Szlakami niepodległości, czyli obrazy odradzającej się Polski

Akcja specjalna Szlakami Niepodległości
„Szlakami niepodległości” to interaktywny projekt przypominający 15 fotografii, które dokumentują ważne wydarzenia z historii odradzającej się Polski. Z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości postanowiliśmy przybliżyć ich historię i pokazać z dzisiejszej perspektywy.

W środę 11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych Czytelników niezwykły interaktywny projekt pt. „Szlakami niepodległości”. Nasi dziennikarze i fotoreporterzy wybrali 15 fotografii, które dokumentują ważne wydarzenia z historii odradzającego się Państwa. Te same miejsca - z tej samej perspektywy - sfotografowaliśmy ponownie.

„Szlaki niepodległości” przypominają ikoniczne wydarzenia polskiej historii, a jednocześnie pokazują, jak miejsca, które były ich świadkami, zmieniły się przez lata.

Naszą opowieść rozpoczynamy już w 1913 roku zdjęciem przemarszu Krupówkami członków Związku Strzeleckiego podczas ćwiczeń w Zakopanem i Tatrach. Walka o odzyskanie niepodległości trwała ponad 120 lat. Realne szanse na powrót Polski na mapę Europy zarysowały się dopiero w latach poprzedzających I wojnę światową. Polska Organizacja Wojskowa i Związek Strzelecki stworzone przez Józefa Piłsudskiego i jego współpracowników w stosunkowo liberalnym zaborze austro-węgierskim stały się wtedy pierwszymi polskimi organizacjami paramilitarnymi – stanowiącymi zalążek przyszłych sił zbrojnych.

Na kartach projektu zobaczycie również m.in. wkroczenie Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kielc oraz rozbrajanie Niemców w Warszawie w 1918 roku. Pochód Narodowy z 17 listopada 1918 roku i uroczystość zaślubin Polski z morzem.

Naszą opowieść kończymy fotografią żołnierzy III powstania śląskiego na rynku w Rybniku. Ostatni akt zbrojny walki o niepodległość Polski miał miejsce ponad dwa i pół roku od 11 listopada 1918 r. Trzecie – zwycięskie – powstanie śląskie trwało od maja do lipca 1921 roku. Zakończyło się korzystnym dla Polski podziałem Górnego Śląska.

Projekt „Szlakami niepodległości” możecie oglądać w serwisach internetowych Polska Press Grupy. Poniżej znajduje się link do projektu. Zapraszamy.

Wideo

Materiał oryginalny: Szlakami niepodległości, czyli obrazy odradzającej się Polski - Dziennik Bałtycki