18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Szewach Weiss: O zajściu w Jedwabnem będzie mówił cały świat

Redakcja
Mam nadzieję, że wandalami nie byli Polacy - mówi profesor
Mam nadzieję, że wandalami nie byli Polacy - mówi profesor Marcin Osman
- Na świecie powszechnie się dziś rozumie, że Polska była ofiarą faszyzmu. I właśnie dlatego, kiedy dzieje się coś takiego jak w Jedwabnem, w świat zostaje wysłany sygnał, że w Polsce w dalszym ciągu istnieją tony antysemickie, że się nie zmieniła. A to nieprawda - mówi prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, w rozmowie z Barbarą Dziedzic.

Pomnik w Jedwabnem zdewastowano w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wybór tej daty ma szczególne znaczenie?
Wybór na taką manifestację dnia, w którym faszyzm napadł na Polskę, z pewnością nie jest przypadkowy. Kalendarz to bardzo wygodne boisko dla prowokacji. Jest zderzeniem wartości i symboli: 72 lata temu zaczęła się wojna, która zmieniła zasady i prawa całej cywilizacji, zniszczyła wszystkie wartości.

Dlaczego akurat w Jedwabnem?
Jedwabne po uroczystości odsłonięcia tego pomnika stało się swoistym symbolem polsko-żydowskiego pojednania, katharsisu w relacjach między tymi narodami.

Co Pan pomyślał, czytając o tym incydencie?
Pomyślałem o tym, że kiedy w 2001 r. odsłaniano pomnik w Jedwabnem, byłem ambasadorem Izraela w Polsce. Powiedziałem podczas tej uroczystości, że znam też inne stodoły.

Takie, w których Żydom pomagano.
Tak. I podobnie nie chciałbym, aby o zajściu w Jedwabnem myślano stereotypowo. Należy sprzeciwiać się stereotypom. Nie wolno oskarżać wszystkich Polaków o antysemityzm. Zawsze podkreślam to jako człowiek, który doświadczył Holokaustu i został uratowany przez Polaków.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNISZCZONEGO POMNIKA W JEDWABNEM

Więc należy także być ostrożnym w wyciąganiu wniosków z tego przykrego zajścia.
Jak najbardziej. Chociaż to bez wątpienia wydarzenie haniebne i wstydliwe dla całej Polski.

Dlaczego?
Pomimo że odpowiada za nie konkretny człowiek czy grupa ludzi, będzie o tym zajściu mówił cały świat.

Naprawdę ten incydent może zostać aż tak zauważony przez zagraniczną opinię publiczną?
Tak, ponieważ 1 września cały świat patrzy na Polskę przez mikroskop. Tego dnia staje się ona tematem szczególnym - symbolem całej tragedii wojny.

Symbolem-ofiarą?
Na świecie powszechnie się dziś rozumie, że Polska była ofiarą faszyzmu. I właśnie dlatego, kiedy dzieje się coś takiego jak w Jedwabnem, w świat zostaje wysłany sygnał, że w Polsce w dalszym ciągu istnieją tony antysemickie, że się nie zmieniła. A to nieprawda.

Zmieniła się, ale te tony wciąż istnieją?
Jestem pewien, że większość narodu polskiego czuje się w tej sytuacji niewygodnie, wstydzi się.

CZYTAJ TEŻ:
* Sikorski potępił incydent w Jedwabnem. 'Nie może być przyzwolenia dla takich zachowań
* Puńsk: Litewskie nazwy zamazane biało-czerwoną farbą. ' Chuligaństwo na tle narodowościowym'
* Nacjonaliści uderzają w mniejszość litewską na Podlasiu. Zniszczyli pomnik poety

Przede wszystkim nie wiemy jeszcze, kto jest za to zniszczenie odpowiedzialny.
Bardzo bym chciał, aby to w ogóle nie był Polak. To przecież niewykluczone.

Ustalenie sprawców nie będzie łatwe. Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" podaje, że w ciągu ostatnich trzech lat odnotowano kilka tysięcy podobnych incydentów, a w większości przypadków ich sprawcy pozostają bezkarni.
Wierzę, że polskie służby zrobią wszystko, aby znaleźć sprawcę. To bardzo ważne. Po dramacie, który rozegrał się podczas wojny, demokratyczne państwa pod hasłem "Nigdy więcej" muszą realizować hasło: zero tolerancji dla nietolerancji.

Polska realizuje je skutecznie?
Bez wątpienia. Takie wydarzenia to tylko incydenty.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNISZCZONEGO POMNIKA W JEDWABNEM

Jednak było ich ostatnio we wschodniej Polsce więcej - obraźliwe hasła pojawiły się też np. obok synagogi w Krynkach.
Pamiętajmy, że podobne zdarzenia mają miejsce na całym świecie. Walka przeciwko antysemityzmowi jest walką ogólnoludzką, humanistyczną przeciwko rasizmowi, faszyzmowi, totalitaryzmowi. Antysemita jest rasistą i faszystą, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy.

Swastyka, która pojawiła się obok napisów, wskazuje na prowokację ze strony organizacji neofaszystowskiej?
Jan Paweł II powiedział: "Każdy ma swoje Westerplatte". Podobnie każdy Żyd ma swoje Jedwabne. Swastyka jest symbolem przekleństwa wojny, symbolem szataństwa. Ten, kto ją narysował, używając tego symbolu, chciał strzelić w samo serce. Jednak wolałbym nie snuć na ten temat hipotez, dopóki nie poznamy jednoznacznego stanowiska służb bezpieczeństwa lub chociaż poszlak. W tych sprawach trzeba być szczególnie delikatnym.

Bo antysemityzm to dziś sprawa wciąż drażliwa?
To temat na granicy niezagojonej rany.

W serii incydentów znalazła się też jednak próba podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej, a więc mamy do czynienia nie tylko z zachowaniami antysemickimi.
To mogli być faszyści chorzy na ksenofobię. Nie jest wykluczone, że za serię aktów wandalizmu odpowiada jedno ugrupowanie. Ale może być też zupełnie inaczej: wiemy dziś dobrze, że istnieje także islamski antysemityzm.

Barbara Dziedzic

CZYTAJ TEŻ:
* Sikorski potępił incydent w Jedwabnem. 'Nie może być przyzwolenia dla takich zachowań
* Puńsk: Litewskie nazwy zamazane biało-czerwoną farbą. ' Chuligaństwo na tle narodowościowym'
* Nacjonaliści uderzają w mniejszość litewską na Podlasiu. Zniszczyli pomnik poety

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W Muzeach Żydów i tych w USA i tych w Polsce puszcza się zwiedzającym ten film gdzie „żydzi” wyjaśniają, kto jest panem polskiej ziemi.Proszę posłuchać co ta wyleniała Chazarka na tym filmie mówi ! Z jej wypowiedzi wynika, że tutaj nigdy nie mieszkały inne ludy tylko chazarskie dzikusy zasiedlały te dzikie ostępy, po których hasały niedźwiadki i jelonki a nazwę Polska zawdzięczamy hebrajskiemu brzmieniu „ziemi obiecanej” !! Najśmieszniejsze to to, że sami Chazarzy używają JIDISH czyli język, który jest dialektem niemieckiego i nie ma nic wspólnego z hebrajskim. Prawdziwi żydzi nie maja nic wspólnego z Chazarami tymi nibyżydami o turkomongolskiej haplogrupie krwi. Nikt w Polsce nie wie, że wyraz „żyd” nie oznacza narodowości lecz pochodzi z angielskiego jewellery – handlarz drogimi kamieniami, w skrócie jew i pojawił się w angielskich słownikach dopiero w XVIII wieku. Taki właśnie przekaz idzie do wycieczek zagranicznych zwiedzających muzeum żydów polskich !! Powoli przyzwyczaja się świat i tubylców, że to my jesteśmy gośćmi na ziemi podarowanej Chazarom przez siły wyższe !!! MY jesteśmy przybłędami… oni są u siebie !!

Film jest pod patronatem loży – B’nai B’rith – Loża Poli, doglądanej i zaproszonej do Polski przez Kalkszteina, który dla zmyłki nazywany jest przez tubylców Kaczyńskim. To on ich zaprosił do Polski. „W 2007 po niemal 70 latach nieistnienia odrodziła się w Polsce jedna z najbardziej znaczących organizacji Żydowskich – B’nai B’rith – Loża Polin.”To ta sama żydowska wypłosza, która mówiła, że Polska to „anomalia”. Tfu!

G
Gość

Czekam na opracowanie naukowe wydarzeń ostatnich ! Jak armia sowiecka w której oficerami byli żydzi w 1939 r napadła na Polskę 17 września a potem ta sama armia sowiecka z żydami oficerami wyzwalała nas od samych siebie . Jak w niby wyzwolonej Polsce w 1944 r żydzi oficerowie NKWD obejmowali kluczowe stanowiska w administracji, wojsku i służbach bezpieczeństwa w PRL. Jak doszło do skrajnego stalinizmu. A potem w cudowny sposób na szczytach władzy Solidarności znaleźli się znowu Żydzi ! Dalej ! Osławiona Magdalenka z żydem Mazowieckim na czele i podział władzy. Dalej ! Dzieci resortu trzymające władzę w Polsce już liberalnej skupieni pod berłem Tuska w formacji PO ? Mam nadzieję, że jak PO zleci na śmietnik historii i media będą polskie to się dowiemy ! Sądzę, że dożyję ! Pragnę zaznaczyć pewien paradoks ! Pani Premier Ewa Kopacz jako patriotyczny czyn wydobyła z ziemi szczątki pomordowanych żołnierzy AK i urządziła piękny patriotyczny pokaz pochówku tych nieszczęsnych chłopców których pomordowali żydzi z NKWD . Po co by zyskać ileś tam głosów dla PO w wyborach do par lamentu. Zapomniała tylko opublikować listę morderców, dziadków i ojców dzieci resortu ! Te wydarzenia uważam za bardzo pilne ! One mają i będą miały wpływ na to jak będzie wyglądać Nowa Polska i jak będą wychowywane następne pokolenia Polaków !

A
ABC

Panie Weiss chce Pan tu grać takiego przychylnego Żyda, który nie chce Polakom zaszkodzić i który nie mówi, żeby patrzeć stereotypowo na Jedwabne itp itd. Oh jakie to piękne.. płaczmy wszyscy.... no litości. Gdyby Pan naprawdę był wdzięczny Polakom, którzy jak Pan mówi- uratowali Pana, to o Jedwabne pytania kierowałby Pan nie do Polaków, a do Niemców. Nie wiem jak się Pan na historii zna, ale w 41 roku Niemcy zaatakowali ZSRR, rozpoczynając jednocześnie wyniszczanie narodu Żydowskiego na terenach Podlasia. Tak równiez byłow Jedwabnem, które podlegało pod władze niemieckie w tym okresie! A Polak prosze Pana w tych latach nie mógł miec nawet benzyny u siebie! To było zakazane! Tylko wojsko niemieckie miało do niej dostęp. Niech Pan o tym pamięta co dzień karmiac ludność kłamstwami! Dosyć mam zagrabiania naszej polskości przez prowadzenie gry, z której sobie uczyniliście holokaust! Czemu nie zgodziliście się na ekshumację zwłok w Jedwabnem? Religia Wam zabrania??? a co było z żydowskim cmentarzem pond Nowym Jorkiem, gdzie chowano Żydów od XIX wieku?? Sprzedano go pod budowę supermarketu!! Dość tych kłamstw, łapy precz od POLSKI!! Wstydźcie się- Polacy Wam pomagali,a teraz wy Polaków okradacie! Czemu się dziwicie, że Was ludzie nienawidzą jak robicie wszystko by tak właśnie było!

P
Polak

A bluzgi i kpiny z Polaków to wolność słowa.

W
Widukind

Pamiętam doskonale jako podczas okupacji jaruzelskiej tzw. nieznani sprawcy malowali głupoty na pomnikach żołnierzy sowieckich a potem komunistyczna tv pokazywała to jako news. Po latach okazało się że to była robota SB. Czyżby historia się POwtórzyła, tow. WeiSS ?

H
Hahaha

Albo nie chce, albo mu nie wolno, a najprawdopodobniej i jedno i drugie.

d
długo_pis

ofiara codziennie pada kazdy obiekt i obojetne czy stoi czy jest w ruchu... codziennie widze umazane tramwaje elewacje budynkow od fundamentu po dach... i o co bic piane zydzie! głupek zawsze bedzie głupkiem bez wzgledu czy jest biały, czarny czy zółty o wyznaniu nie wspomne!

P
POLAK

Żydki martwią się o Jedwabne, że ich w ten sposób się szykaluje i nie lubi a co oni wyprawiają z muzułmanami w Palestynie. Oni są tacy sami jak Hitler. Dokładnie robią to samo. Zapomnieli jak to było podczas II wojny śiwatowej? TRzeba im przypomnieć jak to jest być prześladowanym aby zaprzestali ścigania muzułmanów w Palestynie.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Szewach Weiss: O zajściu w Jedwabnem będzie mówił cały świat

G
GAMA

A może cały świat zajmie się mordowanymi Palestyńczykami?

M
Magda
Pewnie myśleli, że w ten sposób pomogą jedynej słusznej partii na początku kampanii wyborczej!
_JaC

...żeby napluć na Polske i na Polaków.

Z
Zbynio

Żyjemy w szczęśliwych czasach, nic nam nie grozi, świat nie ma już innych zmartwień jak to, że w jakieś mieścinie, a może wsi, w zapyziałym kraju, na peryferiach UE, jakiś stuknięty a może pijany facet coś tam zamalował i coś namalował.

Dodaj ogłoszenie