Szef MSZ Radosław Sikorski prosi niemiecki rząd o „kreatywny sposób” znalezienia formuły dotyczącej reparacji

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Szef MSZ Radosław Sikorsk przebywa z wizytą w Berlinie. Spotkał się tam ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock.
Szef MSZ Radosław Sikorsk przebywa z wizytą w Berlinie. Spotkał się tam ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock. PAP/EPA
We wtorek szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w Berlinie ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock. Jednym z tematów poruszonych podczas rozmów były reparacje wojenne od Niemiec. – Będę prosił panią minister, aby rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia – zapowiedział szef polskiego MSZ.

Spis treści

Szef MSZ w Berlinie. Jednym z tematów rozmów reparacje wojenne

– Myślimy o przyszłości, chociaż wiemy, że kwestie historyczne będą jeszcze długo odgrywały ważną rolę w naszych relacjach z Niemcami – powiedział Radosław Sikorski.

Na wspólnej konferencji ze swoją niemiecką odpowiedniczką szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że minister Annalena Baerbock „ma świadomość, jak ważną rolę w polskim społeczeństwie odgrywa pamięć o ofiarach poniesionych podczas II wojny światowej”. – Wielokrotnie osobiście dawała temu wyraz – mówił.

Podkreślił, że „jednym z tematów, które będzie chciał poruszyć, jest projekt Domu Niemiecko-Polskiego, na wcześniejszym etapie prac znany jako miejsce pamięci i spotkań z Polską, które ma powstać w Berlinie jako miejsce upamiętniające polskie ofiary i straty wojenne”.

– Będę też prosił panią minister, aby rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia – zapowiedział szef MSZ.

Ocenił, ze „dobra, pełna zaufania współpraca dwustronna, którą mamy nadzieję osiągnąć, jest niezbędną podstawą do rozszerzania jej na innych partnerów w Unii Europejskiej”.

Szefowa MSZ Niemiec: Polska dużo wcześniej rozpoznała zagrożenie ze strony Rosji

Szefowa niemieckiej dyplomacji podkreśliła, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już prawie dwa lata, a „Putin nie rezygnuje, ze swojego obłędnego planu przesuwania granic w Europie”, stosując przemoc wobec cywilów, dzieci i kobiet. – Ludzie sprzeciwiają się temu w Ukrainie od prawie dwóch lat z bohaterską odwagą i tym samym bronią nie tylko swojego kraju, bronią także wartości Europy, bezpieczeństwa nas wszystkich i tym samym przyszłości naszych dzieci – mówiła.

Dodała, że „Niemcy i Polska są zupełnie zgodne, stoimy w dalszym ciągu mocno u boku Ukrainek i Ukraińców w ich walce o wolność, wsparcie dla Ukrainy jest dalej udzielane, tak długo jak będzie to konieczne”.

Zapowiedziała też, że w czerwcu w Berlinie odbędzie się konferencja na temat odbudowy Ukrainy.

Baerbock zwróciła też uwagę, że Polska dużo wcześniej rozpoznała zagrożenie ze strony Rosji, ponieważ - jak powiedziała - dla ludzi w Polsce Rosja Putina jest bardzo blisko. – Dzisiaj dla nas wszystkich jest jasne - bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo państw bałtyckich jest naszym bezpieczeństwem, (nas) wszystkich i tego bezpieczeństwa bronimy wspólnie jako sojusznicy w NATO – wskazała.

Podkreśliła też, że „bezpieczeństwo Polski i państw bałtyckich jest naszym bezpieczeństwem”. Annalena Baerbock podkreśliła, że silna Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje żywej przyjaźni niemiecko-polskiej.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl