Szybki i anonimowy kontakt ze służbami dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co można zgłaszać za pomocą platformy?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji.
Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma, która umożliwia Polakom w sposób prosty, szybki i zupełnie anonimowy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Co można zgłaszać za pomocą Krajowej Mapy Drogowej?

Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma opracowana i wdrożona przez GISPartner. Platforma umożliwia Polakom w sposób prosty, szybki i zupełnie anonimowy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Ponadto dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji.

Platforma powstała sześć lat temu. Swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Wykorzystuje ją policja, zaś jej właścicielem jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Co można zgłaszać za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników, którzy chętnie informują służby o nieprawidłowościach, które dostrzegają w swoim otoczeniu. Najczęściej Polacy zgłaszają zdarzenia związane z ruchem drogowym, czyli np. nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości czy też niewłaściwą infrastrukturę drogową. Zgłoszenia dotyczą też spożywania alkoholu w niedozwolonym miejscu. Są też zgłoszenia, które mogą uratować życie – chodzi o potrzebę interwencji w miejscu przebywania osoby bezdomnej np. w czasie silnych mrozów. Ponadto Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga wskazać lokalizacje, na które służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny zwrócić – zdaniem zgłaszającego – szczególną uwagę.

Co się dzieje po zgłoszeniu?

Zgłoszenia można wysyłać anonimowo za pomocą aplikacji GeoportallMobile lub za pośrednictwem strony internetowej mapy.geoportal.gov.pl.

Po otrzymaniu zgłoszenia policja je zweryfikuje. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez funkcjonariuszy. W następnej kolejności służby podejmują działania, które mają na celu rozwiązanie zgłoszonego problemu. Zgłoszenia, które nie leżą w kompetencjach policji, są przekazywane innym odpowiednim instytucjom i organom.

Sukces Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa ponad 51 proc. zgłoszeń zostało potwierdzonych, a następnie wyeliminowanych w wyniku działań policji. W ciągu sześciu lat funkcjonowania platformy, odnotowano ponad 2,5 mln zgłoszeń.

Czym jest ekointerwencja? Dla kogo został stworzony system?

To aplikacja zaprojektowana i wdrożona przez GISPartner. Służy do zgłaszania naruszeń przepisów w zakresie ochrony środowiska. Rozwiązanie to wykorzystuje infrastrukturę Geoportalu MIPP m.in. w zakresie korzystania z usług monopolowych, czyli Mapy przeglądowej, Ortoformapy i Mapy topograficznej.

To unikalna platforma wprowadzona dotychczas tylko w woj. małopolskim, które jest liderem w zakresie wdrażania polityki antysmogowej. System dostępny jest już od prawie dwóch lat. Wcześniej wszelkie naruszenia musiały być zgłaszane przez formularz internetowy.

Jakie naruszenie można zgłaszać przez system?

Polacy mogą anonimowo, szybko i w łatwy sposób zgłaszać m.in. nielegalne wysypiska śmieci czy składy odpadów, a także sytuacje związane z odprowadzeniem ścieków, zatruwaniem rzek i innych działaniach zanieczyszczających środowisko. Informacje zgromadzone za pośrednictwem aplikacji zostają przekazane do odpowiednich organów, które następnie je weryfikują.

Ekointerwencja w liczbach

W całym 2021 roku oraz w trzech pierwszych miesiącach 2022 roku zgłoszono ponad 12,5 tys. interwencji. Działania służb zostały podjęte w niemal 7,5 tys. zgłoszonych przypadków.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl