9/18
Hoje to kolejne cieniolubne pnącza. Mają kilka gatunków, ale...
fot. DanielaRL (pixabay.com)

Hoja

Hoje to kolejne cieniolubne pnącza. Mają kilka gatunków, ale najczęściej spotyka się dwa – popularniejszą hoję różową (o różowych kwiatach i długich pędach) oraz hoję piękną (o białych kwiatach i krótszych pędach). Hoje mają skórzaste, ciemnozielone liście, a ich pędy można prowadzić na różnego rodzaju podporach. Hoje wytwarzają też piękne i pachnące kwiaty, jednak nie zawsze kwitną. Ale i tak wyglądają atrakcyjnie.

Te rośliny są nie tyle wymagające, co nieco kapryśne. W praktyce najlepiej rosną i kwitną, kiedy… zastawi się je w spokoju. Nie lubią bowiem przestawiania, przesadzania ani nadmiaru wody. Między kolejnymi podlewaniami ziemia powinna lekko przeschnąć.

10/18
Monstera i filodendron podwójnie pierzasty to wprawdzie dwa...
fot. Giorgio Marini (unsplas.com)

Monstera dziurawa i filodendron podwójnie prierzasty

Monstera i filodendron podwójnie pierzasty to wprawdzie dwa różne gatunki roślin, ale są one bardzo podobne z wyglądu (i często mylone), mają też bardzo zbliżone wymagania. Obie rośliny są duże, ale również one w cieniu nie będą zbyt szybko rosły. Ich ozdobą są duże liście, osadzone na długich ogonkach. W naturze pną się po drzewach, w domach możemy raczej spodziewać się kępy wspaniałych liści.

Obydwie te rośliny są mało wymagające i odporne na błędy uprawowe. Najważniejsze jest to, żeby ich nie przelewać, za to warto pamiętać o zraszaniu lub zapewnić wysoką wilgotność powietrza (szczególnie zimą).

11/18
Pod tą nazwą kryje się najbardziej popularna domowa paproć....
fot. PattanawitChan (123RF)

Nefrolepis wyniosły

Pod tą nazwą kryje się najbardziej popularna domowa paproć. Jej długie, pierzaste liście nie potrzebują wiele światła i roślina najlepiej czuje się w półcieniu, ale poradzi sobie również w cieniu. Poza zwykłym gatunkiem warto zwrócić uwagę na ozdobne odmiany tej paprotki, np. o fryzowanych i pierzastych liściach (np. Norwoodii, Roosvelti, Teddy Junior). Są także odmiany karłowe (np. Bostoniensis nana) lub o wyjątkowo gęstych liściach (Superbissima).

Nefrolepisy wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania (ziemia powinna być lekko wilgotna). Bardzo lubią zraszanie. Warto im zapewnić podłoże bogate w próchnicę oraz o lekko kwaśnym odczynie (można kupić specjalną ziemię dla paproci). Paprocie warto podlewać przegotowaną wodą.

12/18
Niekropień, znany też pod łacińską nazwą adiantum, to rodzaj...
fot. ClaudiaFelbermayer (pixabay.com)

Niekropień (adiantum)

Niekropień, znany też pod łacińską nazwą adiantum, to rodzaj paproci. Wygląda jednak dość nietypowo jak na to, co kojarzymy z tymi roślinami. Jego liście, rozmieszczone na rozgałęziających się pędach, mają ciekawy kształt małych wachlarzy oraz jasnozielony kolor i są pokryte delikatnymi włoskami (inna nazwa tej rośliny to złotowłos).

Niekropień (adiantum) jest dość wymagający. Lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Nie można go przesuszać ani przelewać. Również dla niego dobrze sprawdzi się podłoże dla paproci i przegotowana woda do podlewania. Nie lubi przestawiania i niewietrzonych pomieszczeń (ale nie można go narażać na przeciągi).

Pozostało jeszcze 6 zdjęć.

Polecamy

Pożar mieszkania na Nowym Dworze. Spłonął balkon, zobaczcie zdjęcia

Pożar mieszkania na Nowym Dworze. Spłonął balkon, zobaczcie zdjęcia

Andrzej Duda obchodzi dziś urodziny. Najlepsze zdjęcia prezydenta

Andrzej Duda obchodzi dziś urodziny. Najlepsze zdjęcia prezydenta

Słynny aktor w Poznaniu: Chcę zostać Polakiem! Oto rozmowa z gwiazdą Impact 2024

TYLKO U NAS
Słynny aktor w Poznaniu: Chcę zostać Polakiem! Oto rozmowa z gwiazdą Impact 2024

Zobacz również

Letnie wzmocnienia Legii Warszawa. Na radarze napastnicy z Ekstraklasy LISTA

Letnie wzmocnienia Legii Warszawa. Na radarze napastnicy z Ekstraklasy LISTA

Nocny wypadek na A4! Do szpitala zabrano 4 osoby

AKTUALIZACJA
Nocny wypadek na A4! Do szpitala zabrano 4 osoby