Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szymon Majewski: "Szlachetna Paczka" to piękna idea jednocząca ludzi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Tymczak
Tradycyjnie marsze "Szlachetnej Paczki" przeszły ulicami Krakowa i innych miast wojewódzkich. W ten sposób cały świat dowiedział się: internetowa baza rodzin w potrzebie została otwarta!

- "Szlachetna Paczka" to piękna idea jednocząca ludzi. Dzięki niej jedna rodzina otrzymuje pomoc, a rodzina, która paczkę przygotowuje wzbogaca się ciepłem samego pomagania - powiedział nam Szymon Majewski, zaangażowany w projekt "Szlachetna Paczka".

Szymon Majewski w sobotę był w krakowskim biurze Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję pomocy. Na jej czas biuro zamieniło się w Centrum Zarządzania Światem.

Autor: Piotr Tymczak

- Inicjatorem naszego rodzinnego zaangażowania w "Szlachetną Paczkę" była moja żona. Bardzo się jej spodobał pomysł, że można wybrać rodzinę, której pomagamy - opowiadał Szymon Majewski. - Wybór jest trudny, bo każdy ze zgłoszonych do "Szlachetnej Paczki" potrzebuje pomocy. Wśród tych ludzi możemy znaleźć kogoś, komu zadedykujemy naszą pomoc. Później można śledzić, czy ta pomoc dotarła, można ją dostarczyć osobiście. Jeżeli sami nie jesteśmy mocni finansowo, to możemy zaprosić innych do przygotowywania paczki. Można więc to zrobić wspólnie z grupą przyjaciół. Można zaangażować w to dzieci, pojechać razem do sklepu i wspólnie skompletować paczkę - dodał Szymon Majewski.

W południe przez Kraków, spod Bramy Floriańskiej na Rynek Główny, przeszedł też marsz „Szlachetnej Paczki”, w którym wzięły udział setki osób. Wśród nich byli m.in. Stanisław Karpiel-Bułecka i Tomasz Schimscheiner. Wolontariusze nieśli flagi akcji i transparenty z hasłami „Nie ma, że się nie da”, „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, „Mądra pomoc”.

Autor: Piotr Tymczak

W taki sposób rozpoczęto 15. edycję "Szlachetnej Paczki". To ogólnopolski projekt polegający na pomocy najbardziej potrzebującym rodzinom, które żyją w niezawinionej biedzie.

Od wczoraj otwarta została internetowa baza rodzin w potrzebie. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy mogą wybrać rodzinę i przygotować dla niej konkretną pomoc. – To niesamowity zastrzyk pozytywnych emocji, energii, motywacji dla osób z rodziny, której pomagamy, kiedy mają świadomość, że ktoś o nich pomyślał, specjalnie coś dla nich przygotował - zaznaczyła Barbara Bentkowska, zaangażowana w projekt "Szlachetna Paczka".

Pierwszą paczkę przygotowała reprezentacja Polski w piłce nożnej z kapitanem Robertem Lewandowskim. Wybrali starszą kobietę wychowującą samotnie czwóro wnucząt.

W tym roku akcja mądrą pomocą obejmie ok. 20 tys. rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Dokładna liczba rodzin, którym pomoże "Szlachetna Paczka" nie jest jeszcze znana, bo w 620 miejscach w Polsce wolontariusze nadal spotykają się z potrzebującymi w ich domach – diagnozują sytuację, poznają potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. Na tej podstawie tworzą opisy, które trafiają do internetowej bazy. Tam darczyńca może wybrać rodzinę, przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc lub dokonać wpłaty na organizację projektu.

- Marzymy o tym, aby w Polsce nie było podziału na biednych i bogatych. Chcemy, by ludzie pomagali sobie nawzajem - – mówi ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna. - Walczymy o etos przedsiębiorczości w naszym kraju. Tylko tyle, albo aż tyle. W czasie kampanii "Szlachetnej Paczki" wciąż powtarzamy hasło: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". W praktyce ma to wyglądać tak, że wszyscy sobie radzą w życiu, a kiedy ktoś ma kryzys, to inni mu pomagają i potem wszyscy znowu sobie dają radę. W takim społeczeństwie nie będzie podziałów na tych, którzy sobie radzą w życiu, i na tych, którzy sobie nie radzą. Znika problem biedy, a na pierwszym planie jest sztuka uczenia się radzenia sobie w życiu – dodaje ks. Jacek Stryczek.

Co wydarzy się w Kampanii SZLACHETNEJ PACZKI 2015?

21.11 - otwarcie internetowej bazy rodzin i marsz na otwarcie bazy w 16 miastach wojewódzkich w całej Polsce.

18.11 – 21.01.2016 – seria spotkań z ks. Jackiem Wiosną Stryczkiem na temat przedsiębiorczości.

21 listopada – 12 grudnia – przygotowanie paczek przez gwiazdy. Wstępnie swój udział potwierdzili m.in. siostry Agnieszka i Ula Radwańskie a także inni znani sportowcy, Basia Kurdej-Szatan wraz z mężem oraz redakcje mediów.

12 i 13 grudnia. Finał "Szlachetnej Paczki" – weekend cudów, w trakcie którego zjednoczy się kilkaset tysięcy Polaków - darczyńców, wolontariuszy, rodzin w potrzebie. Wspaniałej atmosfery będzie można doświadczyć, odwiedzając magazyny "Szlachetnej Paczki" w  620 rejonach w Polsce.

14-15 grudnia. Radość po finale – przekazanie szacunkowych danych o pomocy (liczba osób, które zjednoczyły się aby wygrać z biedą, przybliżona wartość paczek – w ubiegłym roku było to ponad 41 mln zł)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski