18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szymbark: Światowy Dzień Kaszubów (Galeria zdjęć)

Alicja Zielińska
Kaszubskie święto przyciągnęło tłumy gości
Kaszubskie święto przyciągnęło tłumy gości Alicja Zielińska
Światowy Dzień Kaszubów przyciągnął wczoraj do Szymbarku ogromne tłumy. Przyjechali Kaszubi nie tylko z Polski, ale też z Anglii, Holandii, Belgii, a przede wszystkim z Kanady, skąd pochodzi 150-letnia chata

W dziewięcioosobowej kanadyjskiej delegacji jest Ed Chippior, który podarował polskim Kaszubom chatę swojego prapradziadka.

- Ta chata i to miejsce są jak pomost pomiędzy Kaszubami tu, w Polsce, w naszym Starym Kraju, a nami, kanadyjskimi Kaszubami - powiedział piękną starą kaszubszczyzną Ed Chippior. - I mamy nadzieję, że dzień ten i to wydarzenie będzie nie tylko wspomnieniem, ale także będzie służyło dalszym kontaktom wszystkim Kaszubom. Bo ważne jest, byśmy pamiętali o swoich przodkach i swoich korzeniach. My w Kanadzie może nie mówimy tak pięknie po kaszubsku, bo jesteśmy już piątym pokoleniem tam urodzonym, ale na ile nasi dziadkowie i ojcowie mowę tę nam przekazali, na tyle ją pielęgnujemy oraz następnym pokoleniom przekazywać będziemy.

O Kaszubach, przodkach, kulturze i mowie oraz ludziach, którzy dla Kaszub robią bardzo dużo tu w kraju, jak i poza granicami, mówiono przede wszystkim wczoraj w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Licznie przyjechali też ci, którzy na nazwisko mają Szulist, Szczypior, Etmański, Czapiewski. O losie tych, którzy zmuszeni byli wyjechać z kraju z różnych przyczyn i różnych powodów, mówiono także podczas mszy świętej.

Z kanadyjskimi Kaszubami spotkał się uczestniczący w spotkaniu Lech Wałęsa, a także ambasador Kanady w Polsce Dawid Preston. - Jestem pod wrażeniem stworzenia tak wspaniałego miejsca z tak historycznym elementem, jak te kanadyjskie drewniane domy - powiedział Dawid Preston. - To bardzo ważna inicjatywa, którą trzeba teraz pielęgnować.
Przy chatach z Kanady utworzona została Mała Kanada - powstał pomost, mały wodospad, staw, wokół którego znajdują się kamienie z wyrytymi nazwiskami emigrantów z Kaszub, jest stary krzyż, pokazujący, że tam, gdzie Kaszubi osiedli, zbudowali chaty, nie zapominali też o swojej wierze.

Dzisiaj za oceanem mieszka ponad 10 tysięcy kanadyjskich Kaszubów, a 150-lecie ich osadnictwa w Kanadzie uroczyście obchodzono w ubiegłym roku. Tam właśnie, jak wspomina senator Kazimierz Kleina, Daniel Czapiewski wpadł na pomysł sprowadzenia starej chaty przodków do Polski. - I szukaliśmy domu, którego stan pozwalałby jeszcze na tak daleką podróż, za ocean - mówi Kazimierz Kleina. - Ed Chippior postanowił taką chatę podarować, a potem prawie rok trwały formalności, by chaty te, bo są dwie, mogły tu stanąć. A że było to potrzebne widać to dzisiaj, jak ogromne wzbudzają zainteresowanie. - To najlepsze, co mogło nam się przydarzyć - podsumowuje pomysł postawienia w CEPR starych domków pierwszych osadników w Kanadzie Czesław Witkowski, wójt Stężycy. - Ponieważ pamięć o przodkach nigdy nie powinna zaginąć, bez względu na to, gdzie ich los rzucił.
Uroczystości zgromadziły nie tylko tysiące osób utożsamiających się z Kaszubami, czujących się Kaszubami, przyjechali też licznie parlamentarzyści, samorządowcy różnych szczebli - gmin, powiatów, województwa. Był też moment niezwykły - oficjalne otwarcie 150-letniej chaty, w której znajduje się wystawa ukazująca 150 lat życia osadników w Kanadzie oraz posadzenie symbolicznych dębów przyjaźni polsko-kanadyjskiej.

- Chcielibyśmy, aby chata z Kanady i dom Sybiraka, który sprowadziliśmy z dalekiej Syberii, stały się zaczątkiem centrum Kaszub - dodaje Daniel Czapiewski.

Drewniana chata została zbudowana przez pierwszych emigrantów z Kaszub, którzy do Kanady dotarli 150 lat temu.

Zbudowali ją prapradziadowie Eda Chippiora (Edwarda Szczypiora), którzy do Kanady przyjechali w 1858 roku i zamieszkali w Wilnie niedaleko Ontario.
Mieszkali w niej przez pierwszych 10 lat. Chata została rozebrana na elementy, opisana i w wielkim kontenerze w podróż do Starego Kraju wyruszyła 26 czerwca.

Zapraszamy do galerii tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki