Sztuczna inteligencja to „system kradzieży na masową skalę”? Pisarze pozywają OpenAI

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
George R. R. Martin, twórca cyklu powieści, na którym oparto serial "Gra o tron", twierdzi, że ChatGPT naruszył jego prawa autorskie, tworząc zarys prequelu do kultowej serii. Zdjęcie ilustracyjne
George R. R. Martin, twórca cyklu powieści, na którym oparto serial "Gra o tron", twierdzi, że ChatGPT naruszył jego prawa autorskie, tworząc zarys prequelu do kultowej serii. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Rex Features/East News
Sztuczna inteligencja wywołuje coraz większe kontrowersje. Tym razem sprawa dotyczy znanych i poczytnych autorów, którzy pozywają OpenAI, firmę prowadzącą badania nad sztuczną inteligencją, za „systematyczną kradzież na masową skalę”.

Autorzy pozywają OpenAI

Wśród 17 autorów, którzy twierdzą, że ChatGPT, produkt serwowany przez OpenAI, dopuścił się „rażącego i szkodliwego” naruszenia praw autorskich, są m.in. John Grisham, George R. R. Martin, czy Jodi Picoult.

Znany z cyklu powieści „Pieśń lodu i ognia”, na którego podstawie HBO nakręciło popularny serial „Gra o tron”, George R. R. Martin twierdzi, że program wygenerował „naruszający prawo, nieautoryzowany, szczegółowy zarys prequelu «Gry o tron»”, zatytułowany „A Dawn of Direwolves” („Świt wilkorów” – red.) i wykorzystujący „te same postaci z istniejących książek” tego autora.

„Systematyczna kradzież na masową skalę”

W dokumentach złożonych przed sądem federalnym w Nowym Jorku autorzy zarzucili OpenAI „rażące i szkodliwe naruszenie zarejestrowanych praw autorskich” i nazwali program ChatGFPT „ogromnym przedsięwzięciem komercyjnym” opierającym się na „systematycznej kradzieży na masową skalę”.

W imieniu autorów pozew złożyła Authors Guild (organizacja zrzeszająca pisarzy, której celem jest zapewnienie wolności słowa i ochrona praw autorskich). „Konieczne jest, abyśmy powstrzymali tę kradzież, w przeciwnym razie zniszczymy naszą niesamowitą kulturę literacką, która zasila wiele innych branż kreatywnych w USA” – stwierdziła w oświadczeniu Mary Rasenberger, prezes Authors Guild.

„Wielkie książki są na ogół pisane przez tych, którzy spędzają swoją karierę, a nawet życie, ucząc się i doskonaląc swoje rzemiosło. Aby zachować naszą literaturę, autorzy muszą mieć możliwość kontrolowania, czy i w jaki sposób ich dzieła są wykorzystywane przez generatywną sztuczną inteligencję” – dodała.

OpenAI zasłania się progresem

Biuro prasowe OpenAI nie odpowiedziało natychmiast na prośby o komentarz.

W sierpniu firma zwróciła się do sędziego federalnego w Kalifornii o oddalenie dwóch podobnych pozwów, jednego dotyczącego komik Sarah Silverman i drugiego autorstwa autora Paula Tremblaya. W pozwie sądowym OpenAI stwierdziło, że roszczenia „błędnie pojmują zakres praw autorskich, nie uwzględniają ograniczeń i wyjątków (w tym właściwego użytku), które pozostawiają miejsce na innowacje, takie jak duże modele językowe, będące obecnie czołowym osiągnięciem w zakresie badań nad sztuczną inteligencją”.

Sprzeciwy autorów wobec sztucznej inteligencji pomogły Amazon.com, największemu w kraju sprzedawcy książek, zmienić swoją politykę dotyczącą e-booków. Internetowy gigant prosi teraz autorów, którzy chcą publikować za pośrednictwem programu Kindle Direct, o wcześniejsze powiadomienie Amazona, że dołączają materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Amazon ogranicza także autorów do trzech nowych, samodzielnie publikowanych książek dziennie w Kindle Direct, próbując ograniczyć rozprzestrzenianie się tekstów AI.

Źródło: Independent

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakus
Przecież jest jasne , że ta cała tzw. sztuczna inteligencja to rodzaj przeglądarki internetowej która wyszukuje podobne zapytania na forach itp. i kleci z nich względnie sensowną odpowiedź. Ale jak ktoś nie ma własnej to chociaż może taka ...
U
USS wojtuś
A to nie jest reklama dla tych twórców? Chcą zarobić pieniądze robiąc z siebie przed światem ofiary? To jest żałosne.
Wróć na i.pl Portal i.pl