego

Później występował jeszcze w niemieckim VfB Annaberg, ponownie w Wiśle Płock, z której wypożyczano go do Zdroju Ciechocinek i Kujawiaka Włocławek. To właśnie podczas meczu tej ostatniej drużyny otrzymał czerwoną kartkę od sędziego Adama Lyczmańskiego, obecnie eksperta Canal+ Sport. Krzyknął wtedy arbitrowi coś, co nie nadaje się do cytowania. Lyczmański zaś odpowiedział, że jak taki z niego kozak to powinien sam wziąć gwizdek i zobaczyć jak to jest. Słowa Lyczmańskiego okazały się dla Marciniaka inspiracją. Postanowił niezwłocznie zapisać się na kurs sędziowski. Ukończył go w wieku 21 lat razem z bratem Tomaszem. I tak został sędzią, choć jako piłkarz nienawidził arbitrów, gdyż ci często karali go czerwonymi kartkami.

Szymon Marciniak - sędziowski idol polskiego arbitra. Na kim się wzoruje?

Po raz pierwszy na najwyższym poziomie w Polsce gwizdał w 2009 roku w meczu GKS Bełchatów - Odra Wodzisław. Niespełna dwa lata później debiutował na międzynarodowym szczeblu. Początkowo wzorował się na szwedzkim arbitrze Andersie Frisku. Docenia też Howarda Webba, który w Polsce nie posiada dobrej opinii ze względu na decyzję o rzucie karnym przeciwko Bialo-Czerwonym podczas meczu Polska - Austria na Euro 2008.

Marciniak prowadził już wiele ważnych pojedynków. Był m.in. rozjemcą meczu o Superpuchar Europy pomiędzy madryckimi Realem i Atletico, a w zeszłym sezonie wyznaczono go do półfinału Ligi Mistrzów między Liverpoolem a Villarrealem. Na mundialu 2018 w Rosji sędziował dwa spotkania. Z kolei na turnieju w Katarze poprowadził mecz fazy grupowej Francja - Dania, a w 1/8 finału Argentyna - Australia. 18 grudnia zagwiżdże w wielkim finale. To bez wątpienia największy sukces w historii polskiego środowiska sędziowskiego.

Szymon Marciniak - rodzina, wykształcenie, hobby

Marciniak posiada wyższe wykształcenie. Ukończył pedagogikę na Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. Z żoną Magdaleną ma dwójką dzieci: Bartosza i Natalię.

Pasją arbitra z Płocka są sporty walki. Regularnie chodzi na treningi muay thai. Zajęcia sztuk walki pozwalają mu skuteczniej pracować nad szybkością i dynamiką. Muay thai porusza zupełnie inne grupy mięśniowe, takie, których na co dzień się nie wykorzystuje. W czasie meczu spala 2,5 tysiąca kalorii. Jego ulubione dania to owoce morza oraz sushi, a w niedzielę lubi zjeść schabowego z ziemniakami i mizerią.

Szymon Marciniak - zarobki sędziego kategorii Elite. Ile zarabia Marciniak?

Nasz eksportowy arbiter najlepiej zarabia w Lidze Mistrzów. Sędziowie z grupy Elite za mecz Champions League otrzymują nawet 10 tysięcy euro. Z kolei arbitrzy najwyższego szczebla w Polsce posiadają stałe kontrakty gwarantujące miesięczne pensje powyżej 10 tysięcy złotych.

Marciniak otrzyma też spore uposażenie za katarski mundial. Za sam udział w mistrzostwach dostanie od FIFA 70 tysięcy dolarów. Poprowadzenie meczu w fazie grupowej to za każde spotkanie 3 tys. dolarów, a w fazie pucharowej nawet 10 tys. Mniejsze wynagrodzenie dostaną asystenci Marciniaka: Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz. FIFA wypłaci im 25 tysięcy dolarów za udział w mundialu. Za każdy mecz w grupie trafi do nich 2,5 tysiąca dolarów. Za spotkanie w fazie pucharowej otrzymają przelew opiewający na 5 tysięcy dolarów.

MUNDIAL 2022 w GOL24

Turniej taki jaki mundial to dla piłkarzy idealna okazja, żeby wypromować się i podpisać kontrakt życia. Zwłaszcza dla zawodników młodszego pokolenia i tych nie występujących w drużynach określanych mianem światowych gigantów. Przykładem może być Maroko, które jako pierwszy zespół w historii Afryki awansowało do półfinału mistrzostw globu. Kto po turnieju w Katarze może być najbardziej łakomym kąskiem na rynku?

Wielkie kluby ostrzą sobie na nich zęby. Nieoczywiste smakow...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szymon Marciniak: polski sędzia klasy UEFA Elite zaszedł do finału mundialu [osiągnięcia, wykształcenie, hobby, zarobki] - Gol24

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl