Szwecja umarza dochodzenie przeciwko Julianowi Assange'owi. Nadal chcą go Amerykanie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Rex Features/East News
Po dziewięciu latach dochodzenia śledczy w Szwecji porzucają dochodzenie w sprawie gwałtu, którego miał się dopuścić Julian Assange. Nadal domagają się wydania twórcy WikiLeaks Amerykanie.

Szwedzka prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie zarzutów dokonania gwałtu przez Juliana Assange’a.

Tym samym kończy się dziewięcioletnia batalia przeciwko twórcy demaskatorskiego portalu WikiLeaks, który przybywa w tej chwili w areszcie w Wielkiej Brytanii.

Assange nie może jednak spać spokojnie, jego ekstradycji domagają się bowiem Amerykanie. Stawiają mu ciężkie zarzuty ujawnienia tajnych informacji wojskowych, które mogły narazić na groźbę utraty życia wielu niewinnych ludzi.

To właśnie zarzuty popełnienia gwałtu w Szwecji zmusiły Assange’a do szukania azylu w ambasadzie Urugwaju w Londynie.

Przesiedział on tam kilka lat i został aresztowany przez brytyjską policję, kiedy władze ekwadorskie uznały, że Assange’owi nie przysługuje już ochrona tego kraju.

Dochodzenie o gwałt zaczęło się przeciwko Assangeowi w roku 2010. Umorzono je siedem lat później, by niespodziewanie wznowić je w maju tego roku. Wtedy założyciel WikiLeaks schronił się w ambasadzie Urugwaju.

Został on skazany w Londynie na 50 tygodni więzienia w maju tego roku za naruszenie warunków zwolnienia za kaucją, gdy mieszkał w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru. Dochodzenie o gwałt wszczęto po tym, jak pewna Szwedka, która spotkała Assange na konferencji w Sztokholmie w sierpniu 2010 r., oskarżyła Australijczyka o gwałt. Assange temu stanowczo zaprzeczał.

Teraz szwedzka prokurator Eva-Marie Persson oznajmiła, że głównie z uwagi na upływ czasu, które minął od tego incydentu, dowody osłabiły się w taki sposób, że nie już ma powodu, by dalej kontynuować śledztwo.-Oceniam, że podjęto wszelkie możliwe środki, które tylko można było podjąć. Ale ... dowody nie były na tyle mocne, aby wnieść przeciwko niemu akt oskarżenia- powiedziała Eva-Marie Persson.

Władze szwedzkie umorzyły dochodzenie o gwałt w 2017 roku. Twierdziły, że nie można było kontynuować postępowania, ale sprawę wznowiono po aresztowaniu w Australijczyka w Londynie.

Przedawnienie tej sprawy nastąpi w sierpniu 2020 r., a wspomniana prokurator już zapowiedziała, że do tej sprawy nie będzie wracać. Per E. Samuelson, szwedzki prawnik Assange'a, powiedział agencji TT, że od początku krytykował sposób prowadzenia sprawy.

Teraz Assange musi się bronić przed groźbą wydania go władzom amerykańskim. Stawia się mu zarzuty na podstawie ustawy o szpiegostwie, za co grozi mu kara do 175 lat więzienia.

Większość zarzutów dotyczy pozyskiwania i rozpowszechniania informacji niejawnych za pośrednictwem WikiLeaks publikującej dokumenty wojskowe. Kristinn Hrafnsson, redaktor naczelna portalu WikiLeaks, powiedziała, że ​​amerykańskie zarzuty są obecnie głównym zmartwieniem Assange.

Los twórcy portalu WikiLeaks spoczywa w rękach londyńskiego Westminster Magistrate's Court. To od jego orzeczenia zależy, czy Assange zostanie wydany Amerykanom. Ci ostatni oskarżają go o zmowę z byłą informatorką WikiLeaks Chelsea Manning (wcześniej był to mężczyzna, który przeszedł zabieg zmiany płci) i włamanie do sieci komputerów rządowych w Stanach Zjednoczonych.

Zaraz po tym, jak w kwietniu tego roku maju Julian Assange został zatrzymany w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w związku z wnioskiem Stanów Zjednoczonych o ekstradycję, Assange trafił do aresztu. Powód? Uznano go winnym naruszenia warunków zwolnienia za kaucją. 

1 maja Assange sąd w Lodynie skazał Assange’a na 50 tygodni więzienia za złamanie warunków zwolnienia warunkowego. Na ten moment czekali Amerykanie i natychmiast złożyli do władz brytyjskich wniosek o wydanie im założyciele WikiLeaks. - Julian Assange, założyciel WikiLeaks, został aresztowany w Wielkiej Brytanii na podstawie amerykańsko-brytyjskiej między umowy o ekstradycji - podał Departamentu Sprawiedliwości USA. Wyjaśniono, że dzięki współpracy z Manningiem Assange uzyskał informacje z systemu komputerowego, w którym były tajne informacje.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl