Szczepionki powinny trafić do śmietnika. Jednak... szczepiono nimi pacjentów z południa woj. lubuskiego! Ilu? Może nawet kilkuset!

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Na wtorek (6 lutego) w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowano spotkanie z urzędnikami Narodowego Funduszu Zdrowia, na którym zostanie ustalony dalszy tryb postępowania w sprawie osób, które zostały zaszczepione niewłaściwie przechowywanymi szczepionkami. Jeśli macie podejrzenia, że jesteście jednym z takich pacjentów, udajcie się natychmiast do lekarza, który wykonywał szczepienie.
Na wtorek (6 lutego) w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowano spotkanie z urzędnikami Narodowego Funduszu Zdrowia, na którym zostanie ustalony dalszy tryb postępowania w sprawie osób, które zostały zaszczepione niewłaściwie przechowywanymi szczepionkami. Jeśli macie podejrzenia, że jesteście jednym z takich pacjentów, udajcie się natychmiast do lekarza, który wykonywał szczepienie. arch. GL
- Dla mnie to oszukiwanie ludzi. Choć krzywdy taką szczepioną zrobić nie można - uspokaja mikrobiolożka i lekarka med. Joanna Jursa-Kulesza

Na południu woj. lubuskiego szczepiono ludzi preparatami, które powinny być zutylizowane - bo nie przechowywano ich w odpowiednich warunkach. Zaszczepiono najpewniej kilkaset osób, w tym dzieci.

Zawiniły wichury

- To skandaliczna i niedopuszczalna rzecz - komentowała wczoraj minister rodziny Elżbieta Rafalska (pochodzi z woj. lubuskiego). A wojewoda Władysław Dajczak poinformował, że zawiadomiono już prokuraturę. O szczepieniach niewłaściwie przechowywanymi preparatami powiedział: - To naruszenie przepisów i narażanie dzieci.

Jak do tego doszło? Urzędnicy mówią, że zaczęło się od huraganowych wiatrów i orkanu Ksawery. - Wszyscy pamiętamy, że ucierpiała wtedy energetyka, na południu regionu mieliśmy blackout - tłumaczył wczoraj wojewoda. Przez brak zasilania niektóre chłodziarki, w których przechowywano szczepionki, przestały zapewniać odpowiednio niską temperaturę. Preparaty stały w niewłaściwych warunkach godzinami. Jednak i tak użyto ich potem do szczepień. Proceder ujawniono podczas kontroli, które sanepid przeprowadził wspólnie ze służbami wojewody i inspektoratu farmaceutycznego.

Setka w drodze

- W zeszłym roku, po kontrolach, wydałem 80 decyzji o utylizacji szczepionek. Setka kolejnych decyzji jest w drodze - powiedział wczoraj „GL” Adam Chojnacki, lubuski wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Zaznaczył, że preparaty do utylizacji znajdują się wyłącznie kilkunastu przychodniach na południu woj. lubuskiego. Bo tylko tam przez wichury były problemy z prądem, co przełożyło się na niewłaściwe warunki przechowywania szczepionek.
W sumie chodzi o setki preparatów, które mają być zniszczone i czekają zabezpieczone w przychodniach na południu woj. lubuskiego.

Bez wyjątków

Mikrobiolożka i lekarka med. Joanna Jursa-Kulesza, orędowniczka szczepień, która propaguje je gdzie się da, nie kryje oburzenia postępowaniem personelu przychodni. - Podawanie szczepionek, które wypadły z łańcucha chłodzenia (czyli należytych warunków przechowywania - dop. red.) to oszukiwanie pacjentów. Taka szczepionka może po prostu nie zadziałać - tłumaczy.
A czy może być groźna? - Nie. Zaszkodzić nie może - uspokaja lekarka.

Jej zdaniem nie powinno być żadnych odstępstw od zasady, że szczepionki muszą cały czas być w odpowiedniej temperaturze. - Jeśli nie są, należy je zutylizować. Bezwzględnie, ponieważ przechowywanie ich w złych warunkach sprawia, że stają się bezużyteczne i nie dają pacjentowi odporności - dodaje mikrobiolożka.

Zawiadomienie z 2 lutego

Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gorzowie nie odpowiedziała na nasze pytanie które konkretnie przychodnie używały niewłaściwych szczepionek. Nie podała też łącznej liczby preparatów, które były przechowywane w niewłaściwych warunkach (trwa szacowanie). Poinformowano nas za to, że chodzi o szczepionki m.in. przeciwko gruźlicy, zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, ścince, odrze, różyczce i krztuścowi.

Okazuje się też, że kontrole warunków przechowywania szczepionek przeprowadzono jeszcze w grudniu. A prokuratura została powiadomiona 2 lutego.

I najważniejsze: na wtorek (6 lutego) w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowano spotkanie z urzędnikami Narodowego Funduszu Zdrowia, na którym zostanie ustalony dalszy tryb postępowania w sprawie osób, które zostały zaszczepione niewłaściwie przechowywanymi szczepionkami. Jeśli macie podejrzenia, że jesteście jednym z takich pacjentów, udajcie się natychmiast do lekarza, który wykonywał szczepienie.

Nieobyczajne wybryki w miejscu publicznym, zakłócanie ciszy nocnej, niszczenie mienia publicznego - za te i inne wykroczenia grożą srogie mandaty. Sprawdziliśmy, jaki mandat grozi za konkretne wykroczenie. Zebraliśmy te najbardziej nietypowe. Znajdziesz je na kolejnych zdjęciach w galerii.W internecie bardzo często trwają dyskusje, czy policja lub straż miejska słusznie wystawiła konkretny mandat. Dotyczy to m. in. plucia w miejscu publicznym, czy poruszania się niewłaściwą stroną drogi poza terenem zabudowanym. Mandaty dostawały też osoby, które wyrwały kwiaty z klombu w miejscu publicznym. Zdarzało się, że mundurowi karali mandatami pary, uprawiające seks w miejscu publicznym. Niektóre przepisy są dość skomplikowane. Poznać je powinni m. in. właściciele psów. Jest wiele niuansów, które decydują o ostatecznej karze dla właściciela w zależności od tego, czy pies wyrządził jakąś szkodę, czy może kogoś pogryzł.Sprawdź na kolejnych zdjęciach w galerii za jakie nietypowe wykroczenia można dostać mandat. Przeczytaj też:  Ceny mandatów i punkty karne za wykroczenia [MANDATOWNIK 2017]Zobacz też wideo: Policja wypatruje kierowców przez lornetki i wystawia wysokie mandaty za używanie telefonów

Mandat możesz dostać za sikanie, albo uprawianie seksu w mie...

Kiedyś piękne i zadbane, dziś zniszczone i zapomniane. Takich miejsc w województwie lubuskim nie brakuje. Rozsiane po miastach i malutkich miejscowościach popadają w ruinę. Niektóre z nich powoli odzyskują swój dawny blask dzięki nowym właścicielom, którzy remontują. Jednak wiele z nich nie da się już uratować. Zapraszamy Was na wędrówkę po ciekawych miejscach na Ziemi Lubuskiej.Na zdjęciach pałac w Bojadłach dwa lata temu (2014 r.) widziany z zewnątrz. Zdjęcia z wnętrza zrobione w 2016 roku. Pałac ma prywatnego właściciela, który prowadzi w nim prace konserwatorskie.Zobacz: Tajemnice hitlerowskiej fabryki amunicji D.A.G Alfred Nobel w Nowogrodzie Bobrzańskim

Opuszczone i zapomniane miejsca na Ziemi Lubuskiej [ZDJĘCIA, CZ. 1]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szczepionki powinny trafić do śmietnika. Jednak... szczepiono nimi pacjentów z południa woj. lubuskiego! Ilu? Może nawet kilkuset! - Gazeta Lubuska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl