Szczyt NATO. Prof. Piotr Grochmalski: Nowa strategia NATO to powrót do punktu wyjścia

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
- Najważniejsze było przyjęcie przez szczyt nowej koncepcji strategicznej – powiedział polskatimes.pl prof. Piotr Grochmalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Sztuki Wojennej, komentując zakończony w czwartek szczyt NATO, który odbył się w Madrycie.

– Ten dokument jest określany jako nowy paradygmat w skali ostatnich kilkudziesięciu lat, a więc sytuacji, która nastąpiła po 1991 roku – mówił prof. Grochmalski.

Specjalista przypomniał, że jest to już ósma koncepcja strategiczna w całej historii NATO, z czego cztery powstały za czasów Zimnej Wojny.

– One definiują przestrzeń postrzegania przez NATO zagrożeń, a także wyznaczają instrumenty do przeciwdziałania tym zagrożeniom – wyjaśnił.

Jak zaznaczył, nowa strategia jest „powrotem do punktu wyjścia”.

– Przecież NATO powstało mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa wobec groźby agresji ze strony Rosji – powiedział prof. Grochmalski.

Zwiększenie sił szybkiego reagowania

– Istotnym elementem pokazującym determinację i wolę na ile działania NATO są jednoznaczne jest potwierdzenie, że siły szybkiego reagowania wzrosną 7,5 razy z 40 000 do 300 000 – uważa ekspert.

Zdaniem prof. Grochmalskiego, jest to gigantyczny jakościowy skok, bo to są siły dedykowane do różnego rodzaju działań w skali globalnej, nie tylko jako ewentualne szybkie wsparcie dla działań wobec Rosji, ale także Chin, bo ta koncepcja strategiczna po raz pierwszy także dostrzega zagrożenie ze strony Chin i je opisuje.

– Co więcej, dostrzega także niebezpieczeństwo w powiększaniu się czy coraz większym zbliżeniu strategicznym między Rosją a Chinami – zauważył specjalista.

Poparcie dla niepodległej Ukrainy

– Wolą NATO jest istnienie suwerennej niepodległej Ukrainy jako ścisłego elementu porządku międzynarodowego w wymiarze euroatlantyckim, czyli w dokumencie strategicznym – mówił prof. Grochmalski

– Sojusz gwarantuje suwerenne niepodległe istnienie Ukrainy. To jest też bardzo istotne, natomiast ten element związany jest także ze szczególną nobilitacją Wschodniej Flanki NATO i uczynienie z niej kluczowego osiowego problemu przed jakim stoi Pakt Północnoatlantycki – dodał.

Ekspert skomentował także umieszczenie na stałe dowództwa 5. korpusu w Polsce.

– Oczywiście lokalizacja struktur dowódczych 5. korpusu w w Polsce, a konkretnie w Poznaniu, jest oczywistym dowodem na szczególną rolę, jaką pełni nasz kraj – mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl