Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat zatwierdzona przez EMA do stosowania. To preparat Comirnaty firmy Pfizer

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat zatwierdzona przez EMA do stosowania. To preparat Comirnaty firmy Pfizer
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat zatwierdzona przez EMA do stosowania. To preparat Comirnaty firmy Pfizer Adam Jankowski
Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zaaprobował użycie szczepionki COVID-19 firmy Pfizer (Comirnaty) do stosowania u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Szczepionka została już zatwierdzona do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 16 lat i 17 lat. Kiedy szczepienie najmłodszych w Polsce?

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zaaprobował użycie szczepionki COVID-19 firmy Pfizer (Comirnaty) do stosowania u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Szczepionka została już zatwierdzona do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 16 lat i 17 lat.

Comirnaty to szczepionka na zapobieganie COVID-19. Zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa przygotowując organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

Zastosowanie szczepionki Comirnaty u dzieci w wieku od 12 do 15 lat będzie takie samo jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Lek podaje się w postaci dwóch wstrzyknięć w mięśnie ramienia w odstępie trzech tygodni.

Badanie EMA wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej 16–25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u blisko 2000 dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 15 lat są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) uznał, że korzyści płynące ze stosowania preparatu Comirnaty w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko.

Zatem preparat Comirnaty może być stosowany u osób od 12. roku życia. To pierwsza szczepionka dopuszczona w Unii Europejskiej do użytku dla tak szerokiej grupy osób.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że w pełni zaszczepionych jest 6 562 897 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów). Ta liczba odnosi się na razie do grupy wiekowej 18+. Młodzież w wieku 16 i 17 lat od 17 maja ma możliwość rejestracja na szczepienia.

Warto pamiętać, że osoby niepełnoletnie przed przystąpieniem do szczepienia muszą wypełnić formularz – Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Możesz to zrobić w domu – kwestionariusz jest dostępny do pobrania i wydruku tutaj. Wcześniej uzupełniony i podpisany kwestionariusz oraz zgoda oznacza brak konieczności obecności rodzica lub opiekuna podczas szczepienia. Kwestionariusz musi wypełnić zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka.

Tymczasem firma Moderna podała we wtorek, 25 maja 2021 r., że szczepionka ich przeciw COVID-19 mRNA-1273 jest bezpieczna i wysoce skuteczna dla nastolatków. Moderna przekaże wyniki do FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) i do światowych regulatorów (w tym EMA - Europejska Agencja Leków) na początku czerwca 2021 r. i liczy na szybkie zatwierdzenie szczepionki dla tej grupy wiekowej.

Jeśli EMA zatwierdzi Modernę do stosowania w Unii Europejskiej w tej grupie wiekowej, dołączy ona do preparatu Pfizera już dopuszczonego do użytku dla najmłodszych.

Jedno z najważniejszych pytań: kiedy zatem uda się wprowadzić grupę 12-15 do polskiego programu szczepień? Drugą kwestią jest problem jak przekonać najmłodszych Polaków do zaszczepienia się. Rząd uruchomił wprawdzie dodatkową akcję zachęcającą do przyjęcia preparatu prowadzoną na wielu frontach jednocześnie.

Efekt dotychczasowej akcji namawiania najmłodszych w grupie wiekowej 16-17 lat nie jest oszołamiający. Dane mówią o zarejestrowaniu się jedynie co piątego najmłodszego.

Sprawy nie ułatwia sytuacja w której się znaleźliśmy. Liczba zachorowań zmalała do liczby poniżej tysiąca dziennie. Takie komunikaty płynące codziennie z rządu a przekazywane przez media z pewnością uśpiły dorosłych odpowiedzialnych za swoje pociechy. Z jednej strony owszem takie komunikaty cieszą, z drugiej mogą być właśnie elementem usypiającym społeczeństwo, zresztą nie tylko w Polsce. Bez determinacji rodziców i opiekunów nie uda się szybko zaszczepić większości młodzieży w grupach 12-15 lat oraz 16-17 lat.

W tej chwili znaleźliśmy się w sytuacji w której zdarza się dość często, że Polacy rezygnują z przyjęcia drugiej dawki szczepionki (Pfizer, Moderna, AstraZeneca). Media donoszą też o brakach szczepionek lub przesuwaniu terminów zaplanowanych jakiś czas temu. Nie wpływa to na właściwe tempo szczepień.

Gra idzie o bezpieczną jesień, głównie w szkołach. Jeśli nie uda się zaszczepić populacji 12-17 do końca wakacji, IV fala pandemii może uderzyć właśnie w najmłodszych. Jej skutki mogą być katastrofalne - ostrzegają naukowcy.

Żeby program szczepień szedł jeszcze sprawniej, a liczba zaszczepionych rosła szybciej, rząd wprowadził kolejne ułatwienia. To m.in. możliwość zaszczepienia się II dawką w dowolnym punkcie (od 1 lipca 2021 r.), czy szczepienia podczas zapowiadanych imprez masowych (od 15 czerwca 2021 r.). Każdy zaszczepiony będzie mógł także wziąć udział w loterii (startuje 1 lipca 2021 r.), a nawet wygrać samochód czy nawet milion złotych.

W ostatnim badaniu CBOS 71% Polaków pozytywnie ocenia działania rządu związane z akcją szczepień a niemal 70 proc. ankietowanych zaszczepiło się już przeciw COVID-19 lub chce to zrobić w nadchodzącym czasie.

Wideo

Komentarze 126

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
31 maja, 16:18, Piotr:

Srowidianie zaprowadzą swoje dzieci żeby mieć większą szansę na wygraną w loterii srowidiańskiej 😅😂🤣

Idiota

J
Jak zdyscyplinować dziecko

Gdy dziecko jest niegrzeczne, należy mu zagrozić: "uspokój się, bo zaprowadzę cię do szczepienia!".

P
Piotr

Srowidianie zaprowadzą swoje dzieci żeby mieć większą szansę na wygraną w loterii srowidiańskiej 😅😂🤣

B
Będziesz mieć spokój :D

Twoje dzieci są nieznoścne i niegrzeczne? Trudno z nimi wytrzymać? Nie rokują nadziei na poprawę? Zaszczep je! :]

G
Gość

Ło matko, nie ma już żadnej świętości na tym świecie...

G
Gość

Zbigniew Hałat – doktor; lekarz specjalista epidemiolog, w latach 90. w trzech kolejnych rządach Główny Inspektor Sanitarny i zastępca ministra zdrowia ds. sanitarno-epidemiologicznych:

"...Wyciągajmy więc wnioski jak najbardziej praktyczne. Z badań dotyczących genomu wirusa nazwanego SARS CoV-2 wynikają podejrzenia, że nowy zarazek nie mógł powstać w sposób naturalny. Prof. Bruno Coutard z Marsylii wraz z innymi wybitnymi badaczami 10 lutego 2020 r. opublikował w internecie artykuł „The spike glycoprotein of the new coronavirus 2019-nCoV contains a furin-like cleavage site absent in CoV of the same clade“.

Można więc uznać, że to była kolejna próba stworzenia organizmu genetycznie modyfikowanego (GMO), tym razem o zastosowaniu bojowym w charakterze broni masowego rażenia. Pytanie, czy do uwolnienia doszło przypadkowo, czy umyślnie znajdzie swoją odpowiedź w programach szczepień..."

https://instytutsprawobywatelskich.pl/koronawirus-eksperyment-na-ludziach/

G
Gość
30 maja, 14:42, Gość:

PROSZĘ IDIOTÓW - ANTYSZCZEPIONKOWCÓW I INNYCH BEZ PODSTAWOWEJ WIEDZY O NIEWYPOWIADANIE SIĘ W TEJ SPRAWIE. WY CYMBAŁY NADAJECIE SIE TYLKO DO KOMENTOWANIA ZDJĘC NA FACEBOOKU SKĄD CZERPIECIE WIEDZĘ. JE BAC WAS PRZYGŁUPY

30 maja, 14:54, Gość:

Być może ty przeglądasz portale społecznościowe (bądź korzystasz dużo z ogólno dostępnych mediów- podobna wiarygodność).

My korzystamy z rad specjalistów. Jednym z nich jest epidemiolog, dr Zbigniew Hałat, były Główny Inspektor Sanitarny, były wiceminister zdrowia.

Jasno mówi o "eksperymentalnej terapii genowej".

30 maja, 17:26, Piotr:

Przestań pier do lić przygłupie

30 maja, 21:41, Gość:

Nie klnij na tak poważnym forum, to jest miejsce dla cywilizowanych ludzi a nie jakiejś patologii...

31 maja, 6:54, Piotr:

To co tu robisz?

""Cała świadoma ludzkość powinna tego żądać". Dr Zbigniew Hałat o szczepionce na COVID-19

Cała świadoma ludzkość powinna żądać, by ci wszyscy którzy zdjęli odpowiedzialność z producenta, ujawnili dane faktyczne i nie pozwolić na ich ukrywanie – mówił na antenie radia WNET dr Zbigniew Hałat.

Doktor Zbigniew Hałat w podsumowującym mijający rok Poranku Radia Wnet odniósł się do rozpoczętych w Polsce masowych szczepieniach przeciwko COVID-19. Jego zdanaiem, nie można mówić o "szczepionce", a "eksperymentalnej terapii genowej".

Rozmówca rozgłośni tłumaczył, żę szczepionki mają ustalony sposób wytwarzania i sposób prowadzenia badań, sięgający kilku lub kilkunastu lat. – Tym razem mamy do czynienia z preparatem terapii genowej. Wiele eksperymentalnych prób terapii genowej np. w nowotworach złośliwych i szeregu innych ostrych zmianach chorobowych, zawiodło i wycofano się tych prób – przekonywał.

Epidemiolog wskazywał, żę mRNA ma spowodować ekspresję genów człowieka w kierunku wytworzenia antygenu podobnego do kolca SARS CoC-2.– Już w 2000 roku amerykański odpowiednik PAN stwierdził, że ekspresja genów jest dużym zagrożeniem – dodał.

Dr Hałat podkreślał, że dane dotyczące nowego preparatu powinny być jawne, ponieważ ich ukrywanie może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. – Cała świadoma ludzkość powinna żądać, by ci wszyscy którzy zdjęli odpowiedzialność z producenta, ujawnili dane faktyczne i nie pozwolić na ich ukrywanie. (…) Kto będzie płacił za leczenie chorób autoimmunologicznych? – pytał.

W ocenie eksperta, podstawowym działaniem przy zwalczaniu koronawirusa powinno być wczesne leczenie z hydroksychlorochiną.

Zbigniew Hałat jest lekarzem, specjalistą w zakresie epidemiologii, byłym wiceministem zdrowia. Po studiach lekarskich ukończonych w 1974 roku wyjechał do Afryki, gdzie zajmował się zwalczaniem ciężkich i występujących masowo epidemii chorób tropikalnych. W latach 80. był konsultantem ds. epidemiologii rządu w Kenii. Po powrocie do kraju poświęcił się zapobieganiu AIDS podczas działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu."

https://dorzeczy.pl/kraj/166733/cala-swiadoma-ludzkosc-powinna-tego-zadac-dr-zbigniew-halat-o-szczepionce-na-covid-19.html

P
Piotr
30 maja, 14:42, Gość:

PROSZĘ IDIOTÓW - ANTYSZCZEPIONKOWCÓW I INNYCH BEZ PODSTAWOWEJ WIEDZY O NIEWYPOWIADANIE SIĘ W TEJ SPRAWIE. WY CYMBAŁY NADAJECIE SIE TYLKO DO KOMENTOWANIA ZDJĘC NA FACEBOOKU SKĄD CZERPIECIE WIEDZĘ. JE BAC WAS PRZYGŁUPY

30 maja, 14:54, Gość:

Być może ty przeglądasz portale społecznościowe (bądź korzystasz dużo z ogólno dostępnych mediów- podobna wiarygodność).

My korzystamy z rad specjalistów. Jednym z nich jest epidemiolog, dr Zbigniew Hałat, były Główny Inspektor Sanitarny, były wiceminister zdrowia.

Jasno mówi o "eksperymentalnej terapii genowej".

30 maja, 17:26, Piotr:

Przestań pier do lić przygłupie

30 maja, 21:41, Gość:

Nie klnij na tak poważnym forum, to jest miejsce dla cywilizowanych ludzi a nie jakiejś patologii...

To co tu robisz?

G
Gość
30 maja, 10:40, www.ekspedyt.org:

Szczepionki nie zatrzymują wirusa, argumentuje wybitny wirusolog, robią odwrotnie – „karmią wirusa” i ułatwiają jego rozwój w silniejsze i bardziej zdolne do transmisji warianty. Te nowe warianty wirusa będą bardziej odporne na szczepienia i mogą mieć większe konsekwencje zdrowotne niż ich „oryginalne” wersje.

Podczas wywiadu profesor Montagnier odniósł się do programu szczepień przeciwko koronawirusowi nazywając go „niedopuszczalnym błędem”. Masowe szczepienia są „błędem naukowym, jak również medycznym” – powiedział. „Książki historyczne to pokażą, ponieważ to szczepienie tworzy warianty”. Montagnier wyjaśnił, że „istnieją przeciwciała stworzone przez szczepionkę”, zmuszając wirusa do „znalezienia innego .

Szczepionki nie zatrzymują wirusa, argumentuje wybitny wirusolog, działają odwrotnie – „karmią wirusa” i ułatwiają jego rozwój w silniejsze i bardziej zdolne do transmisji warianty. Te nowe warianty wirusa będą bardziej odporne na szczepienia i mogą mieć większe konsekwencje zdrowotne niż ich „oryginalne” wersje.

W menu na dziś danie o pochodzeniu wariantów. Przypomnienie wypowiedzi prof. Luca Montagnier, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, n/t szczepień przeciw covid-19 i tworzenia się nowych wariantów wirusa. W materiale fragment wywiadu blokowanego w głównych mediach internetowych, a także komentarze innych naukowców dotyczące szczepień.

Zapraszam do lektury.rozwiązania” lub śmierci. Tutaj tworzone są warianty. To warianty, które „są tworem i wynikiem szczepień”.

https://www.ekspedyt.org/2021/05/29/prof-luc-montagnier-to-szczepienie-tworzy-warianty/

30 maja, 22:48, Gość:

Jakby doszedł jeszcze efekt na ADE (wzmocnienie infekcji zależne od przeciwciał) to robi się nieciekawie.

Jakby świat doszedł do takiej ilości antypandemicznych imbecyli jak ich bzdety kopiowane w sieci , to Ziemia była by wolna od swej największej plagi .

Prof Luca uznany i nagradzany odleciał w rozumie i to już jakiś czas temu . Oczywista oczywistością jest , że przeciwciała eliminując wrażliwe szczepy doprowadzają do selekcji odpornych jak i mutacji patogenów w celu obejścia zabezpieczeń KAŻDEGO organizmu . Bez szczepionek ten proces dokona się naturalnie . Niestety kosztem milionowych zgonów i niestety nie tylko antyszczepionkowych sk#@rwysynów .

G
Gość
30 maja, 10:40, www.ekspedyt.org:

Szczepionki nie zatrzymują wirusa, argumentuje wybitny wirusolog, robią odwrotnie – „karmią wirusa” i ułatwiają jego rozwój w silniejsze i bardziej zdolne do transmisji warianty. Te nowe warianty wirusa będą bardziej odporne na szczepienia i mogą mieć większe konsekwencje zdrowotne niż ich „oryginalne” wersje.

