Szybka kolej do Warszawy. Firmy budowlane chcą blokować...

  Szybka kolej do Warszawy. Firmy budowlane chcą blokować drogi i budowy Astaldi. Na liście jest zakopianka

  Sławomir Skomra

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Jeśli do środy na kontach polskich firm remontujących tory Lublin - Dęblin nie będzie pieniędzy to zablokują budowy prowadzone przez włoską firmę Astaldi - zakopianke i warszawskie metro. Do tego zablokuję drogi krajowe.
  Po kilkugodzinnej rozmowie Włochom i Polakom nie udało się dojść do porozumienia. W czwartek w Lublinie rozmawiano o wypłacie zaległych milionów złotych, jakie Astaldi jest winna podwykonawcom. Włosi porzucili remont torów Lublin - Dęblin i zostawili polskie firmy bez pieniędzy.

  - Przyjechaliśmy tu z nadzieją, że Astaldi potwierdzi nam faktury. Nie udało się, teraz nie zostaje nam nic innego jak postawić sprawę po męsku - mówił nam jeden z uczestników spotkania.

  To oznacza, że jeśli do środy na kontach polskich przedsiębiorców nie będzie pieniędzy, to zablokują inne inwestycje Astaldi.

  Mowa jest o blokadzie budowy metra w Warszawie, zakopianki a także blokada dróg krajowych nr 12 i 17. Jak mówili podwykonawcy nie będzie to dla nich żaden problem.

  - Poszkodowanych jest tak wielu, że wystarczy że każdy wyjedzie jedną, dwiema ciężarówkami - groził.

  Astaldi tłumaczyło, że w każdym momencie pieniądze może wypłacić PKP Polskie Linie Kolejowe. Włosi dodają, że przecież kolej ma 50 mln zł, które wpłacili jako wadium startując w kolejowym przetargu.

  W środę Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że rozpoczęły wypłacanie pieniędzy dla podwykonawców Astaldi w Lesznie. W czwartek pieniądze miały być przelane na konta firm pracujących przy lubelskiej inwestycji.

  - Może ktoś dostał. Ja nie - mówił Adam Mangat, jeden z podwykonawców.

  Astaldi za wykonaną pracę na torach miało otrzymać blisko 1 mld zł. Remont torów początkowo miał się zakończyć w styczniu 2019 roku. Dziś nikt nie wskazuje nowego terminu.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Piękna Polka rodem z... Zimbabwe. Gugu Sibanda zdobyła tytuł miss! [ZDJĘCIA]

  Piękna Polka rodem z... Zimbabwe. Gugu Sibanda zdobyła tytuł miss! [ZDJĘCIA]