"Szpiegowo" nie zostanie wyremontowane? Radziecki blok przy Sobieskiego 100 w fatalnym stanie

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Szpiegowo mieści się przy ul. Sobieskiego 100
Szpiegowo mieści się przy ul. Sobieskiego 100 Miasto Stołeczne Warszawa
Co dalej ze "szpiegowem"? Dawne osiedle radzieckich dyplomatów miało zamienić się w ośrodek dla uchodźców. To może okazać się niemożliwe. - Możliwe, że jego remont okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony - mówi Monika Beuth-Lutyk. Jak dodaje, ostateczna decyzja na razie nie zapadła

"Szpiegowo" to dawne osiedle dyplomatów radzieckich. Po latach bojów i sądów, miasto przejęło je już po rozpoczęcie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wtedy pojawił się pomysł, że w ogromnym bloku przy ul. Sobieskiego 100 pojawią się uchodźcy z Ukrainy. Tymczasem możliwe, że remont "szpiegowa" okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. Jednak żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Jak zaznaczyła Monika Beuth-Lutyk, miasto jest w tej chwili w kontakcie z Naczelną Organizacją Techniczną. -Analizujemy możliwości najbardziej efektywnego podejścia do oceny stanu technicznego budynku "szpiegowa". Jest to ogromny obiekt i ze wstępnych analiz wynika, że nie spełnia żadnych norm budowlanych - przekazała rzecznik. - Możliwe, że jego remont okaże się niewykonalny lub całkowicie ekonomicznie nieuzasadniony. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły i nie należy ich oczekiwać w najbliższym czasie - podkreśliła.

O szczegółach przejęcia Sobieskiego 100 i planowanym przeznaczeniu obiektu przeczytacie tutaj

W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymagał remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Cały kompleks ma przeszło 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Mieszkali w nim pracownicy ambasady, ale również przedstawicielstwa handlowego. Miał też dodatkowe funkcje. W budynkach od strony ulicy był klub rozrywkowy oraz hala do koszykówki na poziomie podpiwniczenia. Budynek położony jest na działce Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto.

Budynek po przejęciu przez miasto miał służyć rodzinom ukraińskim i warszawiakom.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl