Szpital im. Kopernika w Łodzi inwestuje, bo chce szybciej wykrywać raka

Redakcja
W Polsce szwankuje wyspecjalizowane leczenie konkretnych nowotworów, dlatego w Koperniku powstaną specjalne unity
W Polsce szwankuje wyspecjalizowane leczenie konkretnych nowotworów, dlatego w Koperniku powstaną specjalne unity Krzysztof Szymczak
Aż 120 milionów złotych wyda wojewódzki szpital im. Kopernika w Łodzi na rozbudowę swoich oddziałów i przychodni. Będą nowe sale operacyjne, sprzęt, profilaktyka, windy, unity onkologiczne i... koncerty dla pacjentów.

- Jesteśmy drugą największą onkologią w kraju. Stworzymy tu unity onkologiczne i całą sieć programów przesiewowych, by móc „złapać raka za ogon”, gdy tylko się pojawi - zapowiada Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi. - To początek tworzenia bazy, która pozwoli wejść szpitalowi na wyższy poziom leczenia onkologicznego. Co więcej, chcemy nie tylko leczyć, ale nauczyć pacjentów, jak zdrowo żyć, otworzyć ich na doznania kulturalne, by mogli zapomnieć o trudach leczenia - dodaje.

Plany są ambitne. Z ogromnej puli pieniędzy wyremontowane będą oddziały, utworzona chirurgia radiologiczna, centrum rehabilitacji onkologicznej oraz centrum profilaktyki. Szpital chce usprawnić leczenie pacjentów i wdrożyć skoordynowaną opiekę medyczną. Powstaną też interdyscyplinarne unity onkologiczne (specjalistyczne oddziały). Jeden taki już działa i to rewelacyjnie - Breast Cancer Unit. W planach są unity specjalizujące się w leczeniu raka prostaty, żołądka i skóry.

Same oddziały szpitalne mają być bardziej przyjazne i pomocne dla pacjentów, np. na oddziale udarowym chcą pobudzać funkcje mózgu chorego poprzez m.in. napisy na suficie.

Wszystkie inwestycje rozłożone są na okres czterech lat. Głównym ich celem jest zmniejszenie zachorowalności na raka i obniżenie śmiertelności z powodu nowotworów, bo z tym w Polsce mamy ogromny problem.

Skuteczność leczenia onkologicznego jest gorsza niż w większości pozostałych krajów europejskich - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym wczoraj raporcie. I wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. Do 2025 r. liczba chorych wzrośnie aż o 25 proc., a nowotwory staną się główną przyczyną śmierci.

- Na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych wydano ponad 2,6 mld zł, a nie osiągnięto żadnych z jego najważniejszych celów. Apelujemy, by jeszcze mocniej zadbać o profilaktykę onkologiczną - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hahaha
Kopernik? Tam jeszcze ktoś chce się leczyć? Zgroza
h
hahaha
Czy to dlatego półtora roku temu dyrekcja pożal się Boże kopernika zlikwidowała jeden z oddziałów onkologicznych? Czy dlatego pozwolił odejść całej rzeszy chirurgów, radioterapeutów i onkologów? Czy dlatego niekompetentna i niekulturalna pani bury została kierownikiem oddziału, że wszyscy uciekają z tego tonącego statku? A pieniądze unijne na inwestycje w onkologii udało się rozliczyć?
G
Gość
To rownież niech wybudują porządne parkingi dla pacjentów żeby ci nie parkowali mi codziennie pod blokiem , bo mieszkańcy okolic Paderewskiego , Ciołkowskiego nie mają gdzie zaparkować swoich samochodów . Pan dyrektor postawił szlabaniki na i tak malutkim parkingu przed szpitalem i każe pacjentom szpitala i przychodni szpitalnych płacić za pozostawione auto , a ci niejednokrotnie czekają po parę godzin na dostanie się do lekarza , więc ci zostawiają nam auta pod naszymi oknami , to co dzieje się od rana w tym rejonie to istny cyrk , pomijam fakt kierowców z po za Łodzi którzy parkują jak chcą niczym przed własną oborą .Co do reszty inwestycji jak najbardziej naj , im więcej sprzętu wyszkolonych lekarzy , wcześniejsze wykrycie , tym mniej umierających na raka
....gość
Witam.. Mój ojciec ma raka trzustki, wykryty w lutym zeszłego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy i kupił tam ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę www.konopiafarmacja.pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmm
M
Maniek
Ale po co? Cala onkologia idzie do ckd?
Wróć na i.pl Portal i.pl