Szczury biegają w centrum Częstochowy. Internauci nagrali FILM w alei NMP. Miasto: "kilka zgłoszeń nasilonej obecności"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Szczury biegają w Częstochowie. Czytelniczka z Częstochowy ma dowód na filmie.
Szczury biegają w Częstochowie. Czytelniczka z Częstochowy ma dowód na filmie. Grzegorz Gałasiński
Szczury biegają w centrum Częstochowy i zupełnie nie boją się ludzi. Na skrzynkę Fanpage'a portalu "Częstochowa Naszemiasto.pl" wpłynęły filmy od kilku różnych mieszkańców miasta, którzy twierdzą, że po godz. 21 można zobaczyć szczury biegające po alei NMP. - W alei NMP jest mnóstwo myszy i szczurów, przechodząc tam, naliczyłam ich około 20 - mówi pani Agnieszka, której nagrania prezentujemy.

W centrum Częstochowy roi się od szczurów i myszy - alarmują Czytelnicy Dziennika Zachodnie, a na dowód wysyłają nam filmy nagrane wieczorem. Jak twierdzą nasi informatorzy, po godz. 21 w alei NMP roi się od gryzoni.

Problem szczurów i myszy nie jest czymś nowym w alei NMP. Stare kamienice, lokale gastronomiczne i podwórza, w których jest wiele zamkniętych punktów i sklepów to idealne środowisko do rozwoju szczurów i myszy, zwłaszcza, że na brak żywności nie muszą one narzekać - kosze w alei NMP pełne są resztek wyrzucanych przez częstochowian bawiących się w centrum. Filmy, które otrzymaliśmy i sygnały od mieszkańców mogą jednak świadczyć o nasileniu tego problemu. Czy tak jest w rzeczywistości?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Władze Częstochowy: "kilka zgłoszeń nasilonej obecności szczurów"

- Wydział Ochrony Środowiska UM odnotował w okresie ostatnich 2-3 miesięcy kilka zgłoszeń dotyczące zauważalnej i nasilonej obecności szczurów w mieście: dotyczyły one lokalizacji w dzielnicach Śródmieście, Stare Miasto i Błeszno. Zgłoszenia ze Śródmieścia rzeczywiście mówiły głównie o alei Najświętszej Maryi Panny (w tym zwłaszcza II alei). Za każdym razem sprawa zgłaszana była Straży Miejskiej (w celu sprawdzenia czy administratorzy posesji wywiązują się z obowiązku deratyzacji) oraz wodociągom, w celu podjęcia interwencyjnej deratyzacji fragmentu sieci kanalizacyjnej w tym rejonie miasta. Ostatnie zgłoszenie do wodociągów zostało wysłane w miniony piątek, być może na efekty podejmowanych działań trzeba trochę poczekać - mówi nam Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Nie przeocz

Jak podkreśla rzecznik częstochowskiego UM, szczury mogą przyciągać miejsca znajdujące się na zapleczach lokali gastronomicznych w centrum miasta, gdzie szukają pożywienia.

- Często ich obecność jest to niestety także efekt wyrzucania przez niektórych mieszkańców resztek jedzenia np. dla gołębi w pobliżu śmietników lub porzucania pozostałości w różnych miejscach, w tym także także na zieleńcach. Gdyby dotychczasowe działania nie przynosiły efektu, nie jest wykluczone przeprowadzenie dodatkowej jednorazowej akcji deratyzacyjnej np. w pasie zieleni w alei NMP, gdyby gryzonie były tam nadal zauważane - mówi Włodzimierz Tutaj.

Co zrobić, kiedy zauważymy szczura?

Jak zwraca uwagę Urząd Miasta w Częstochowie, zgodnie z „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Częstochowy” właściciele nieruchomości zabudowanych budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym lub wielolokalowym, a także obszarów, na których znajdują się obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty handlowe, usługowe i produkcyjne z branży gastronomicznej, spożywczej i rolniczej zobowiązani są do przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji jednokrotnie w ciągu roku w okresie jesiennym wrzesień – październik. Kontrole w tym zakresie przeprowadza Straż Miejska.

W przypadku zgłoszeń związanych z występowaniem szczurów w określonych miejscach na terenie Częstochowy Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy zwraca się z prośbą do Straży Miejskiej o podjęcie działań sprawdzających w zakresie wywiązywania się zarządców okolicznych nieruchomości z obowiązków deratyzacji, a do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. o podjęcie dodatkowych działań pod kątem deratyzacji sieci kanalizacyjnej w danym rejonie.

Działania dotyczące całego miasta lub całych dzielnic są więc cyklicznie prowadzone przez administratorów oraz kontrolowane - zgodnie z zapisami wspomnianego regulaminu. Natomiast interwencyjne działania (również wymienione powyżej) mogą być prowadzone i uzasadnione po wskazaniu miejsc nasilonego występowania gryzoni.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patriota
Te szczury to Platforma Obywatelska.
G
Gość
..Dajcie szczurkom przyjsc do mnie!
Wróć na i.pl Portal i.pl