Sztuka wspierania talentów

Redakcja
Dzięki funduszom młodzież ma szansę rozwijać swoje talenty
Dzięki funduszom młodzież ma szansę rozwijać swoje talenty 123rf
Kapitał Ludzki w województwie lubelskim: ponad 2,3 mld zł dla mieszkańców regionu

Na co wykorzystano unijne fundusze? Rozpiętość tematyczna projektów jest ogromna, a łączy je jedno - są to inwestycje w najcenniejsze zasoby naszego regionu - w ludzi. Przyjrzyjmy się dwóm przykładom.

Program Kapitał Ludzki jest realizowany na poziomie centralnym - piszemy o tym poniżej - oraz regionalnym. Z całej kwoty przeznaczonej w tym programie na działania regionalne województwu lubelskiemu przypadło ponad 2,34 mld zł tzw. alokacji, czyli środków przeznaczonych na różne projekty w regionie. Dofinansowanie na poziomie wojewódzkim przyznaje się tym działaniom, które zostały uznane za najbardziej istotne dla rozwoju regionu, jak otwarcie rynku pracy, promocja integracji społecznej, podnoszenie kompetencji zawodowych czy też wspieranie działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.

O tym, jak duże zainteresowanie na Lubelszczyźnie budzą możliwości pozyskania dofinansowania tego typu projektów, świadczy liczba złożonych wniosków: do końca lipca tego roku było ich aż ponad 9,5 tys. o łącznej wartości ponad 5,83 mld zł. Dofinansowanie uzyskały najlepsze z nich: w naszym województwie podpisano już prawie 2400 umów.
Nieduży, dwudziestotysięczny Krasnystaw to jeden z przykładów niewielkich ośrodków, które nie mają tak szerokiej oferty kształcenia, pozwalającej na rozwój utalentowanej młodzieży, jak duże ośrodki akademickie i kulturalne. Właśnie w takich miejscach niezwykle cenne są wszelkie dodatkowe inicjatywy, które pozwalają na wyrównanie szans i poszerzają horyzonty ich młodych mieszkańców. Z dofinansowania unijnego mógł skorzystać m.in. Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, placówka kulturalna z ponad 30-letnią historią.

Zrealizował on projekt pod nazwą Młodzieżowa Akademia Sztuk Plastycznych. Przez cały rok szkolny prowadzono zajęcia z malarstwa, rzeźby i rysunku. Jak się okazało, Krasnystaw nie może narzekać na niedostatek uzdolnionej plastycznie młodzieży. Projektem objęto uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego powiatu: nie tylko rozwijano ich artystyczne zainteresowania czy umiejętności, ale pomagano też jego uczestnikom przygotować się do egzaminów wstępnych w szkołach artystycznych. Zorganizowane w młodzieżowym domu kultury warsztaty były prowadzone przez artystów plastyków i ekspertów z danych dziedzin sztuki. Podsumowaniem projektu była zorganizowana w lipcu 2009 r. wystawa prac uczestników warsztatów.

Jednym z obszarów szczególnie ważnym w programie Kapitał Ludzki jest wspieranie i promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Także, a może w szczególności dla osób niepełnosprawnych. Tą drogą poszła Lubelska Szkoła Biznesu Fundacji Rozwoju KUL, która realizuje projekt "Własna firma - Twój sukces".

Projekt wystartował na początku roku. Właśnie ogłoszono konkurs na przyznanie wsparcia pomostowego, chętni muszą się pośpieszyć, bo wnioski należy złożyć 20 i 21 sierpnia w biurze projektu w siedzibie Lubelskiej Szkoły Biznesu

W projekcie mogą uczestniczyć niepełnosprawni mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadzili działalności gospodarczej i nie korzystają równolegle z innych środków publicznych. Mogą skorzystać z bezpłatnych usług doradczych i szkoleniowych, pozyskać pieniądze na inwestycje przy zakładaniu działalności gospodarczej oraz tzw. wsparcie pomostowe, które ułatwi im osiągnięcie płynności finansowej. Pakiet usług doradczych przysługujący każdemu uczestnikowi obejmuje opracowanie indywidualnego planu działania dopasowanego do możliwości, umiejętności i potrzeb uczestników.

Fachowcy pomogą przyszłym przedsiębiorcom przygotować biznesplan i wniosek o dofinansowanie. Uczestnicy biorą też udział w szkoleniu z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej oraz uzupełniająco w szkoleniu specjalistycznym dopasowanym do profilu działalności.

Istotnym elementem projektu jest możliwość otrzymania pomocy finansowej już na starcie. To nawet 40 tys. zł, które można przeznaczyć na wydatki inwestycyjne związane z planowaną działalnością. Trzecią formą pomocy jest tzw. wsparcie pomostowe w formie doradczej i finansowej. Specjalistyczne usługi doradcze udzielane są uczestnikom, którzy już założyli działalność gospodarczą, ale potrzebują wsparcia na wstępnym etapie rozwoju firmy. Dofinansowanie można natomiast przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów działania firmy przez okres sześciu miesięcy. Przy takich możliwościach własna firma może się okazać drogą do sukcesu.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie