Szef MRiT Waldemar Buda tłumaczy, dlaczego odebrał TVN status centrum badawczo-rozwojowego

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Waldemar Buda: Nie miałem wyboru. Zanim TVN ogłosi, że łamane jest prawo do wolności nauki proszę o przestrzeganie prawa jak pozostałe centra badawczo-rozwojowe.
Waldemar Buda: Nie miałem wyboru. Zanim TVN ogłosi, że łamane jest prawo do wolności nauki proszę o przestrzeganie prawa jak pozostałe centra badawczo-rozwojowe. Fot. Adam Jankowski/ Polska Press
Ministerstwo rozwoju i technologii odebrało TVN status centrum badawczo-rozwojowego. Teraz szef tego resortu Waldemar Buda wyjaśnia powody takiej decyzji.

TVN traci status centrum badawczo-rozwojowego. MRiT tłumaczy powód

Szef MRiT Waldemar Buda opublikował na swoim profilu na Twitterze skan dokumentu, na mocy którego TVN pozbawiony został statusu centrum badawczo-rozwojowego.

„Status musiał zostać cofnięty zgodnie z art. 19 ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Każde centrum badawczo-rozwojowe (CBR) jest zobowiązane do złożenia wniosku o utrzymanie statusu centrum badawczo-rozwojowego nie później niż w terminie 2 miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Przepisy określają to precyzyjnie bez możliwości zmian terminu składania wniosków o utrzymanie statusu CBR w późniejszym czasie” – podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi na pytania PAP.

Z dokumentu opublikowanego na profilu ministra Budy wynika, że udziałowcy TVN zatwierdzili sprawozdanie finansowe spółki za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. dnia 13 października.

Status centrum badawczo-rozwojowego. Jakie daje korzyści?

Na stronach MRiT czytamy, że dzięki statusowi centrum badawczo-rozwojowego przedsiębiorca prowadzący badania i prace rozwojowe może skorzystać ze wsparcia w postaci wyższych ulg podatkowych.

„Przedsiębiorcy, którzy posiadają status centrum badawczo-rozwojowego nadany na podstawie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych korzystają z ulgi odliczeniowej, która polega na możliwości odliczania od podstawy opodatkowania do 200 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową” – podano na stronach resortu rozwoju i technologii.

Wśród ulg, z jakich korzysta przedsiębiorca posiadający status centrum badawczo-rozwojowego, są m.in. zwolnienia z podatku od nieruchomości „w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych”.

Z dokumentu opublikowanego przez Waldemara Budę wynika, że TVN uzyskał status centrum badawczo-rozwojowego na mocy decyzji z 11 sierpnia 2021 r.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ta decyzja jest na korzyść TVN-u bo teraz będą krzyczeć o nietolerancji.
Wróć na i.pl Portal i.pl