Szwajcarskie dzieci będą najszczęśliwsze na świecie. A...

  Szwajcarskie dzieci będą najszczęśliwsze na świecie. A polskie?

  Anna J. Dudek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Szwajcarskie dzieci będą najszczęśliwsze na świecie. A polskie?

  ©JeHoMi/Creative Comons Uznanie autorstwa 3.0

  Najlepiej urodzić się Szwajcarii, ale nie jest źle, jeśli przyszliśmy na świat w Australii, Norwegii, Szwecji czy Danii - wynika z opublikowanego właśnie dorocznego raportu brytyjskiego dziennika "The Economist".
  Szwajcarskie dzieci będą najszczęśliwsze na świecie. A polskie?

  ©JeHoMi/Creative Comons Uznanie autorstwa 3.0

  Stany Zjednoczone znalazły się na 16. miejscu, Włochy na 21., Francja na 26., a Polska na 33. Jakie czynniki decydują o tym, gdzie najlepiej jest żyć czy - jak zaznaczają autorzy raportu - najlepiej urodzić się 2013 r.?

  Zespół badawczy The Economist Intelligence Unit brał pod uwagę, które państwa zapewniają swoim obywatelom najlepsze perspektywy, jeśli chodzi o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt w latach, które nadejdą.

  W badaniach brano pod uwagę subiektywne odczucia ludzi, którzy mieli określić po prostu, na ile czują się szczęśliwi, oraz czynniki obiektywne, których w sumie jest 11.

  Jednym z najważniejszych kryteriów jest powodzenie finansowe, jednak pod uwagę bierze się także inne czynniki, jak zdrowie w rodzinie, zaufanie do instytucji publicznych czy statystyki kryminalne. Istotne są także stałe czynniki, np. położenie geograficzne, powoli zmieniające się w czasie, np. demografia, zapotrzebowanie na kulturę, a także stan światowej ekonomii.

  Pod uwagę bierze się także prognozowany przychód na osobę w 2030 r., kiedy urodzeni w 2013 r. osiągną pełnoletność.

  I tak najzdrowsi i najszczęśliwsi są Szwajcarzy, którzy w dodatku pokładają najwięcej zaufania w służbach publicznych. Na ostatnim miejscu w tegorocznym zestawieniu znajduje się Nigeria.

  Połowa państw z pierwszej dziesiątki to kraje europejskie, ale tylko jeden - Holandia - należy do strefy euro. Dotkliwie odczuwające kryzys kraje południa Europy - Portugalia, Włochy, Hiszpania i Grecja - znajdują się odpowiednio na 30., 21., 28. i 34. miejscach, mimo przyjaznego klimatu.

  Największe europejskie gospodarki wcale nie znalazły się w czołówce. Niemcy są na 16. miejscu, a Francja aż 10 pozycji niżej.

  Niższe niż spodziewane miejsca zajęły też kraje bloku BRIC, które błyskawicznie się rozwijają. Brazylia znalazła się na 37. miejscu, Chiny na 49., Indie na 66., a Rosja na 72. (na 80 krajów branych pod uwagę). Przed nią znajdują się: Kenia (79), Ukraina (78), Bangladesz (77) i Angola (76).

  W rankingu brano pod uwagę 11 kryteriów - zarówno obiektywnych, jak i subiektywnych
  Dyrektor wydziału prognoz EIU Laza Kekic uważa, że liczą się nie tylko pieniądze, choć urodzenie się bogatym pomaga.

  - Czynniki takie jak skala przestępczości, zaufanie do instytucji życia publicznego i zdrowe życie rodzinne także mają znaczenie - wyjaśnił Kekic. - Wskaźniki przyrostu PKB w różnych krajach obniżają się, ale poziom przychodów jest na historycznie najwyższym poziomie lub mu bliski. Wydłuża się średnia oczekiwana długość życia, a zakres politycznych swobód rozszerza się na świecie, ostatnio w Afryce i na Bliskim Wschodzie - zaznaczył Kekic. - Z drugiej strony, kryzys wywarł głęboki wpływ w eurostrefie i poza nią, w szczególności na bezrobocie i osobiste bezpieczeństwo, podkopując życie rodzinne i więzy spajające lokalne społeczności - dodał.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlaczego Szwajcaria ?

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 42

  Bo w Szwajcarii jest demokracja bezpośrednia.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo