Sztokholm: Szwedzi wybierają parlament. Będzie polityczne trzęsienie ziemi?

Kazimierz Sikorski AIP
Po niedzielnych wyborach parlamentarnych Szwecja się zmieni. Do głosu na fali antyimigracyjnych nastrojów dochodzą nacjonaliści, którzy mogą stać się drugą siła polityczną. Nie wiadomo, czy socjaldemokraci, którzy - jak się oczekuje wygrają wybory - będą w stanie rządzić na obecnych zasadach w koalicji z Zielonymi czy nie.

Wyniki wyborów poznamy w poniedziałek, frekwencja, jak to w Szwecji bywa na pewno przekroczy 80 proc.

Obserwatorzy i politycy już zastanawiają się, kto skleci koalicję rządową po wyborach. Czy u steru rządów pozostanie obecna Partia Robotniczo-Socjaldemokratyczna w sojuszu z Zielonymi, która ma też wsparcie lewicy, czy rządy przejdą w ręce Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Liberałów, Chrześcijańskich Demokratów i Partii Centrum.

Politycy muszą wsłuchiwać się w nastroje społeczeństwa, a ono zmieniło po zamachach terrorystycznych w tym kraju wobec imigrantów. Kiedy Europę w roku 2015 zalała fala przybyszów socjaldemokratyczny premier Stefan Loefven otworzył dla nich szeroko granice, Szweja przyjęła ponad 160 tys. imigrantów. Teraz wprowadzono kontrole na granicach, a atmosfera w kraju nie sprzyja przyjmowaniu migrantów, którzy mają trudności z ich asymilacją w Szwecji.

Po zamachu terrorystycznym w stolicy kraju w kwietniu ubiegłego roku, gdy Uzbek wjechał ciężarówką w przechodniów, zabijając pięć osób, podniosły się głosy sprzeciwu i wobec imigrantów. Na fali krytyki dotychczasowej polityki migracyjnej zyskali Szwedzcy Demokraci, którzy dostali wsparcie od nacjonalistów. Obecnie to druga siła polityczna w Szwecji, ustępuje tylko o kilka procent socjaldemokratom.

Wydaje się, że ani lewicowy blok premiera Lofvena ani centroprawicowa opozycja nie uzyskają większości, która pozwoliłaby na rządy. Szczególnie niepokoi postawa skrajnie prawicowej partii Szwedzcy Demokraci, która z antyimigracyjnym ruchem o korzeniach

W niedawnym artykule opublikowanym w szwedzkiej Dagens Nyheter Lofven apelował do obywateli, by głosowali na „ stabilny rząd… zdolny kierować Szwecją w niepewnych czasach”. - Kolejki do lekarzy nie są mniejsze, odsetek bezrobotnych wśród imigrantów jest wysoki, przestępczość i brak bezpieczeństwa wymagają poprawy- dodawał.

Demokraci są gotowi do współpracy z każdym ugrupowaniem, z lewej i prawej stronie sceny politycznej, które zajmie podobne, jak oni stanowisko wobec uregulowania problemu migrantów. Mowa w nim o konieczności stworzenia migrantom warunków powrotu do swoich krajów. Jak na razie żadna z partii nie zadeklarowała współpracy.

- Jest naprawdę bardzo trudno w te chwili wytypować najbardziej możliwy scenariusz przyszłego rządu – twierdzi analityk polityczny z uniwersytetu w Goeteborgu. I dodaje on, że mniej więcej jedna czwarta z uprawnionych go głosowania wciąż nie podjęła jeszcze decyzji, na kogo odda swe głosy.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl