Szef gangu pozwał Polskę i wygrał. Musimy mu zapłacić za błąd sądu

Małgorzata Moczulska
Stanisław S., szef gangu bokserów, jednej z najniebezpieczniejszych grup przestępczych w Świdnicy, otrzymał od państwa polskiego, czyli nas wszystkich, 13 tysięcy złotych odszkodowania za zbyt długie, tymczasowe aresztowanie. To decyzja Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Stanisław S. domagał się aż 50 tysięcy złotych.

- Trybunał nie miał wątpliwości, że doszło do naruszenia art. 5 § 3 konwencji, czyli prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego na skutek przewlekłego stosowania tymczasowego aresztowania. Nie zgodził się natomiast co do wysokości żądanej kwoty. Zasądzone odszkodowanie zostało przelane na rachunek skarżącego - tłumaczy Marcin Wojciechowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Stanisław S. przebywał w areszcie ponad 6 lat, bez prawomocnego wyroku skazującego, choć taki zapadł. W 2009 roku m.in. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą został skazany na 13 lat więzienia. Jednak rok później Sąd Najwyższy wyrok unieważnił i nakazał rozpatrzenie sprawy raz jeszcze.

PRZECZYTAJ TEŻ: Było prawie jak w filmie: groźni gangsterzy, policja i prostytutki

Chodziło o to, że jednego z oskarżonych na 18 rozprawach reprezentował nie adwokat, a zatrudniony u niego aplikant pierwszego roku, który nie miał jeszcze uprawnień do stawania przed sądem okręgowym (ma je dopiero aplikant trzeciego roku).

- Sąd zorientował się w końcu że ten konkretny aplikant nie powinien stawiać się na rozprawach i zobowiązał do tego adwokata. Strony nie wnosiły jednak wtedy o powtórzenie przesłuchań świadków - tłumaczył Tomasz Białek, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy. I przyznaje, że to nauczka na przyszłość. - Wychodziliśmy z założenia, że jeśli adwokat przysyła aplikanta, to wie o procedurach. Nie sprawdzaliśmy za każdym razem, czy ktoś ma uprawnienia, ale będziemy musieli zacząć tak robić - dodawał.

Adwokat odpowiedział za to dyscyplinarnie, ale konsekwencje były większe. Zaraz po kasacji wyroku Stanisław S. wyszedł na wolność (musiał wpłacić 190 tys. zł kaucji, oddać paszport, a dodatkowo został objęty dozorem policyjnym). Poza tym proces, w którym na ławie oskarżonych poza Stanisławem S. zasiada 30 innych osób, a który paraliżował przez wiele miesięcy prace sądu i policji, ruszył od nowa i wciąż trwa. Do tego doszło odszkodowanie wypłacone z naszych podatków.

COMPONENT {"params":{"text":"GANG BOKSERÓW","id":"gang-bokserow"},"component":"subheading"}

Gang bokserów to największa i najgroźniejsza grupa przestępcza w powiecie świdnickim, jaką kiedykolwiek udało się rozbić. Prokuratura w kilku procesach oskarżyła aż 150 osób. Ponad połowa została skazana. Gangiem kierowali Piotr T. i Stanisław S., byli mistrzowie Polski w boksie.

Przez kilka lat grupa robiła co chciała. Zdaniem prokuratury ma na sumieniu usiłowanie zabójstwa, zastraszania, handel bronią oraz produkcję i handel narkotykami. Zdaniem śledczych przez kilka lat mieli przemycić do Polski z Holandii kilkaset kilogramów marihuany. We wrześniu 2003 r. przyjęli zlecenie na przemyt do Austrii miliona tabletek ekstazy wartych 4,5 miliona zł. Z Holandii bez problemu przedostali się do Wiednia, ale wpadli podczas transakcji w hotelowym pokoju, bo przemyt był prowokacją amerykańskich i austriackich służb specjalnych. Gang kontrolował też agencję towarzyską "Ranczo" w podświdnickich Marcinowicach, czerpiąc z tego przez kilka lat spore dochody.

CZYTAJ WIĘCEJ O GANGU BOKSERÓW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szef gangu pozwał Polskę i wygrał. Musimy mu zapłacić za błąd sądu - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl