Sześciolatki w szkole: Reforma wprowadzona po 6 latach

  Sześciolatki w szkole: Reforma wprowadzona po 6 latach

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  dr Anna Watoła, pedagog z Uniwersytetu Śląskiego, specjalizująca się w kształceniu wczesnoszkolnym. By poznać różne modele kształcenia najmłodszych dzieci,
  1/3
  przejdź do galerii

  dr Anna Watoła, pedagog z Uniwersytetu Śląskiego, specjalizująca się w kształceniu wczesnoszkolnym. By poznać różne modele kształcenia najmłodszych dzieci, odwiedziła już kilkadziesiąt krajów świata. Jednym z nich była Kenia. Sytuacja dzieci w Afryce i ich ogromna chęć do nauki tak uwiodły panią pedagog, że zdecydowała się tam wybudować szkołę. W ramach prezentu od miejscowych otrzymała kawałek ziemi na wyspie Wasini. W styczniu wybiera się tam ponownie, by już rozpocząć prace budowlane. Cały czas prowadzi też zbiórkę przyborów szkolnych i sprzętu elektronicznego, który zawozi do afrykańskich szkół. ©arc.

  Nie pytajmy, czy sześciolatki są gotowe na szkołę, ale czy szkoła gotowa jest dobrze ich przyjąć. To jest o wiele ważniejsze - zaznacza dr Anna Watoła z Katedry Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Pedagogiki Mediów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
  Mija szósty rok od ogłoszenia reformy 6-latków. Tyle lat potrzebowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, by w pełni wprowadzić zmiany, czyli obowiązek szkolny dla wszystkich dzieci 6-letnich. Mimo ogromnych pieniędzy, jakie wpompowano w szkoły, i kampanii promocyjnych, nie udało się przekonać wszystkich rodziców. Mam wrażenie, że z roku na rok tych niechętnych zmianie było coraz więcej.
  Rodzice, którzy przetestowali reformę na własnych dzieciach, mogli zobaczyć w praktyce, jak ona wygląda.
  Kiedy nasza pociecha jest z nami w domu i nie mamy jej z kim porównać, do kogo odnieść jej osiągnięć, to nam - rodzicom - wydaje się, że wszystko robi najlepiej, najszybciej i w ogóle, we wszystkim jest "naj". Tymczasem posłanie dziecka do szkoły, gdzie oceniane jest inną miarą niż rodzicielska, zmienia to spojrzenie. W szkole albo dany poziom rozwojowy osiąga się albo nie. W wielu przypadkach odsłania to "niedoskonałości" dzieci, których rodzice wcześniej nie zauważali, nie chcieli zauważyć lub uznali, że z czasem same się wyrównają.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  ZMIANY W SZKOLE 2015/2016


  To jak więc jest z 6-latkami? Nadają się do pierwszej klasy czy nie?
  Nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy 6-latek nadaje się do szkoły, pod warunkiem, że stworzymy w niej odpowiednie dla niego warunki. Przez "odpowiednie" rozumiem zróżnicowane warunki. Bowiem każde dziecko w tym wieku jest inne. Na przykład w wiejskich szkółkach w Afryce dzieci grupuje się nie ze względu na wiek, a według ich umiejętności. W jednej klasie widziałam 5- i 12-latka, który wcześniej nie miał styczności ze szkołą. Uczyli się tych samych rzeczy. Wychodząc z założenia, że 6-latek ma zachowaną równowagę w rozwoju fizycznym, psychicznym, społecznym i intelektualnym, możemy założyć, że z pewnością da sobie radę w szkole. Tylko tu też postawię warunek: musi spotkać nauczyciela, który doskonale zna mechanizmy psychofizyczne rozwoju dziecka. To znaczy, znać powinien je każdy nauczyciel. Ta wiedza jest konieczna do zdania egzaminów na studiach. Ważne jest to, by stosował ją w praktyce. A z tym wiadomo, jak jest. Nauka swoje, a życie codzienne swoje. Dlatego zmieniłabym postawione przez panią pytanie, bo powinniśmy pytać, czy szkoła gotowa jest dobrze przyjąć 6-latka.

  ZOBACZ KONIECZNIE
  Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zapewnia, że zagłosowanie za cofnięciem reformy w referendum zaplanowanym na 25 października może przynieść zwolnienia nauczycieli i zaowocować przepełnionymi przedszkolami. - Gdybyśmy nagle uznali, że do szkoły mają iść siedmiolatki, oznaczałoby to, że mamy jeden pusty rocznik. Byłby taki wrzesień, w którym do szkoły nie poszedłby żaden pierwszak. Tym samym wszyscy nauczyciele wczesnoszkolni przez trzy lata byliby bez pracy. Równolegle zrobiłby się olbrzymi tłok w przedszkolach - podkreśla minister.


  Wielka przeciwniczka obniżenia wieku szkolnego, Karolina Elbanowska, która wraz z mężem Tomaszem prowadzi akcję "Ratuj Maluchy", nieraz wyliczała wiele przeciwwskazań do posyłania 6-latka do szkoły. "Wiele z tych małych rączek nie ma jeszcze wykształconego tzw. chwytu pisarskiego, a oczekuje się od nich kaligrafowania" - czytamy w jednym z jej komentarzy.
  6-latki nie muszą mieć takich zdolności. Dzieci w tym wieku powinny pisać, rysować, tworzyć znaki literopodobne, czyli szlaczki, na gładkim papierze. Bez linii, kratek, wzorów. Jeśli przestrzeń do pisana w jakiś sposób im ograniczamy, to i tak powinna być jak najobszerniejsza. By ruchy dzieci mogły być zamaszyste. Im drobniejsze znaczki dziecko ma napisać, tym napięcie mięśniowe wykorzystywane przy pisaniu jest mocniej angażowane. Pamiętajmy, że wtedy pracują nie tylko paluszki czy dłoń, a całe przedramię czy obojczyk. Chcąc przekonać studentów, by w szkole nie wprowadzali za szybko liniatury czy kratek, proszę ich, by wzięli długopis do ręki, z której na co dzień nie korzystają i spróbowali starannie pisać w wąskiej liniaturze. Okaże się, że po chwili boli cała ręka. Taka ciekawostka: w eksperymentalnej szkole Areta w Norwegii w ogóle zrezygnowano z nauki ręcznego pisania. Dzieci uczą się korzystać wyłącznie z klawiatury. Dopiero kiedy w pełni rozwiną się wszystkie kości, a proces trwa nawet do 12. roku życia, zaczynają ćwiczyć pisanie ręczne.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo