Szukasz pracy? Test osobowości rozstrzygnie, czy spodobasz się pracodawcy. Sama rozmowa o pracę to za mało. Tak wygląda rekrutacja do firm

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Test osobowości w czasie rekrutacji do nowej pracy? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej pracodawców
Test osobowości w czasie rekrutacji do nowej pracy? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej pracodawców unsplash
Test osobowości w czasie rekrutacji do nowej pracy? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej pracodawców. Po co to wszystko? Pytania potrafią zaskakiwać. Kwestionariusze osobowości pomagają pracodawcom podjąć właściwą decyzję, kogo zatrudnić. Ta wiedza może się przydać, jeśli twój przyszły pracodawca planuje jako jeden z etapów rekrutacji sprawdzić osobowość kandydatów do pracy. Rozmowa o pracę - takie pytania mogą paść w czasie rekrutacji od pracodawcy. Sprawdź i zobacz, jak wygląda teraz szukanie pracy.

Spis treści

Test osobowości w czasie rekrutacji. Dlaczego pracodawcy decydują się na testowanie kandydatów do pracy?

Każdy z nas lubi zupełnie inny rodzaj pracy i coś innego go motywuje do działania. Jeżeli lubisz pracę z dziećmi - może zostałeś lub dopiero zostaniesz nauczycielem, terapeutą, psychologiem. Zupełnie inny styl pracy będzie mieć urzędnik, który preferuje kontakt z ludźmi, a inny - taki, który woli pracować w zaciszu swojego gabinetu z dokumentami i formularzami.

Co ciekawe, ponad połowa (60%) pracowników biorących udział w badaniu Gallupa „State of the Global Workplace: 2022” nie czuje się emocjonalnie zaangażowanych i związanych z pracą. Takie statystyki mogą być zadziwiające, biorąc pod uwagę fakt, iż przeciętnie spędzamy przynajmniej ⅓ dnia, wykonując obowiązki służbowe. W dużej mierze to, jak czujemy się w pracy, związane jest z typem osobowości. Każdy z nas posiada zupełnie inną osobowość.

Jedną z cech charakteryzujących ludzi sukcesu jest to, że dobrze znają swoje mocne strony i pozostają wierni sobie. Skupiając się na atutach swojego zachowania, spełniasz jeden z istotnych warunków niezbędnych dla osiągania większych sukcesów zawodowych i osobistych - możemy przeczytać w teście „Profil zachowań persolog”.

Dzięki zidentyfikowaniu typów osobowości pracowników, ich cech, problemów i intensywności komunikacji organizacje mogą być lepiej przygotowane do ich wymagań.

Różnice między typami osobowości pracowników mogą na pierwszy rzut oka nie wydawać się zbyt znaczące, jednak są istotne. Każdy członek zespołu ma indywidualne potrzeby i preferencje co do wykonywania swoich obowiązków oraz trybu współpracy. Określenie ich podstawowych potrzeb pozwala pracodawcom na zachowanie odpowiedniego balansu. Może to także pozwolić na zatrzymanie talentów i wartościowych pracowników w firmie.

Dzięki przeprowadzeniu testów osobowości pracodawca zdobywa o nas informacje nie tylko o naszej osobowości, ale także o wartościach i motywacjach. Pozwala także zrozumieć sposób myślenia kandydata do pracy. To również lepsza skuteczność w komunikacji oraz możliwość unikania konfliktu, dochodzenia do porozumienia i osiągania kompromisu.

Testy osobowości przed przyjęciem do pracy — jak to wygląda?

Przyjęcie do pracy może być uzależnione od wypełnienia kwestionariusza badającego naszą osobowość. Pracodawca może szukać nie tylko osoby z odpowiednim doświadczeniem i wykształceniem, ale także z odpowiednią osobowością.

Już w XVI wieku Mikołaj Rej w dziele „Żywot człowieka poczciwego” opisał

  • sangwinika,
  • flegmatyka,
  • choleryka,
  • melancholika.

Profil osobowości „Persolog” wyróżnia osobowość

  • dominującą,
  • inicjatywną,
  • stałą,
  • analityczną (nazywaną również sumienną lub krytyczną).

Natomiast „16personalities”, który jest darmowym testem osobowości wyróżnia takie typy osobowości, jak:

  • architekt,
  • logik,
  • dowódca,
  • dyskutant.

Praca na stanowisku. Tutaj może być wymagany konkretny typ osobowości

Dowódcy to naturalni liderzy. Ludzie o tym typie osobowości stanowią ucieleśnienie charyzmy i pewności siebie, promienieją autorytetem w sposób przyciągający tłumy we wspólnym celu. (...) To właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu przedsiębiorstw i instytucji, które wydają się nam czymś oczywistym – czytamy na stronie testu osobowości „16personalities”.

Dlatego osoby o dominującej osobowości sprawdzają się jako szefowie w prywatnych firmach, w których trzeba podejmować ryzyko i szybkie decyzje. Natomiast w urzędach lub kancelariach prawnych sprawdzać się będą osoby o osobowości sumiennej i analitycznej.

Przywódcy również mają różne style kierowania. Sytuacyjny test menedżerski autorstwa Michaela Lock, Roberta Wheeler i Nicka Burnard wyróżnia cztery takie style:

  • styl dyrektywny,
  • styl konsultacyjny,
  • styl konsensualny,
  • styl delegujący.

Test ten ma za zadanie sprawdzać kompetencje ważne z punktu widzenia efektywnego podejmowania decyzji i zarządzania zespołem. Składa się z 16 scenariuszy, opartych na rzeczywistych sytuacjach problemowych, występujących w organizacjach.

Test osobowości „16personalities” zaleca, aby na pytania odpowiadać szczerze, nawet jeśli ta odpowiedź nam się nie podoba.

Rekrutacja - co sprawdza test osobowości? Takie są przykładowe pytania w kwestionariuszach

Rozwiązania należy zaznaczać 7. stopniowej skali. Skrajne odpowiedzi na skali to „zgadzam się całkowicie” i „nie zgadzam się całkowicie”. Przykładowe pytania, które spotkamy na teście, mogą być takie:

  • jest Ci trudno nawiązywać nowe znajomości,
  • często się zamyślasz, odcinając się od otaczającego Cię świata,
  • starasz się odpowiadać na emaile tak szybko jak to możliwe i nie znosisz bałaganu w skrzynce odbiorczej,
  • niewielki stres nie zakłóca Twojej umiejętności relaksowania się i koncentracji,
  • zazwyczaj nie zaczynasz rozmowy,
  • rzadko robisz coś wyłącznie z ciekawości,
  • czujesz się lepszy(a) od innych ludzi.

- Te pytania sprawdzają np. skłonności do prokrastynacja. Osoba, która szybko odpowiada na maile, może nie mieć skłonności do odkładania rzeczy na później, a to się przekłada na efektywność i wydajność w pracy. Oceniają również nasz stopień komunikatywności, która jest przydatna np. u handlowca lub ankietera. Są to osoby, które muszą wyjść do klienta i zainicjować z nim kontakt. Osoba zamknięta w sobie lepiej się sprawdzi w pracy z dokumentami - tłumaczy Zuzanna, studentka psychologii, która na co dzień pracuje w prywatnej placówce świadczącej pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu