Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szósta rocznica katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

Robert Kowalik
Robert Kowalik
Trumny z ofiarami katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Okęciu
Trumny z ofiarami katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Okęciu brak
W niedzielę 10 kwietnia mija szósta rocznica katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką.

Wśród ofiar katastrofy byli gorzowianie Anna Borowska z rodzin katyńskich z wnukiem Bartoszem Borowskim oraz związany przez pewien czas z naszym regionem jako dowódca żagańskich pancerniaków gen. Tadeusz Buk.

Katastrofa w Smoleńsku to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Polski. 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 czasu polskiego wojskowy Tu-154M runął na ziemię podczas próby lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Nikt z 96 osób nie przeżył katastrofy. Zginęli m.in. Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, duchowni oraz dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Wchodzili oni w skład delegacji na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wśród ofiar katastrofy byli także gorzowianie. Anna Maria Borowska, wiceprzewodnicząca Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, jechała na grób swego ojca ppor. Franciszka Popławskiego, który zginął w lesie katyńskim. Towarzyszył jej i opiekował się wnuk Bartosz. W Smoleńsku zginął także ówczesny dowódca sił lądowych gen. Tadeusz Buk. W latach 2002-2005 był on dowódcą 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Od 2010 r. dla upamiętnienia wydarzenia i osoby dowódcy obywa się sztafetowy bieg żołnierski na trasie ze Spały, rodzinnej miejscowości generała, do Żagania.

Tegoroczne obchody rocznicy katarsofy smoleńskiej są pierwszymi za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wiele uroczystości ma charakter państwowy. Ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 r. będą również wspominać Lubuszanie.

Zobacz także: Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Lubuskiem [PROGRAM]

Marszałkowie Sejmu i Senatu uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Źródło: TVN24

Podczas trwających w całej Polsce niedzielnych obchodów szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty przed grobem Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu, natomiast w godzinę katastrofy, czyli o godz. 8.41, premier Szydło będzie obecna podczas apelu pamięci przed Pałacem Prezydenckim

O godz. 14 sprzed pomnika Witosa na placu Trzech Krzyży w Warszawie ruszy organizowany przez stowarzyszenie Solidarni 2010 V Marsz z Portretami. Jego uczestnicy przejdą trasą: pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki, gdzie wezmą udział w dalszych uroczystościach.

O godz. 16.50 wystąpi tam prezydent Andrzej Duda. Po jego przemówieniu zostanie odsłonięta tablica poświęcona śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. O godz. 19 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy, a wcześniej wystąpi Chór Archikatedry Warszawskiej. We mszy koncelebrowanej przez ks. Kard. Kazimierza Nycza wezmą udział prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło.

Po mszy sprzed katedry wyruszy marsz pamięci, który dotrze pod Pałac Prezydencki. Obchody zakończy o godz. 21 apel pamięci oraz wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj więcej o obchodach szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska