Szokująca tradycja w Wielki Piątek. Filipińczycy są przybijani do krzyży

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Jak co roku w Wielki Piątek na Filipinach dochodzi do szokującego wydarzenia. Mają tam miejsce rekonstrukcje ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, przeprowadzane w bardzo realistyczny sposób, łącznie z przybijaniem do krzyża. Rekordzista wcielił się w postać Mesjasza już 35 razy.

Wielki Piątek na Filipinach. Przybijanie do krzyża

Nawiązując wprost do biblijnej Pasji, czyli męki i śmierci Jezusa Chrystusa na górze Golgota koło Jerozolimy, trzy osoby zostały ukrzyżowane w Wielki Piątek podczas ceremonii we wsi San Pedro Cutud w prowincji Pampanga na Filipinach.

Przebrani za rzymskich legionistów aktorzy biczowali mężczyzn niosących krzyże, a następnie ich do nich przybili długimi na ok. 7,5 centymetra gwoździami. Wbili im je w dłonie oraz stopy.

W rolę Chrystusa już po raz 35. wcielił się malarz pokojowy oraz twórca reklam wielkopowierzchniowych 63-letni Ruben Enaje. W ukrzyżowanych razem z nim złoczyńców wcielili się Romeo Diamse oraz Joel Celerio.

Ruben Enaje został przybity do krzyża po raz 35.
Ruben Enaje został przybity do krzyża po raz 35. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

„Kiedy szedłem z krzyżem, jedyne o czym myślałem było to, jak wówczas czuł się Chrystus, gdy był krzyżowany” – powiedział po rytuale.

Ruben Enaje 35 razy przybity do krzyża

Mężczyzna spędził na krzyżu około 10 minut. Jak przyznał, nie wie, ile jeszcze razy będzie w stanie uczestniczyć w ceremonii, gdyż jego ciało się starzeje.

W innych wioskach na Filipinach miały miejsce podobne ceremonie, gdzie również inne osoby były przybijane do krzyży. Nieraz uczestniczą w tym także kobiety.

Choć tamtejszy Kościół Katolicki, jak i władze państwowe sprzeciwiają się kultywowaniu tego krwawego zwyczaju, Filipińczycy nie zamierzają go porzucać.

Szokująca tradycja w Wielki Piątek na Filipinach

W ceremonii wzięło udział około 20 tysięcy osób, w tym wielu turystów. Tradycja ta sięga 1962 roku. Pan Michał, polski turysta przyglądający się widowisku powiedział reporterowi AP, że chciał „zrozumieć, czym jest Wielkanoc w zupełnie innej części świata”.

Tradycja ukrzyżowań w Wielki Piątek na Filipinach sięga 1962 roku.
Tradycja ukrzyżowań w Wielki Piątek na Filipinach sięga 1962 roku. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Filipiny są jedynym typowo chrześcijańskim państwem w Azji. W tym liczącym ponad 105 mln ludzi kraju ponad 80 procent deklaruje się jako katolicy, a kolejne ok. 10 procent jako protestanci.

Źródła: Gazette.com, Inquirer.net, PAP

jg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl