Szczytne cele Centrum Edukacji i Wsparcia „RES- GEST” w Rzeszowie

JH
„Nie przeocz głuchego” – możliwość rozwoju pasji niesłyszącego pracownika

Centrum Edukacji i Wsparcia "RES-GEST” jest organizacją pożytku publicznego, która prowadzi na rzecz 670 osób niesłyszących rehabilitację społeczno - zawodową. Utrzymuje się z darowizn, dotacji oraz składek członkowskich. Zapewnia usługi tłumacza polskiego języka migowego. Pomaga niesłyszącym w wypełnianiu dokumentów oraz poszukiwaniu pracy. Organizuje podopiecznym treningi oraz zajęcia sportowe.

W stowarzyszeniu na stanowisku informatyka pracuje Michał Wojdon, niesłyszący chłopak. Zajmuje się tworzeniem i aktualizowaniem stron, obsługą TV internetowej www.glusitv.pl, kodowaniem, edycją w HTML. Robi zdjęcia, nagrywa i montuje filmy, które kręci specjalnie dla osób niesłyszących. Tworzy też grafikę oraz banery w Adobe Photoshop. Niesłyszący Michał ze swojej pracy czerpie wielką przyjemność. Równocześnie może rozwijać zainteresowania i pasje.

Niesiemy pomoc i zrozumienie

Stowarzyszenie jako jedyne w Polsce przekazuje ważne informacje w polskim języku migowym. Robi to za pośrednictwem strony internetowej www.glusitv.pl, która miesięcznie ma około 20 000 odsłon. Taki wynik świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu osób niesłyszących w dostępie do informacji. Obecnie prowadzi internetowe doradztwo zawodowe za pośrednictwem kamerki internetowej dla osób niesłyszących.

Oferujemy warsztaty, szkolenia i staże
Istotnym elementem programu stowarzyszenia jest również aktywizacja społeczna i zawodowa osób niesłyszących. Centrum Edukacji i Wsparcia „RES-GEST” skutecznie pomaga w poszukiwaniu pracy oraz znalezieniu miejsca na staż. Organizuje warsztaty, kursy języka migowego oraz szkolenia zawodowe.

Organizacja prowadzi ogólnopolską telewizję internetową (www.glusitv.pl), gdzie wszystkie informacje prezentowane są w języku migowym. Stowarzyszenie zapewnia internetowe poradnictwo prawne i obywatelskie za pośrednictwem kamery internetowej. Podąża w innowacyjnych rozwiązaniach, ponieważ zależy im na niwelowaniu barier w dostępie do informacji i w komunikowaniu się osób niepełnosprawnych.

CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA

Michał trafił do Centrum Edukacji i Wsparcia „RES-GEST, po 6- miesięcznym stażu zorganizowanym właśnie przez stowarzyszenie. - Przyznam, że byłem zaskoczony ponieważ wiedziałem, że Michał nie ma wykształcenia informatycznego. Mimo tego, okazał się lepszy od niejednego stażysty po studiach, z jakimi miałem okazję współpracować. Lepszy w sensie: wiedzy, tempa pracy, znajomości „nowinek” technologicznych, zaangażowania i chęci rozwoju w tym kierunku – akcentuje Piotr Krupa, członek Zarządu Stowarzyszenia, współpracujący na co dzień z Michałem.

Idea równych szans
Obecnie stowarzyszenie realizuje projekt „Krajowa kampania informacyjno-promocyjna wspierająca osoby głuche i niedosłyszące w powrocie na rynek pracy i jako wartościowych pracowników”.

Kampania skierowana do instytucji publicznych, firm, organizacji pozarządowych, pracodawców oraz osób niesłyszących. Celem głównym jest zmniejszenie negatywnych postaw i zjawisk wobec osób niesłyszących, wśród podmiotów publicznych, organizacji pozarządowych, pracodawców oraz ich zmiana na postawy proaktywne, w zakresie wspierania równości szans kobiet i mężczyzn w życiu zawodowym i rodzinnym w środowisku osób niesłyszących.

Zauważ niedosłyszącego i głuchego

Członkowie stowarzyszenia zachęcają do osobistego działania na rzecz osób niedosłyszących i głuchych w powrocie na rynek pracy także poprzez obejrzenie i ocenę spotu www.glusitv.pl/rownosc/spoty przez wypełnienie ankiety lub umieszczenie komentarza pod filmem.

Inna droga to informowanie o istnieniu strony internetowej: www.glusitv.pl/rownosc/spoty. Znajdują się potrzebne osobom głuchym i niesłyszącym informacje, dotyczące m.in. dyżurów doradcy zawodowego (Odbywają się one w każdy wtorek w godz. 10 – 12 oraz w czwartek w godz. 16-18).

- Warto pokonać własne obawy i dać szansę, bo może okazać się, że głuchy nas bardzo pozytywnie zaskoczy i odkryjemy, że jego potencjał to nieoceniony skarb dla naszej działalności – podkreśla Piotr Krupa, koordynator projektu „Krajowa kampania informacyjno-promocyjna wspierająca osoby głuche i niedosłyszące w powrocie na rynek pracy i jako wartościowych pracowników”.

„Nie przeocz głuchego” - pasja niesłyszącego chłopaka

Michał Wojdon robi zdjęcia, nagrywa i montuje filmy, które kręci specjalnie dla niedosłyszących i głuchych. - To człowiek, który uwielbia wyzwania. Ciągle szuka nowych rozwiązań. Sumiennie i czasowo wywiązuje się z powierzonych mu zadań – z dumą wylicza Piotr Krupa. – Bo ja bardzo lubię swoją pracę – skromnie dodaje Michał Wojdon.

- W stowarzyszeniu preferujemy komunikację za pomocą komunikatora – w formie pisemnej. Wynika to z potrzeby dobrej organizacji pracy. Takim sposobem oszczędzamy dużo czasu. Michał także z tej formy korzysta. Zaznaczam, że większość pracowników jest po kursie polskiego języka migowego – podsumowuje Piotr Krupa.
US

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Szczytne cele Centrum Edukacji i Wsparcia „RES- GEST” w Rzeszowie - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie