Sztandar, który dzieli USA. Flaga Konfederacji drażni nie...

  Sztandar, który dzieli USA. Flaga Konfederacji drażni nie tylko mieszkańców Karoliny Południowej

  Will Pavia

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Flaga konfederatów stanowi od dawna broniony przez wielu symbol dziedzictwa Południa. Ostre spory o sztandar pokazują, jak bardzo podzielona jest wciąż Ameryka w sprawach swojej historii i jej symboli.
  Sprzed budynku parlamentu stanowego Karoliny Południowej w końcu zniknie powiewająca tam od pół wieku flaga Konfederacji. W czwartek władze stanu ostatecznie zdecydowały o jej usunięciu ze wszystkich ważnych budynków w Karolinie Południowej.

  Ten południowy stan był pierwszym, który w 1860 r. anulował akt ratyfikacji konstytucji i ogłosił secesję od Unii. Nowo wybranego prezydenta Abrahama Lincolna traktowano jako osobę "wrogą niewolnictwu".
  Wiek później Karolina Południowa stała się bastionem zaciekłej odmowy uznania desegregacji rasowej. W 1961 r., w setną rocznicę wybuchu amerykańskiej wojny domowej, przed gmachem parlamentu wywieszono właśnie flagę Konfederacji. Akt ten stanowił też otwarty wyraz oporu przeciw już dominującym w Waszyngtonie trendom, których zwieńczeniem okazało się przyjęcie w 1964 r. historycznej ustawy Civil Rights Act.

  W poniedziałek w budynku parlamentu stanowego - w swoim czasie spalonym przez wojska generała Unii Williama Shermana - spadkobiercy południowych farmerów oraz praprawnuk jednego z czarnych żołnierzy wojsk Unii wezwali do zdjęcia flagi stanowiącej od dawna broniony symbol dziedzictwa Południa.

  Projekt odpowiedniej ustawy zgłosił biały demokrata senator Vincent Sheheen. Przedstawił on swój stan jako strefę zero wojen kulturowych, które z hukiem przetaczały przez Skonfederowane Stany Ameryki. I wszystkiego, za czym stany te się opowiadały. Ustawa - jak powiedział sprawozdawca - ma doprowadzić do usunięcia na stałe flagi wojennej Konfederacji.

  - Jeśli niewolnictwo stanowiło grzech pierworodny Ameryki, to Karolina Południowa stała się tym miejscem, gdzie zerwaliśmy ten owoc i spożywaliśmy go raz po raz. Potrzebujemy takiego samego ozdrowienia, jakiego dokonano wszędzie indziej - dodał Sheheen.

  Miejscowy dziennik "The State" przewidział, że w tym tygodniu będziemy mieć do czynienia z być albo nie być flagi Konfederacji. Oficjalna decyzja zapadła już trzy dni po rozpoczęciu debaty.

  Przypomnijmy, że to przed tym gmachem parlamentu stanowego doszło do sporów i utarczek tuż po tym, gdy 17 czerwca tego roku 21-letni Dylan Roof dokonał masakry w kościele w Charleston. Zginęło dziewięciu Afroamerykanów. Przedtem zabójca opublikował na portalu społecznościowym swoje zdjęcie z pistoletem w jednej dłoni i flagą Konfederacji w drugiej.

  Tuż po tej tragedii republikańska gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley - uprzednio kpiła z domagających się zdjęcia sztandaru - wezwała do szybkiego usunięcia flagi sprzed budynku parlamentu.

  Pewna czarna mieszkanka Karoliny Północnej usiłowała wziąć sprawy w swoje ręce - wspięła się wiec na maszt i zaczęła zdzierać flagę. Po chwili aresztowała ją policja. W ubiegłym tygodniu pod masztem - wznosi się obok pomnika żołnierzy konfederatów - wybuchła głośna awantura zwolenników i przeciwników jej zdjęcia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezedury

  miki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Flaga konfederacji drażni tylko historycznych ignorantów. Natomiast sam Lincoln uważał kwestię niewolnictwa za sprawę marginalną.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak ma być

  EB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Flaga ma zostać !!!!
  J...ć Są zasady jak sie nie podoba wypierdal....
  Jak nie pasuje kupić bilecik i Afryka czeka, nikt nie broni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  flaga

  bernie madoff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  W Niedzielę Palmową w Appomattox umarła pewna cywilizacja.Zawieście flagę LGTB.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo