Szpital w Suwałkach. Syn chce uzyskać kserokopię dokumentacji medycznej ojca. 6 tys. zł za ksero

tom
Jeśli ten pan dostarczy inne upoważnienie, otrzyma kopię - mówi Adam Szałanda, dyrektor szpitala. - Działamy zgodnie z prawem.
Jeśli ten pan dostarczy inne upoważnienie, otrzyma kopię - mówi Adam Szałanda, dyrektor szpitala. - Działamy zgodnie z prawem. www.szpital.suwalki.pl
Za skopiowanie dokumentacji medycznej szpital zażądał najpierw 6 tys. zł, a potem w ogóle kopiowania odmówił. - Utrudniają mi życie, jak tylko mogą - komentuje suwalczanin Michał Kamiński.

Sprawą zainteresował już Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie.

O tym, jak syn chce przenieść ojca - znanego suwalskiego laryngologa Janusza Kamińskiego - do innego szpitala, pisaliśmy na naszych łamach kilka tygodni temu. W styczniu mężczyzna potknął się i upadł. Od tego czasu przebywa na oddziale intensywnej terapii suwalskiego szpitala. Jego przedstawiciele zapewniają, że ma tam bardzo dobrą opiekę.

Zobacz tu Syn walczy o ojca lekarza. Szpital nie chce już go leczyć

Syn chciałby jednak, aby ojcem zajęli się lekarze z innej placówki. Ale zanim się na to zdecydują, muszą zobaczyć pełną dokumentację. Syn ma od ojca upoważnienie do dostępu do dokumentacji.

- Nikt nic z tego specjalnie sobie nie robi - mówi Michał Kamiński. - O dostęp do dokumentacji walczę już siedem miesięcy.

Wydawało się, że w październiku nastąpił przełom. Szpital zgodził się na wydanie kserokopii - po 80 gr za stronę. A że dokumentacja liczy tych stron ponad 3400, Kamiński musiałby zapłacić ponad 2,7 tys. zł. Zwrócił się więc o kopię w formie elektronicznej. Dostarczył szpitalowi trzy płyty CD. Tym razem dowiedział się, że za każdą stronę musi zapłacić 1,61 zł, co daje łączną kwotę blisko 6 tys. zł. Suwalczanin wyszukał jednak przepis, z którego wynika, że 1,61 zł kosztować powinna całość, a nie jedna strona.

Jednak szpital za wygraną nie dał i dopatrzył się na upoważnieniu sformułowania „do wglądu”. Na tej podstawie uznał, że Michał Kamiński ma prawo do czytania dokumentacji, ale nie do jej kopiowania.

- Jeśli ten pan dostarczy inne upoważnienie, otrzyma kopię - mówi Adam Szałanda, dyrektor szpitala. - Działamy zgodnie z prawem.

Rzecznik Praw Pacjenta poprosił szpital o wyjaśnienie. Czeka na odpowiedź.

Bądź na bieżąco. Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Suwałki na starych zdjęciach. Okres międzywojenny (fotogaleria)

Wideo

Materiał oryginalny: Szpital w Suwałkach. Syn chce uzyskać kserokopię dokumentacji medycznej ojca. 6 tys. zł za ksero - Gazeta Współczesna

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna

To jest chore żeby był problem z dokumentacją.Mam to szczęscie że ja leczę się w Niemczech.Posiadam za darmo kopię dokumentów szpitalnych, laboratoryjnych,DVD w domu,to ja muszę wyrazić zgodę aby np,placówka rentowa lub inne biuro mogło mieć wgląd w moje dokumenty Jak to możliwe,że pacjent nie może wiedzieć jak jest leczony ,co to za tabu . Panie dyrektorze i służbo zdrowia czy na tym polega opieka i szybki powrót do zdrowia .

 

S
Suw

Bufon Dyrektor!czy nikt nie może go sprowadzić do parteru?co na to Marszalek Woj?

S
Suw

Bufon Dyrektor!czy nikt nie może go sprowadzić do parteru?co na to Marszalek Woj?

o
onufry

Tomuś  nie  piskaj....jak  nie  wiesz  jak  napisać  to  nie pisz...A co  mają  za  darmo  dawać  ....kserokopie? Nie  odkryłeś  hameryki  ....komercyjnej. Za  wszystko  trzeba  płacić....komuna  się  skończyła...A  swoją  drogą  to  nie  bardzo  wiem   dlaczego  Szpital  ma  byc  .....domem opieki...???

d
dfrgtjhuvk

wow

W
Wesoły

Maksymalna wysokość opłat za jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej, sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych (jeżeli dokumentacja medyczna jest prowadzona w formie elektronicznej) nie może przekraczać 0,002 wspomnianej wcześniej podstawy wyliczenia.

Maksymalna wysokość opłat za jedną stronę kopii dokumentacji medycznej nie może przekraczać 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

W
Wesoły

NFZ jasno określił stawki za kopiowanie dokumentacji: "nie może przekraczać 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale"

f
ff

Portal abc zdrowie: "Wątpliwości zostały ostatecznie rozstrzygnięte przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 listopada 2005 r. (sygn. akt K 22/05, OTK-A 2005, nr 10, poz. 118). Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie stwierdził, że udostępnienie dokumentacji medycznej jest swego rodzaju usługą, którą pacjent otrzymuje od zakładu opieki zdrowotnej, polegającą na konkretnej czynności technicznej: sporządzeniu odpisu, wyciągu, kopii. Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej ma zatem pewne cechy ceny za usługę, tzn. wysokość opłaty powinna mieć ścisły związek z kosztem faktycznie świadczonej usługi".

 

Poza tym:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania

Oraz prawa pacjenta:

 

Art. 23.
1. Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

2. Dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają ochronie określonej w niniejszej ustawie oraz w przepisach odrębnych.
 
Art. 26.
1. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

 

Art. 27.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana:

1) do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;

2) poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków;
3) poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.
4) za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
5) na informatycznym nośniku danych.  

 

Art. 28.
1. Za udostępnienie dokumentacji medycznej w sposób określony w art. 27 pkt 2 i 5 podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może pobierać opłatę.

 

Prosze zgłosić się do rzecznika praw pacjenta

M
MACIEJ ZAMBRZYCKI

Droga Redakcjo :

Artykuł :

 

Syn chce uzyskać kserokopię

Dokumentacji Medycznej ojca , 

rozumiem Syna , szanowny Panie

Redaktorze , za 6 tys . zł za Ksero ,

ksero nie może być płatne , jeśli ma się

Dokument czyli kserokopię

to ten Lekarz powinien z

kserować Dokumentację

Lekarską , bo rzetelnie bada

pacjenta .

a
aspirant barowy

Trochę z innej beczki ale właściwie tej samej.
Kiedyś chciałem uzyskać ksero decyzji Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Panienka powiedział mi, że i owszem ale oni nie skserują i nie udostępnią kserokopiarki.

Na moje żartobliwe pytanie czy mogę przynieść swoją, odpowiedziała - oczywiście! Na kolejne pytanie czy pozwolą mi podłączyć ją do prądu, odpowiedziała - oczywiście, że nie.

Żyję w Polsce i nic mnie nie zdziwi, w Polsce postfeudalnej.

 

s
sfsf

Jest coś takiego jak portal e-zdrowie i tam powinna być cała dokumentacja medyczna w formie elektronicznej. Ale widać, że szpital robi problem, a każdy ma prawo do wgladu do dokumentacji która jego dotyczy. Szpital to nie dawne UB. Jak kogos upoważnię to upoważniony działa w moim imieniu jak ja sam.

p
paragraf

..;- Jeśli ten pan dostarczy inne upoważnienie, otrzyma kopię - mówi Adam Szałanda, dyrektor szpitala. - Działamy zgodnie z prawem.

 

    Zgodnie z prawem to powinien w końcu jakiś organ Państwa Polskiego  /jeśli takowe jeszcze istnieje/  porządnie  przyjrzeć się całości  działalności  tego dyrektora a w szczególności  sprawą rozbudowy tego szpitala i zasadności wydatkowania pieniędzy unijnych  ? Za dużo  chyba kosztem szpitala ludzi się ;wzbogaciło;.?

Dodaj ogłoszenie