Szpitale NFZ: Rodzice będą czuwać przy chorych dzieciach w szpitalach bez opłat. Koszty pokryje NFZ

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Zaktualizowano 
Szpitale nie będą pobierać opłat od rodziców czuwających przy chorych dzieciach. Koszty, jakie w związku z tym ponoszą pokryje NFZ – zapowiedział Minister Zdrowia. Ustawa jest po drugim czytaniu. Jej uchwalenie wydaje się przesądzone. Sławomir Kowalski
Szpitale nie będą pobierać opłat od rodziców czuwających przy chorych dzieciach. Koszty, jakie w związku z tym ponoszą pokryje NFZ – zapowiedział Minister Zdrowia. Ustawa jest po drugim czytaniu. Jej uchwalenie wydaje się przesądzone.

O takie rozwiązanie zabiegał od dawna rzecznik praw pacjenta. Jak podkreślał przy dłuższym pobycie dziecka w szpitalu opłaty, które muszą wnosić rodzice, którzy chcą przez cały czas czuwać przy dziecku (choć nie wszystkie szpitale i nie zawsze ich wymagają) mogą stanowić dla rodziny odczuwalne obciążenie. – Zdecydowaliśmy, że NFZ będzie pokrywał wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu – podsumował prace nad nowelizacją minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ile NFZ zapłaci szpitalowi za pobyt opiekuna? Nieoficjalnie mówi się o 15 zł na dobę. Ale to nic pewnego. – Tak, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, trwają prace nad wyceną tych świadczeń – twierdzi Marta Cieśla z wielkopolskiego oddziału NFZ. – Jak tylko otrzymamy odpowiednie dokumenty, będziemy realizować wypłaty zgodnie z przepisami – dodaje.

Czytaj też: Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka z unijnym dofinansowaniem

Nie wiadomo też, na jakich zasadach szpitale będą otrzymywały refundację tych kosztów. Bo pobyt rodzica w szpitalu z dzieckiem pobytowi nie równy.

– Obecnie w Szpitalu św. Józefa opłaty za pobyt opiekuna w Szpitalu pobiera tylko Oddział Dzieci Młodszych, dotyczy to jednak tylko i wyłącznie pobytu w pokoju dla matki z dzieckiem z osobnym dużym łóżkiem dla rodzica – informuje Urszula Łaszyńska rzecznik prasowy SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. – Dysponujemy tylko jedną taką salą na oddziale. Na pozostałych oddziałach nie pobieramy żadnych opłat za pobyt opiekuna przy łóżku dziecka. W zależności od możliwości lokalowych oddziału mają do dyspozycji łóżka, rozkładane fotele – prezenty od WOŚP - lub korzystają z własnego sprzętu.

Bywa, że to ostatnie oznacza m.in. spanie na karimacie pod łóżkiem. Pobyt w jedynej sali dla matki i dziecka kosztuje po 15 zł przez pierwsze trzy doby, po 10 zł na dobę za kolejne.

Czytaj też: Nowy blok operacyjny na Szpitalnej

Różnie jest też w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera przy ul. Szpitalnej w Poznaniu. – Na oddziałach, które już zmodernizowaliśmy są rozkładane fotele dla rodziców, śluzy, w których mogą się przebrać i umyć – mówi Edmund Wojszel, z-ca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych. – Na innych jest trudno. Ale za pobyt na oddziałach nie pobieramy od rodziców żadnych opłat. Tylko za pokój w hostelu płacą 20 zł za dobę.

Ale miejsc jest mało i pierwszeństwo mają rodzice małych pacjentów onkologii i kardiochirurgii. Czy NFZ będzie refundował hostel? A miejsce na podłodze? Nie wiadomo.

Ulgę odczują rodzice maluchów leczonych na Oddziale Neurologii Dzieci i Młodzieży Szpitala im. H. Święcickiego w Poznaniu. Za pobyt w pokoju z dzieckiem płacą 20 zł za dobę.

Tyle, że dla większości rodziców problemem jest brak godziwych warunków towarzyszenia chorującemu dziecku. Tego nowelizacja ustawy nie załatwi.

Posiłki w szpitalach ciągle zadziwiają. Przygotujcie się na ...

Zobacz: „Dzięki Orkiestrze mamy 47 wspaniałych łóżek”. Szpital w Opolu otrzymał od WOŚP rozkładane fotele dla rodziców chorych dzieci

Sprawdź też:

Wideo

Materiał oryginalny: Szpitale NFZ: Rodzice będą czuwać przy chorych dzieciach w szpitalach bez opłat. Koszty pokryje NFZ - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie ma nic za darmo. Ktoś musi za to zapłacić, a kto? Pani płaci,Pan płaci wszyscy odczuwamy efekty pisowego rozdawnictwa.

R
Rozważny Obywatel

Ludzie! Czytajcie porządne, fachowe gazety (Rzeczpospolita, Puls Biznesu, Tygodnik Powszechny). Tam wyczytacie, jaki krach szykuje nam PiS i jego pomysły polityczno- gospodarcze.

G
Grzegorz Nowak

Ostatnie zdanie tego artykułu wszystko tłumaczy: żadna ustawa nie zmieni faktu, że szpitale nie mają miejsc na pobyt rodziców. Znowu PiS-owa kiełbasa wyborcza.

Za to PiS sprzyja pijakom - nawet za Platformy nie było takiego wzrostu spożycia alkoholu (najnowsze badania konsumenckie mówią, że Polacy piją teraz więcej wódki niż za komunizmu).

Dodaj ogłoszenie