Szkolenie UEFA Playmakers w Warszawie. "Celem projektu jest rozwój piłki kobiecej"

Tomasz Biliński
Szkolenie UEFA Playmakers w Warszawie. "Celem projektu jest rozwój piłki kobiecej"
Szkolenie UEFA Playmakers w Warszawie. "Celem projektu jest rozwój piłki kobiecej" Tomasz Biliński/Polska Press
UEFA chce do 2024 r. podwoić liczbę grających w piłkę kobiet. Nad jej rozwojem pracuje też PZPN. Stąd współpraca obu federacji przy projekcie "UEFA Playmakers", opartym na bajce Disneya "Iniemamocni 2", skierowanym do kilkuletnich dziewczynek, które nigdy nie grały w piłkę.

- Kiedy mówię "super", wy mówicie "moc". Super!
- Moc!
- Super!
- Moc!

To nie scena z koncertu hip-hopowego, a interakcja, jaka ma mieć miejsce podczas zajęć piłki nożnej dla dziewczynek w ramach projektu "UEFA Playmakers". "Ma", bo zajęcia ruszają w październiku, na początku miesiąca Polski Związek Piłki Nożnej na bazie materiałów UEFA szkolił trenerów z całej Polski. Pierwszą grupę zaprosił do Poznania, drugą - do Warszawy.

- UEFA Playmakers to program, który uruchomiła europejska centrala we współpracy z Disneyem. Wprowadza go w kilku federacjach, między innymi w PZPN. Program skierowany jest do dziewczynek w wieku pięć-osiem lat, które wcześniej nigdy nie grały w piłkę nożną. Chodzi o to, żeby zachęcić je do przyjścia na zajęcia, by poczuły magię futbolu, dobrą atmosferę, a wszystko osadzone jest w konwencji bajek wytwórni Walta Disneya. Pierwszą bajką, na której oparte są scenariusze treningów, to "Iniemamocni 2" - wyjaśnił Przemysław Prętkiewicz, koordynator projektu.

Ma być dużo dobrej zabawy, śmiechu i entuzjazmu. Cel? Rozwijanie podstawowych umiejętności ruchowych, życiowych i wartości. Przy okazji także piłkarskich, choć jeśli jakaś dziewczynka wybierze inną dyscyplinę, to nic złego się nie stanie. Jednak PZPN liczy że dzięki projektowi piłka kobieca w Polsce pójdzie do przodu.

- W każdym z 30 ośrodków, które tworzymy na terenie całej Polski, co pół roku będziemy mieli grupę 30 dziewczynek, które nie miały kontaktu z piłką nożną. Chcemy w ten sposób zachęcić je do piłki, żeby zostały w strukturach piłkarskich i docelowo zwiększyły liczbę dziewczynek trenujących piłkę nożną w Polsce. Mamy swoje cele jako PZPN. Do 2022 założyliśmy, że będziemy mieli milion zarejestrowanych osób trenujących piłkę nożną. Ten projekt ma nam pomóc, by zrealizować ten cel. Natomiast UEFA chce, by do 2024 r. podwoić liczbę trenujących dziewcząt - dodał Prętkiewicz.

Projekt realizowany jest we współpracy z klubami, akademiami, szkołami podstawowymi, a nawet przedszkolami. - Zwłaszcza dwaj ostatni partnerzy są dla nas bardzo ważni, bo w projekcie chodzi o dziewczynki, które nie grały w piłkę, więc w tych ośrodkach łatwiej nam do takich dotrzeć - zwrócił uwagę koordynator UEFA Playmakers.

Startujący w tym miesiącu program ma trwać (na ten moment) do końca sezonu 2022/23. Co pół roku do zajęć będzie przystępowała nowa grupa dziewczynek. Na razie w towarzystwie "Iniemamocnych".

- UEFA stworzyła projekt w oparciu o badania analizujące 27 programów piłkarskich. Według nich dziewczynki najchętniej zostają w piłce nożnej czy w innej dyscyplinie, jeśli mają dobre pierwsze doświadczenia. Takie będą miały, kiedy środowisko zajęć będzie przyjazne i oparte o radość, którą będą czerpały. Dodatkowo ważna jest możliwość poznawania nowych koleżanek - tłumaczyła edukatorka UEFA Playmakers Sandra Wachowicz.

JUŻ IDZIESZ? MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24