Szef senackiej komisji nauki: w szkołach nadal będzie nauka o Powstaniu Wielkopolskim

OPRAC.:
Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Pisma do szefowej MEN ws. pozostawienia w podstawie programowej szerokiej wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przesłali już marszałek województwa wielkopolskiego oraz, wspólnie, podmioty, których inicjatywą było ustanowienie 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Pisma do szefowej MEN ws. pozostawienia w podstawie programowej szerokiej wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przesłali już marszałek województwa wielkopolskiego oraz, wspólnie, podmioty, których inicjatywą było ustanowienie 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Robert Woźniak
- W szkołach nadal będzie nauka o Powstaniu Wielkopolskim, mam zapewnienie minister Barbary Nowackiej – powiedział w piątek szef senackiej komisji nauki Waldemar Witkowski. Jak stwierdził, dobrze się stało, że o powstaniu wielkopolskim znów jest głośno.

Do 19 lutego potrwają, prowadzone przez MEN, prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które mają obowiązywać od nowego roku szkolnego. Według obecnej propozycji zmian, w programie historii przekazywanej w liceach ogólnokształcących i technikach z treści nauczania w zakresie podstawowym wypadłby punkt dotyczący genezy Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz jego znaczenia dla odrodzenia się państwa polskiego i obrony jego niepodległości w 1920 r. Natomiast nadal omawiany byłby proces kształtowania się polskiej granicy z Niemcami, z uwzględnieniem Powstania Wielkopolskiego, powstań śląskich i plebiscytów.

Pisma do szefowej MEN ws. pozostawienia w podstawie programowej szerokiej wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przesłali już marszałek województwa wielkopolskiego oraz, wspólnie, podmioty, których inicjatywą było ustanowienie 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Jako szef komisji edukacji pozwoliłem sobie zadzwonić do Barbary Nowackiej. Powiedziała, że ona nie zamierza wykreślać z postawy programowej informacji o powstaniu wielkopolskim – powiedział PAP senator Witkowski.

Jak dodał, w tej sprawie doszło do manipulacji i celowego nagłaśniania planów rzekomego wykreślenia Powstania Wielkopolskiego z podstawy programowej przez nieżyczliwe minister osoby.

- Walka wyborcza trwa na różnych szczeblach. Rzeczywiście, Barbara Nowacka chce coś zmienić w edukacji, ale na pewno Powstanie Wielkopolskie nie zniknie z podręczników i podstawy programowej. A to, że trwa dyskusja na ten temat, to dobrze - o Powstaniu Wielkopolskim jest więcej wiadomości, niż normalnie – powiedział.

Witkowski zapewnił, że także jako wnuk Powstańców Wielkopolskich będzie czuwał nad tym, by nie brakowało wiadomości o powstaniu wielkopolskim w szkolnych podręcznikach.

W piątek w Poznaniu wmurowany został kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Gotowe muzeum chętni odwiedzą w grudniu 2026 roku. Wmurowanie nastąpiło w rocznicę rozejmu w Trewirze, który formalnie kończył powstanie wielkopolskie. W uroczystości uczestniczyli m.in. potomkowie powstańców.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Członek Polski 2050 został oficjalnie zaprezentowany 16 lutego, podczas otwarcia poznańskiego biura posłanki Ewy Schadler. Adwokat Przemysław Plewiński ma 39 lat.

Trzecia Droga zaprezentowała swojego kandydata na prezydenta...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Obserwuj nas także na Google News

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl