Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef i podwładny czasem inaczej interpretują prawo do urlopu

JJ
Pracodawca zwolnił mnie z pracy w kiosku z gazetami z dniem ostatniego października 2012 roku. W świadectwie pracy wpisał, że wykorzystałem 19 dni urlopu, podczas gdy faktycznie w tym roku wykorzystałem 26 dni, ale w tym 7 dni urlopu zaległego za zeszły rok. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? - pyta Czytelnik

Zgodnie z przepisami, w świadectwie pracy wpisuje się liczbę dni wykorzystanego urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, ale który przysługiwał za dany rok kalendarzowy. Nie wpisuje się natomiast urlopu zaległego, który był odbierany w danym roku. Tym samym pracodawca postąpił prawidłowo.

Na początku listopada złożyłem do mojego pracodawcy - dużej firmy produkcyjnej, wniosek o 3 dni urlopu na żądanie. Pracodawca odmówił mi argumentując, że taki urlop udzielany jest wyłącznie na pojedyncze dni. Czy miał rację?
Pracodawca nie miał racji. Z żadnych przepisów kodeksu pracy nie wynika zakaz udzielania urlopu na żądanie ciągiem.

Pracownik może zgłosić żądanie udzielenia urlopu nawet 4 dni z rzędu. Trzeba tylko pamiętać, że urlop na żądanie pomniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego. Jeśli zatem pracownik wykorzystał w ciągu roku urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, to nie przysługuje mu już urlop na żądanie.

W okresie od 8 do 19 października miałem zaplanowany urlop wypoczynkowy. W dniu 17 października zachorowałem, byłem na zwolnieniu lekarskim do 23 października włącznie. Czy w dniu 24 października powinienem stawić się w pracy, czy też bezpośrednio po zwolnieniu biegnie dalej niewykorzystany urlop?

Urlop wypoczynkowy, który jest przerwany zwolnieniem lekarskim nie przechodzi automatycznie na okres przypadający bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia. Tym samym pracownik w dniu 24 października powinien stawić się do pracy. Niewykorzystany z powodu choroby urlop nie przepada, lecz powinien zostać odebrany w innym terminie. Oczywiście nie jest wykluczone wykorzystanie go bezpośrednio po zwolnieniu - trzeba to tylko uzgodnić z pracodawcą.

Podczas konsultacji w redakcji "Dziennika Zachodniego" przy naszym telefonie zasiadł specjalista prawa pracy Michał Olesiak - prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Dziś prezentujemy odpowiedzi na pytania dotyczące urlopów. Nasz gość udzielał porad w ramach kampanii informacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy "Poznaj swoje prawa w pracy".

O szczegółach kolejnych konsultacji, które odbędą się w redakcji "Dziennika Zachodniego", poinformujemy naszych Czytelników wkrótce.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!