Szwajcarzy w referendum zdecydują, czy takim małpom, jak szympansy i goryle, należą się podstawwe prawa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
W referendum Szwajcarzy wypowiedzą się w tej sprawia: czy niektórym gatunkom małp ( np. gorylom) należą się podstawowe prawa.

Zanosi się na niecodzienne referendum w Szwajcarii, kraju, który jest szeroko znany w świecie między innymi z tego, że bardzo często sięga po ten środek demokracji bezpośredniej, z którego korzystają obywatele.

To najbliższe głosowanie będzie dotyczyło ochrony środowiska czy budowy nowej drogi w miasteczku, ale zmiany lokalnego prawa, które uwzględni „podstawowe prawa do życia dla zwierząt z rzędu naczelnych”

Tym samym Szwajcaria ma szanse stać się pierwszym krajem, w którym przyznane zostaną małpom „podstawowe prawa”.
Obywatele oddając swój głos zadecydują o zmianie konstytucji swojego regionu, które ma uwzględnić podstawowe prawa do życia dla naczelnych innych niż ludzie.

To niecodzienne głosowanie odbędzie się w Bazylei i zostało już zatwierdzone przez sąd najwyższy tego kraju.

Cały proces został uruchomiony po tym, jak działacze działający na rzecz praw zwierząt Sentience Politics zebrali 100 tysięcy podpisów potrzebnych do poparcia wspomnianej inicjatywy.

Pomysłodawcy pomysłu uzasadniali go w ten sposób, że zwierzęta są „bardzo złożonymi istotami, posiadającymi nieodłączny, istotny interes w prowadzeniu życia w integralności cielesnej i umysłowej” - powiedzieli członkowie grupy.

Władze kantonu i miasta sprzeciwiły się jednak początkowo głosowaniu w tej sprawie, twierdząc, że mogłoby to naruszać prawo federalne.

Sąd w Bazylei w zeszłym roku oddalił skargę na legalność tej inicjatywy

Sąd Najwyższy Szwajcarii odrzucił teraz odwołanie od tego orzeczenia, otwierajac tym samym drogę do referendum.

Sąd stwierdził w swoim oświadczeniu tak: Zasadniczo kantony mogą iść swoim prawodawstwem dalej niż ochrona gwarantowana przez konstytucję federalną.

Wspomniana inicjatywa nie wymaga, aby prawa federalne przyznane ludziom zostały rozszerzone na zwierzęta, ale prosi o wprowadzenie szczególnych praw dla zwierząt z rzędu naczelnych. Chodzi na przykład o goryle czy szympansy.

Chociaż jest to niezwykłe, samo w sobie nie jest sprzeczne z prawem wyższym.

Jeden z przedstawicieli Sentience Politics powiedział agencji prasowej ATS, że jest podekscytowany tą historyczną decyzją.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

98% takiego samego DNA.

Goryle rzeczywiscie zdaja sie nadzwyczaj podobne do ludzi, wystarczy je dluzej poobserwowac chocby na National Geographic. Ale tyle gada sie o tym, ze Matka Natura wie, co robi, wiec skoro drogi ludzi i goryli rozeszly sie jakies 10 MILIONOW lat temu, to widocznie tak ma byc.

Poza tym jak juz, to takie referenda niech sobie robia w krajach, gdzie goryle itp. zyja w stanie naturalnym, a nie w Szwajcarii. Juz nie wiedza, co jeszcze wymyslic, chyba im w glowach namieszal rogaty z ichniego tunelu Gotarda (otwartego z wielka pompa w rycie satanistycznym, do sprawdzenia na YT).

Wróć na i.pl Portal i.pl