Szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze. Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów w sierpniu weszło do Częstochowy

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W niedzielę, 14 sierpnia, niewielką, ale niezwykle barwną grupę stanowiła też 31. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna
W niedzielę, 14 sierpnia, niewielką, ale niezwykle barwną grupę stanowiła też 31. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna Katarzyna Gwara
Sierpień w Częstochowie upływa pod znakiem największego ruchu pielgrzymkowego. Pierwszy szczyt to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia. W wigilię tej uroczystości na Jasną Górę przybyło mnóstwo grup pielgrzymkowych. Wejścia pątników trwały od wczesnych godzin porannych.

Dwa intensywne dni

W dobie pandemii liczba osób przybywających na Jasną Górę była nieco niższa niż tradycyjnie, jednak w tym roku obserwujemy tendencję wzrostową. W sumie w tygodniu poprzedzającym święto, a więc od 8 do 14 sierpnia dotarło ponad 40 diecezjalnych pielgrzymek i wiele mniejszych. Niektórzy szli z najodleglejszych zakątków Polski.

Najbardziej intensywnymi dniami pod względem wejść pielgrzymów, były 13 i 14 sierpnia. Wtedy to od wczesnych godzin porannych na Jasną Górą docierali kolejni pątnicy.
W sobotę, 13 sierpnia, na Jasną Górę dotarło 12 pieszych pielgrzymek. Wśród nich była ta uznawana za najstarszą o nieprzerwanej ciągłości wędrowania, czyli 385. Piesza Pielgrzymka Kaliska. Pątnicy wędrują do Częstochowy, co roku do bez przerwy od 1637 roku. Nie zważając na epidemie dżumy, wojny światowe, czy zakazy organizowania pielgrzymek w czasach komunizmu. To jedna z niewielu grup, która wraca też pieszo!

Poza tym w sobotę do Częstochowy dotarły też pielgrzymki najdłużej trwające - 38. Szczecińska Piesza Pielgrzymka i 40. Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska. W przypadku tej pierwszej pątnicy szli aż 20 dni i pokonali 630 km. Ci drudzy wędrowali 13 dni i po przejściu 430 km osiągnęli cel – spojrzeli w oczy Matki Bożej.

Popołudniowy strumień pielgrzymów otworzyli pątnicy kieleccy. Z tej diecezji dotarło ponad 1,2 tys. osób. W sobotę pod szczytem "zameldowała" się również jedna z liczniejszych, czyli 44. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. Pątniczy szlak na Jasną Górę przemierzyło 4848 osób, w tym 83 kapłanów, 18 kleryków i 6 sióstr zakonnych.

Wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny otworzyła Podlaska Piesza Pielgrzymka. Poza tym 14 sierpnia przybyli również żołnierze, strażacy, niepełnosprawni, studenci i oczywiście wierna Warszawa. Niewielką, ale niezwykle barwną grupę stanowiła też 31. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna. Ich pielgrzymowanie to przede wszystkim żywe świadectwo w duchu ks. Jana Bosko, który uczył optymizmu, otwartości na drugiego człowieka, wiary w Jezusa w Eucharystii i miłości do Matki Bożej. Ich pielgrzymka zakończy się nocnym czuwaniem na Jasnej Górze. W sumie w przeddzień Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Częstochowy dotarło 14 grup pielgrzymkowych.

Co ciekawe, w dniach 13-14 sierpnia po raz pierwszy wejścia poszczególnych dużych grup na plac pod szczytem były transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i przez EWTN Polska.

Tradycyjnie 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznicę Cudu nad Wisłą na Jasnej Górze główna suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie. Przewodniczyć jej będzie abp. Wacława Depo.

Zobacz zdjęcia:

Skąd się wziął zwyczaj pielgrzymowania?

Każdego roku pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę. Przy tej okazji warto przypomnieć, że najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend, Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki. Druga była piesza pielgrzymka z Kalisza. Po raz pierwszy ruszyła w 1637 r. To jedna z tych pielgrzymek, podczas której pątnicy także pieszo wracają do domów. Trzecia to pielgrzymka piesza z Łowicza (od 1656 r.).

Nie przeocz

Zobacz także

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze. Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów w sierpniu weszło do Częstochowy - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl