Sztuka dawania szans rozwoju

Redakcja
Integracyjny Teatrzyk Muzyczny "Razem" w Starym Sączu
Integracyjny Teatrzyk Muzyczny "Razem" w Starym Sączu Teatrzyk Muzyczny
Kapitał Ludzki w województwie małopolskim: ponad 2,6 mld zł dla mieszkańców regionu

Program Kapitał Ludzki jest realizowany na poziomie centralnym - piszemy o tym poniżej - oraz regionalnym. Z całej kwoty przeznaczonej w tym programie na działania regionalne województwu małopolskiemu przypadło ponad 2,6 mld zł tzw. alokacji, czyli środków przeznaczonych na różne projekty w regionie. Dofinansowanie na poziomie wojewódzkim przyznaje się tym działaniom, które zostały uznane za najbardziej istotne dla rozwoju regionu, jak otwarcie rynku pracy, promocja integracji społecznej, podnoszenie kompetencji zawodowych czy też wspieranie działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.

O tym, jak duże zainteresowanie w Małopolsce budzą możliwości pozyskania dofinansowania tego typu projektów, świadczy liczba złożonych wniosków: do końca lipca tego roku było ich ponad 8,2 tys. o łącznej wartości prawie 7 mld zł. Dofinansowanie uzyskały najlepsze z nich: w naszym województwie podpisano już 2226 umów. Rozpiętość tematyczna projektów jest ogromna, a łączy je jedno - są to inwestycje w najcenniejsze zasoby naszego regionu - w ludzi. Przyjrzyjmy się dwóm przykładom.

Rzeczywistość potrafią zmienić nawet stosunkowo niewielkie kwoty. Niespełna 50 tys. zł kosztowała realizacja projektu Integracyjnego Teatrzyku Muzycznego "Razem" działającego w Starym Sączu. Uśmiechy na buziach aktorów i widzów - bezcenne.

Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Gniazdo" we współpracy z prywatnym gimnazjum w Starym Sączu oraz Powiatową i Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Sączu. Na 25-osobową integracyjną grupę aktorską złożyło się 15 osób niepełnosprawnych, niepełnoletnich i dorosłych, oraz uczniowie wspomnianego gimnazjum. Grupę tę prowadziła wykwalifikowana instruktor Halina Wąsowska-Schirmer, pod okiem której na cotygodniowych zajęciach powstało niezwykle barwne widowisko pełne bajkowych postaci.

Oprócz doskonałej zabawy projekty takie jak ten mają niezwykłą wartość integracyjną, o czym świadczą przyjaźnie, jakie nawiązały się pomiędzy uczniami gimnazjum i ich niepełnosprawnymi kolegami ze sceny.

- Terapia przez sztukę to nie bajka, to rzeczywistość. Na spotkaniach sami wspólnie tworzymy scenariusz spektaklu, wykorzystujemy pomysły dzieci, ich uzdolnienia. To daje im głębokie poczucie, że tworzą, że coś od nich zależy - tłumaczyła ideę projektu Halina Wąsowska--Schirmer w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".

Przedstawienie "Akademia Naszych Marzeń" oparte było na motywach "Akademii Pana Kleksa" Brzechwy. Widzowie mieli okazję zobaczyć spektakl kilkakrotnie w plenerze podczas imprez organizowanych przez gminę Stary Sącz, ale odbyły się także pokazy wyjazdowe, np. podczas przeglądów teatralnych w Krakowie, Gorlicach czy Nowym Sączu. Było to także dla nich cenne doświadczenie, które pomogło im przełamać stereotypy wiązane często z osobami niepełnosprawnymi. Projekt pokazał, że niepełnosprawność nie musi wcale oznaczać izolacji społecznej i że niepełnosprawni potrafią znakomicie spełniać te same role społeczne co osoby w pełni sprawne.

Równie pozytywne przesłanie ma kolejny małopolski projekt dofinansowany z programu Kapitał Ludzki. Realizowany jest on w położonej w powiecie miechowskim niewielkiej gminie Kozłów. Motto, jakie przyświecało staraniom gminy o dofinansowanie, brzmiało: "Gmina Kozłów - przyjazna dzieciom".

Projekt "Moje przedszkole" stworzył olbrzymią szansę dla najbiedniejszych mieszkańców gminy, którzy nie tylko mogli posłać swoje dzieci nieodpłatnie do przedszkola, ale także byli spokojni o ich wyżywienie, dzieci dostawały bowiem regularne posiłki. Stworzono dwa punkty przedszkolne: z miejscami dla 25 maluchów w Kamionce i aż 50 w Przybysławicach, oba otwarte przez okrągły rok, także w ferie i wakacje. Dzieci miały zapewniony transport do punktów przedszkolnych. To wszystko były ułatwienia dla rodziców nie do przecenienia. A co projekt oferował maluchom? Samą frajdę! Dzieci łączyły zabawę z nauką na zajęciach z angielskiego, rytmiki, zajęciach plastycznych, tanecznych, ruchowych, przyrodniczych. Miały także spotkania z psychologiem czy logopedą. Mogły wypróbować swoje talenty na specjalnych warsztatach ceramicznych czy teatralnych.

Do końca 2011 r. kozłowski projekt objął łącznie 120 dzieci w wieku od 3-5 lat. Na pamiątkę zostały im wręczone dyplomy, ale zakupione w ramach projektu sprzęty i zabawki dalej są wykorzystywane dla dobra kolejnych maluchów.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie