Szef BBN: Parasol jądrowy NATO obejmuje także terytorium Polski

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jacek Siewiera zdradził sytuację obronną NATO w związku z potencjalnym atakiem Rosji. Wskazał na duże znaczenie parasola nuklearnego. Czy Polska w sytuacji zagrożenia byłaby bezpieczna?

Spis treści

Jak obronić się przed Rosją?

Szef BBN Jacek Siewiera pytany był w piątkowej "Rzeczpospolitej", co zrobić, żeby Rosja uznała, że jej się nie opłaca atak na kraje NATO.

Stwierdził, że należy "zbudować stuprocentową wiarygodność użycia potencjału, jakim dysponuje sojusz". Dodał, że potencjałem gospodarczym, demograficznym, wojskowym "absolutnie przekraczamy dziś rosyjski".

"Natomiast jedynym aspektem, który podlega testowaniu przez Rosję i może prowadzić do kontestowania porządku światowego, jest zachodnia determinacja i wola jego użycia. Wiarygodność, pewność, że środki odpowiedzi zostaną użyte solidarnie przez wszystkich uczestników sojuszu obronnego, jakim jest NATO, jest najbardziej skuteczną metodą odstraszania" - powiedział szef BBN.

Parasol nuklearny nad Polską

Siewiera był również pytany o to, czy Polska powinna uczestniczyć w natowskim programie Nuclear Sharing, oraz czy temat ten został poruszony w trakcie spotkania doradców ds. bezpieczeństwa na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Brukseli.

"Sojusz Północnoatlantycki jest sojuszem jądrowym. Stanowisko prezydenta oraz rządu w tym zakresie było przedmiotem dyskusji w ostatnich latach i powraca każdorazowo przed kolejnymi szczytami NATO" - odpowiedział.

Jego zdaniem "istotne jest, aby przypominać, że NATO posiada zdolność odpowiedzi jądrowej i parasol nuklearny obejmuje także terytorium Polski".

Czym jest Nuclear Sharing?

Program Nuclear Sharing zakłada rozmieszczenie w niektórych państwach NATO broni atomowej Stanów Zjednoczonych. Bomby B61 są przenoszone przez specjalne samoloty.

Głównym celem jest odstraszanie przeciwników przed ewentualnym atakiem.

W ostatnim czasie bardzo głośno jest o programie za sprawą Niemiec. Ze strony zachodniego sąsiada Polski pojawia się ryzyko opuszczenia programu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl