Szpital przy Jaczewskiego w Lublinie ma nowoczesny sprzęt do usuwania elektrod z serca

Gabriela Bogaczyk
Prof. Wysokiński zapowiada, że już wkrótce lekarze w SPSK4 zaczną stosować innowacyjną metodę usuwania elektrod z serca
Prof. Wysokiński zapowiada, że już wkrótce lekarze w SPSK4 zaczną stosować innowacyjną metodę usuwania elektrod z serca Anna Kurkiewicz
Kardiolodzy z Lublina będą usuwać elektrody z serca za pomocą nowoczesnego lasera.

Innowacyjny sprzęt trafił już do szpitala klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego. - Jesteśmy jedynym miejscem w Polsce, które posiada taki laser kardiologiczny. Zabiegi na podobnym sprzęcie najbliżej można wykonać w Niemczech oraz Anglii. To świadczy o tym, że jesteśmy wysokospecjalistyczną kliniką kardiologii - podkreśla z dumą prof. Andrzej Wysokiński, szef kardiologii w SPSK4.

Nowoczesne urządzenie będzie używane w czasie zabiegów usuwania elektrod z serca (wszczepiane są razem z rozrusznikiem serca) lub niedrożności tętnic wieńcowych. Rocznie, w SPSK4 przeprowadza się łącznie około 400 takich zabiegów na pacjentach z całej Polski.

- Stymulator serca z upływem lat się zużywa. To urządzenie pomaga w biciu serca, które wykonuje w tym czasie miliony skurczów. Dlatego zdarza się, że elektroda ulega zniszczeniu. Trudność z jej usunięciem jest związana z nagromadzeniem tkanki łącznej wokół elektrody. Wtedy musimy podjąć się dosyć brutalnego i ryzykownego zabiegu usunięcia elektrody - wyjaśnia prof. Wysokiński.

Do tej pory, kardiolodzy usuwali je mechanicznie za pomocą specjalnego zestawu plastikowych rurek wprowadzanych do żyły podobojczykowej. W ten sposób, lekarze manewrując z zewnątrz prowadnicą, odcinali narośniętą wokoło tkankę i wyciągali elektrodę.

Teraz, przy użyciu wysokospecjalistycznego aparatu, elektrody stymulatora serca będą usuwane laserem.

- To ogromny postęp w medycynie. Taki zabieg jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla pacjenta. Wiąże się też ze zmniejszeniem liczby powikłań. Co ważne, zabieg trwa krócej - wylicza szef kliniki kardiologii.

Aparat laserowy do zabiegów kardiologicznych kosztował 1,2 mln złotych. Środki finansowe pochodziły z Ministerstwa Zdrowia i budżetu własnego szpitala.

Urządzenie swoimi gabarytami przypomina solidną zamrażarkę. Na razie leży jeszcze w opakowaniu. Nowoczesny sprzęt kardiologiczny zacznie działać prawdopodobnie już w czerwcu.

- Swoje specjalne miejsce znajdzie na profesjonalnej sali hybrydowej, która jest właśnie w trakcie budowy - zapowiada prof. Wysokiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szpital przy Jaczewskiego w Lublinie ma nowoczesny sprzęt do usuwania elektrod z serca - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl