Szczerski: polsko-białoruski kryzys migracyjny na forum ONZ w Nowym Jorku

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Szczerski: Polsko-białoruski kryzys migracyjny na forum ONZ w Nowym Jorku
Szczerski: Polsko-białoruski kryzys migracyjny na forum ONZ w Nowym Jorku Adam Guz
- Na wniosek PL ambasadorowie państw UE akredytowani przy ONZ w Nowym Jorku omówią sytuację na wschodniej granicy Polski – poinformował we wtorek Krzysztof Szczerski.

Stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował w mediach społecznościowych, że dziś na wniosek Polski ambasadorowie państw Unii Europejskiej akredytowani przy ONZ w Nowym Jorku omówią sytuację na wschodniej granicy Polski.

Poruszony zostanie również temat wspólnych działań forum Organizacji we współpracy państwami członkowskimi w tym z Radą Bezpieczeństwa ONZ.

W poniedziałek rano w sieci pojawiły się nagrania, na których widać dużą grupę migrantów, która zgodnie z relacjami mediów kieruje się na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi i zamierza wejść na terytorium Polski.

Tego samego dnia MSWiA poinformowało, że służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę granicy migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy.

Jak poinformował rzecznik rządu, Piotr Muller w pobliżu polskiej granicy znajduje się od 3 do 4 tys. migrantów, a kolejne transporty docierają do Białorusi z krajów arabskich.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej i stan wyjątkowy

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcji.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Graniczna, policja i wojsko.
Na początku października Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Prezydent wyraził zgodę na takie rozwiązanie.

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
srutek
a co ten tam od5ier0ala w tym ołenzecie? tylko szczere odpowiedzi proszem.
G
Gość
Redaktorze Rudziński, niech pan nie przekłamuje słów ministra. To nie jest polsko-białoruski kryzys migracyjny. Minister tak nie powiedział. To określenie to putinowskie kłamstwo.
G
Gość
Co tam ONZ , Kreml wyraził zaniepokojenie (sic) sytuacją na granicy ZbiRa z Polską.
G
Gość
Tytuł artykułu bez cenzury: Tysiące Arabów na granicy. Żaryn: Będą podejmowali różne, agresywne akcje przeciwko Polakom
Wróć na i.pl Portal i.pl