Szkoły spieszą się z wystawianiem ocen, a uczniowie piszą sprawdzian za sprawdzianem. "To jakieś szaleństwo"

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Wystawienie ocen podczas nauczania zdalnego nie jest łatwe, na co zwraca uwagę wielu nauczycieli.
Wystawienie ocen podczas nauczania zdalnego nie jest łatwe, na co zwraca uwagę wielu nauczycieli. Karolina Misztal/ Zdjęcie ilustracyjne
- Dzieci siedzą do nocy, żeby odrobić lekcje - denerwują się rodzice. W wielu szkołach w Kujawsko-Pomorskiem trwa bowiem przyśpieszone wystawianie ocen na zakończenie pierwszego semestru. Powód? Przesunięcie terminu zimowych ferii.

Zobacz wideo. Koncert sylwestrowy online 2020/2021 Opery Nova w Bydgoszczy

- Gdy patrzę, ile teraz mój syn spędza czasu nad lekcjami, to jest mi go po prostu żal - mówi pani Beata, mama 16-letniego Bartka. - Ma sprawdzian za sprawdzianem, dużo zadań domowych, robi jeszcze jakieś prezentacje w internecie ,więc całymi dniami prawie nie wstaje od laptopa. Nauczyciele tłumaczą, że muszą tyle zadawać, bo trzeba wcześniej niż zwykle wystawić oceny. Termin w szkole syna jest do świąt, więc wszystko robi się na wariata.

To też może Cię zainteresować

- W naszej szkole, żeby można było wystawić ocenę na semestr, muszą być co najmniej trzy oceny cząstkowe. No i teraz ci, którzy ich na mają, muszą zaliczać materiał. Nie rozumiem, dlaczego nauczyciele nie mogli pomyśleć o tym wcześniej - przecież wiadomo było, że kiedyś te stopnie na półrocze trzeba będzie wystawić - denerwuje się mama Julii, uczennicy siódmej klasy.

Ferie od 4 do 18 stycznia 2021

Podobna sytuacja jest w wielu placówkach w Kujawsko-Pomorskiem, a powód to przesunięcie ferii. W tym roku szkolnym z powodu epidemii odbywają się one w całym kraju w jednym terminie od 4 do 17 stycznia 2021. Rząd zaleca, aby uczniowie spędzili je w domu.

Dodajmy, że w czwartek minister zdrowia Andrzej Niedzielski ogłosił w dniach od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 narodową kwarantannę. W praktyce oznacza to m.in. zamknięcie hoteli i stoków narciarskich. Utrzymano również obostrzenie dotyczące wychodzenia z domu dzieci do lat 16. Tak jak obecnie, od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 będą one mogły wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej. Wyjątkiem będą półkolonie.

Stopnie wystawiają do świąt

Zwykle pierwszy semestr kończył się właśnie przed rozpoczęciem ferii. Teraz jednak nie jest to takie oczywiste, dlatego MEN podkreśla, że o terminie zakończenia pierwszego semestru decydują poszczególne szkoły. W razie potrzeby mogą one wprowadzić zmiany w organizacji roku szkolnego w swojej placówce.

- Gdy tylko ogłoszono, że ferie będą wcześniej i w tym samym terminie w całym kraju, wprowadziliśmy zmiany w organizacji roku szkolnego - mówi Barbara Zybała, wicedyrektor II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. - Przesunięcie ferii trochę skomplikowało nam wcześniejsze plany, bo zawsze staraliśmy się, aby długość obu semestrów była podobna. Jednak tym razem zdecydowaliśmy, że oceny muszą być wystawione do 21-22 grudnia. Wtedy kończy się pierwszy semestr, są też zaplanowane spotkania online z rodzicami. Po feriach, 18 stycznia rozpoczynamy semestr drugi. Bardzo chcielibyśmy wrócić do zajęć stacjonarnych, zwłaszcza z maturzystami, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że to mało prawdopodobne.

Skończą semestr w styczniu

Inaczej pracę zaplanowano sobie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 we Włocławku. - Uczniowie będą mieli wystawione oceny do 22 stycznia, a semestr kończymy 31 stycznia. Jest więc jeszcze sporo czasu - informuje Marek Wódecki, dyrektor placówki. - Oceny półroczne mają znaczenie symboliczne, ważniejsze są te na koniec roku szkolnego.

Oceny na semestr nie są potrzebne

Podobne zdanie ma Jarosław Durszewicz, prezes Fundacji Szkoła bez Ocen, który zauważa, że wystarczyłaby jedna ocena na zakończenie roku szkolnego.

- Półrocze, klasyfikacja, zbliżające się ferie. Niby normalne życie szkoły, a tak naprawdę odtwarzanie schematu w którym tkwimy, zmuszającego nauczycieli do podejmowania czynności, których podejmować nie muszą - Sprawozdania, które w większości trafiają do przepastnych szuflad dyrektorskich biurek, zawiadamianie rodziców o przewidywanych ocenach, pisma o zagrożeniu oceną niedostateczną. A do tego stres rodziców, uczniów i nauczycieli, spotęgowany sytuacją epidemiczną. Tyle, że tak naprawdę wcale nie jest to konieczne. Kurczowo trzymamy się ocen, których nie trzeba wystawiać. Wystarczy jedna na zakończenie roku - mówi Jarosław Durszewicz, prezes Fundacji Szkoła bez Ocen.

Jarosław Durszewicz zwraca też uwagę na jeszcze jeden aspekt. - W czasie edukacji zdalnej wielu rodziców i sami nauczyciele dostrzegają bezsens funkcjonujących wewnątrzszkolnych systemów oceniania i ich niezgodność z zapisami prawa oświatowego, choćby w zakresie oceny bieżącej. My jako fundacja będziemy dążyć do łamania tego schematu i stosowania prawa oświatowego zgodnie z jego zapisami - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szkoły spieszą się z wystawianiem ocen, a uczniowie piszą sprawdzian za sprawdzianem. "To jakieś szaleństwo" - Gazeta Pomorska

Wróć na i.pl Portal i.pl