Podczas wywiadu profesor Montagnier odniósł się do programu szczepień przeciwko koronawirusowi nazywając go „niedopuszczalnym błędem”. Masowe szczepienia są „błędem naukowym, jak również medycznym” – powiedział. „Książki historyczne to pokażą, ponieważ to szczepienie tworzy warianty”. Montagnier wyjaśnił, że „istnieją przeciwciała stworzone przez szczepionkę”, zmuszając wirusa do „znalezienia innego .

Szczepionki nie zatrzymują wirusa, argumentuje wybitny wirusolog, działają odwrotnie – „karmią wirusa” i ułatwiają jego rozwój w silniejsze i bardziej zdolne do transmisji warianty. Te nowe warianty wirusa będą bardziej odporne na szczepienia i mogą mieć większe konsekwencje zdrowotne niż ich „oryginalne” wersje.

W menu na dziś danie o pochodzeniu wariantów. Przypomnienie wypowiedzi prof. Luca Montagnier, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, n/t szczepień przeciw covid-19 i tworzenia się nowych wariantów wirusa. W materiale fragment wywiadu blokowanego w głównych mediach internetowych, a także komentarze innych naukowców dotyczące szczepień.

Zapraszam do lektury.rozwiązania” lub śmierci. Tutaj tworzone są warianty. To warianty, które „są tworem i wynikiem szczepień”.

https://www.ekspedyt.org/2021/05/29/prof-luc-montagnier-to-szczepienie-tworzy-warianty/

Jakby doszedł jeszcze efekt na ADE (wzmocnienie infekcji zależne od przeciwciał) to robi się nieciekawie.

G
Gość
29 maja, 11:04, Gość:

Chrońmy nasze dzieci przed mordem miksturą GMO! Ona ma warunkowe dopuszczenie tylko do lipca tego roku... Śmierć przyjdzie z opoznieniem po 48 tygodniach (dr Judit Malkowits i wielu innych niezależnych lekarzy i biologów)

Chemiczny świat, nie uciekniesz.

G
Gość
29 maja, 21:24, Abadon:

Gdy w roku 2012, ci sami szatani co zawsze, zorganizowali szczepienia na polio w Indiach i Pakistanie, udało się im „zaszczepić” kilka milionów dzieci, z których 500 tysięcy zostało nieodwracalnie sparaliżowanych! Wobec całkowitej bierności rządu Indii wobec tego ludobójstwa, przerażeni rodzice wzięli sprawy w swoje ręce i zastrzelili 8 osób szczepiących hinduskie dzieci.

Pozostali szczepionkowcy w liczbie kilkuset w panice uciekli z Indii i Pakistanu, co położyło kres mordowaniu i okaleczani dzieci!

Czy jest jakiś inny sposób powstrzymania ludobójstwa polskich dzieci, niż zaproponowany i wykonany przez hinduskich rodziców?

29 maja, 22:22, Gość:

Słyszałam o tym, niestety to prawda. Zresztą w skrajnie ubogich krajach koncerny często eksperymentują na biednych dzieciach, które nie potrzebują szczepionek a czystej wody i jedzenia.

Mają "hajs" to i mogą.

Budżety niektórych koncernów przekraczają już dochody niektórych średnich państw.

G
Gość
30 maja, 9:56, Dziennik zarazy:

Tak samo mamy z kowidem. I tak jest ze szczepionkami. W polskim internecie wysyp informacji o blokowaniu zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Służba zdrowia nie chce ich przyjąć zgłoszeń, co było nie do pomyślenia w przeszłości. Dziś takie zgłoszenia są bagatelizowane, usuwane są z raportowania jakiekolwiek związki przyczynowo-skutkowe komplikacji poszczepiennych, łącznie ze zgonami.

A powinno być wręcz odwrotnie. Skoro świat zdecydował się na eksperyment medyczny o rozmiarach globalnych, to powinien chociaż skrupulatnie i szybko odnotowywać niepożądane efekty takowego. A tu wręcz odwrotnie. Prędzej już w latach ubiegłych można się było, przy niewielkiej liczbie zaszczepionych, poskarżyć na komplikacje po szczepionkach na grypę niż dzisiaj przy skali miliardowych zaszczepień. Dziwne to i wygląda na stronnicze. Nigdy więc nie będziemy wiedzieli o prawdziwej skali szkodliwych skutków ubocznych. Te nie będą odnotowywane, a im dłużej od szczepienia do niepożądanych objawów, tym bardziej zanika związek przyczynowy. Za klika lat, jak coś masowego się pojawi wśród zaszczepionych to będą znowu uniki, że to nie to.

Mamy pewną i statystycznie określoną ilość zaszczepionych (super dokładną w stosunku do tych co się zakazili) w stosunku do kowidowych zgonów poszczepiennych.

I wychodzi, że w gronie zaszczepionych jedną dawką śmiertelność wynosi 4%, a drugą – 5% (czyli ROŚNIE). Wyszło na to, że szczepionka ratuje przed kowidem, ale jak już na niego zapadniesz to masz znacznie mniejsze szanse na przeżycie niż ci niezaszczepieni a zakażeni.

https://dziennikzarazy.pl/29-05-weekendowe-absurdy-polskie/?fbclid=IwAR0s7HmwdWX6Lwwny4O8VOWEX4t04Kw0AwvIjurbHhMXipYImjef91BSLwo

Nowa (nie) normalność jeszcze nie raz nas zaskoczy...

G
Gość
30 maja, 14:42, Gość:

PROSZĘ IDIOTÓW - ANTYSZCZEPIONKOWCÓW I INNYCH BEZ PODSTAWOWEJ WIEDZY O NIEWYPOWIADANIE SIĘ W TEJ SPRAWIE. WY CYMBAŁY NADAJECIE SIE TYLKO DO KOMENTOWANIA ZDJĘC NA FACEBOOKU SKĄD CZERPIECIE WIEDZĘ. JE BAC WAS PRZYGŁUPY

30 maja, 14:54, Gość:

Być może ty przeglądasz portale społecznościowe (bądź korzystasz dużo z ogólno dostępnych mediów- podobna wiarygodność).

My korzystamy z rad specjalistów. Jednym z nich jest epidemiolog, dr Zbigniew Hałat, były Główny Inspektor Sanitarny, były wiceminister zdrowia.

Jasno mówi o "eksperymentalnej terapii genowej".

30 maja, 17:26, Piotr:

Przestań pier do lić przygłupie

Nie klnij na tak poważnym forum, to jest miejsce dla cywilizowanych ludzi a nie jakiejś patologii...

G
Gość
30 maja, 18:03, Piotr:

Co 3,6 sekundy umiera z głodu człowiek, w większości dzieci poniżej piątego roku życia

http://www.unic.un.org.pl/projekt_milenijny/oblicza_ubostwa.php

30 maja, 18:05, Piotr:

A wy ciągle o tym srowidzie i o eksperymentalnych szczypawkach...

Co 3,6 sekundy umiera z głodu człowiek, w większości dzieci poniżej piątego roku życia

http://www.unic.un.org.pl/projekt_milenijny/oblicza_ubostwa.php

30 maja, 19:23, Piotr:

Masz rozdwojenie jaźni, de bilu? Sam odpowiadasz na swoje wypociny. Nawet nie pamiętasz, że wcześniej sam je napisałeś? Zacznij się leczyć przygłupie.

30 maja, 20:37, Piotr:

A wy ciągle o tym srowidzie i o eksperymentalnych szczypawkach...

Co 3,6 sekundy umiera z głodu człowiek, w większości dzieci poniżej piątego roku życia

http://www.unic.un.org.pl/projekt_milenijny/oblicza_ubostwa.php

Wprzódy najsamprzód trzeba uwierzyć, że "media" są obiektywne.

Dodaj ogłoszenie